Horší výkon v praxi, než jaký Intel ukazoval v prezentacích je problém. ARROW LAKE jich má ale více.
Jistě si pamatujete, jak Intel nadšeně celé roky básnil o 7nm procesorech METEOR LAKE, a jak určitě dorazí a jak budou vynikající. Také si ale pamatujeme, jak to dopadlo. METEOR LAKE je propadák, který se desktopové verze radši ani nikdy nedočkal. Přitom měl být pro novou LGA 1851 platformu, která tak na své uvedení musela počkat. A dočkala se nedávno, kdy Intel vydal ARROW LAKE generaci procesorů. To měl být původně prostě vylepšený METEOR LAKE. Nakonec však i u něj bylo všechno jinak, kdy Intel zjistil, že prostě jeho 7nm výroba nikdy fungovat nebude. A ani ta, co ji měla nahradit, není v použitelném stavu. Tak musel zaplatit miliardy dolarů konkurenčnímu TSMC, aby si u něj zajistil výrobu a měla alespoň něco.
Nové ARROW LAKE čipy jsou vyráběny N3 procesem u TSMC, vlastně většina čipů tvořící nový „slepenec“ Intelu je vyráběna u TSMC a nikoliv u Intelu. Ten nemá použitelnou technologii a bez TSMC by tak neměl ani konkurenceschopný produkt. Je však otázkou, zda se ARROW LAKE vůbec dá za konkurenceschopný produkt považovat …
- Prodeje jsou mizerné, hráči o novinku nestojí
a Intel přiznává, že se něco nepovedlo
Už několik týdnů jsou nové Core Ultra 200K modely na trhu. A říci, že prodeje jsou opravdu mizerné, je hodně mírné. Core Ultra 285K vlastně ještě nebyl ani pořádně dostupný, ovšem s ohledem na jeho cenu ani moc nikoho nezajímá. Speciálně ne hráče. Herní výkon, který byl celé generace základem marketingu a pověsti Intelu jako firmy a značky, je u nových ARROW LAKE procesorů tak špatný, že v průměru nejen že nestačí na konkurenční AMD, on nestačí ani na starší generaci Intel produktů. Mnoho recenzí ukazuje, že ve hrách je běžný výkon nových CPU Intelu na úrovni stařičké Core 12000 generace, a v některých titulech i pod ní.
Intel nyní oficiálně přiznal, že vydání se mu moc nepovedlo. O tom že bylo uspěchané sice přímo nemluví, ale všichni to vidí. Pravda, sama „nová“ LGA 1851 platforma má už velké zpoždění, protože původně měla být uvedena se zrušenými 7nm METEOR LAKE procesory už na konci roku 2021. ARROW LAKE, co by vylepšený METEOR LAKE, měl být také poněkud jiný a dávno na trhu, takže technicky vzato nebyla tahle generace procesorů Intelu uspěchaná, ale ve skutečnosti má velké zpoždění. Ovšem s ohledem na fakt, jak „funguje“, je jasné, že ne vše Intel vyřešil. Je tu například velký rozdíl mezi výkonem, který sám prezentuje v oficiálních prezentacích a reálnými testy stejných aplikací. Zkrátka recenzentům se nepovedlo dojít ke stejným výsledkům, které ukazuje Intel.
Ten například tvrdí, že herní výkon Core 285K je v průměru na úrovni RYZEN 9 9950X či 7950X3D. Jenže přitom ten CPU testuje přetaktovaný s PL1=PL2=250W nastavení. Ovšem nezávislé testy a praktické zkušenosti ukazují, že ani tak 285K prostě na výkon 9950X či 7950X3D ve hrách v průměru nemá. Naopak ve většině her je až o desítky % horší a propadá se i za starou Core 12000 sérii. A nejde jen o „herní“ výkon. Problémy jsou hlavně se stabilitou nové platformy, která je stále problém. Napájecí plány Windows atd. se ukazují být v konfliktu a Intel stále nevydal slíbené aktualizace BIOSů, které by to měly řešit. Nemluvě o tom, že vydat zbrusu novou platformu v tomto stavu se nemělo vůbec stát. Intel ale zjevně potřeboval Core Ultra 200K vydat ještě před tím, než AMD vydá RYZEN 9000X3D, což sice o pár dní stihl, ale je mu to houby platné.
Navíc většina Core Ultra 200 procesorů a cenově rozumnější desky pro ně, dorazí až v průběhu 2025, kdy AMD už bude mít na trhu kompletní (a zlevněné) RYZEN 9000/9000X/9000X3D procesory a zavedené a odladěné desky pro ně. Takže celé to „uspěchané“ uvedení 200K procesorů letos, způsobilo Intelu spíše další problémy a poškození už tak nahnuté pověsti. Tím spíše, že nyní oficiálně přiznal, že Core Ultra 200K a celá platforma mají „vícefaktorový“ problém. Výkon prostě nedosahuje očekávání Intelu, ale konkrétnější nebyl. Slibuje však větší záplaty a aktualizace. První prý v prosinci.
- Celá věs je divná – Intel o těch problémech musel vědět
Jako přiznání je to sice hezké, ale o to více otázek vzbuzuje. Není prostě možné, aby Intel o těch problémech s výkonem a stabilitou nevěděl. Takže je naprosto jasné, že to vydal s plným vědomím, že to problémy má a výkon není tam, kde být měl.
Větší problém je tak fakt, že u Intelu zjevně lže jedno oddělení druhému. Marketing firmy totiž ukazuje čísla, která prostě nejsou reálná. Vývojáři CPU Intelu museli vědět, že ten herní výkon 285K ani v tom OC stavu na permanentním 250W nastavení, prostě nedosahuje v průměru výkonu RYZEN 9 7950X3D a vlastně ani jejich Core i9-14900K. Neexistuje reálná možnost, že to nevěděli. A stejně se vydali to marketingově prezentovat jako produkt pro hráče, který je v praxi v průměru srovnatelný se 14900K a 7950X, což zjevně podle všech nezávislých testů a měření, zjevně není.
Nemluvě o tom, že Intel v prezentaci ukazoval skvělou efektivitu Core Ultra 200K novinek, ovšem prezentoval ji v testech prováděnými na výchozím PL1 125W TDP, zatímco když ve stejné prezentaci mluvil o výkonu, ať aplikačním nebo herním, ukazoval vždy výsledky s PL1 = PL2 = 250W TDP nastavením, tedy přetaktováním. To je problematické samo o sobě.
- Hráči o Core Ultra 200K nemají zájem
Asi tedy nepřekvapí, že prodejci hlásí prakticky nulový zájem o nové procesory a platformu Intelu. Core Ultra 200K není ani v top 50 nejprodávanějších CPU na AMAZON. Naopak, o to větší zájem je o RYZEN 9000X a AM5 a speciálně 9800X3D, kterých se prodává násobně více, než i AMD očekávalo a dokonce je na prvním místě na AMAZONu! 450 dolarový procesor! Intel tak bude muset přijít s nějakým řešením. Samozřejmě kromě vydání oprav a aktualizací BIOSů, aby Core Ultra 200K procesory byly alespoň stabilní, bude muset vyřešit i ten výkon. To se bude snažit udělat SW optimalizacemi, ale je otázkou, kolik % výkonu tím reálně nažene. Osobně si nemyslím, že 285K bude kdy nějak lepší než starší 13900K/14900K pro hráče. A prostě žádné masivní zlepšení výkonu, které by něco řešilo, se realisticky nedá moc očekávat.
Navíc první dojem už byl vytvořený. A to bude pro Intel problém dlouhodobě, tím spíše že další jeho nová generace procesorů je v nedohlednu. Reagovat tak aktuálně může hlavně snížením cen, ovšem je otázkou, zda si to dnes masivně prodělávající firma může dovolit. Speciálně když mnohem konstrukčně jednodušší AMD vyrábí RYZEN 9000 sérii staršími N4 a N6 procesy TSMC, zatímco čiplet/slepenec Intelu je mnohem komplikovanější a využívá výrazně (minimálně o 50%) dražší N3 výrobu. Těžko tak Intel vůbec může z hlediska nákladů soupeřit s AMD, které navíc už ceny RYZEN 9000 série snížilo a může jít ještě níže a pořád na tom v pohodě vydělá. AMD má navíc i lepší výkon v průměru (mobilní a serverové modely především). A speciálně pro hráče je jasné, že RYZEN 9000X3D sérii v dohledné době (tedy nejméně 2 letech) vůbec nic na herním poli nepřekoná. A žádná SW oprava a optimalizace, kterou reálně může Intel dodatečně udělat, prostě nedokáže dohnat náskok, který má 9800X3D a spol. s extra L3 v herních scénářích nad Core Ultra 200K. Takže pokud jde o domácí PC, zdá se být na další roky jasno …
AMD už také zaznamenala růst podílu na trhu, hlavně prodejci vidí významný růst zájmu o AM5 a přispěl k tomu právě Intel s novými ARROW LAKE procesory, což rozhodně není dobrá výchozí startovní pozice pro tuhle zbrusu novou platformu. Co teď tedy s tím? Jak udělat Core Ultra 200K a Z890 zajímavé?
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|