Tohle téma rezonuje už nějakou dobu a dostal jsem i několik dotazů od vás od čtenářů.
Pokud vybíráte komponenty pro svůj nákup opravdu poctivě, určitě se snažíte vybírat je na základě důvěryhodných a objektivních recenzí a testů. DDWorld.cz se vám s tím snaží radit už více než dekádu. Musím vám tedy poctivě povědět, že stejně jako drtivá většina dalších spolehlivých a objektivních zahraničních redakcí, tak naše testy procesorů Intel, zejména těch posledních generací mají jednu „chybu“.
- Mají některé procesory Intel v praxi nižší výkon než v testech a recenzích?
Někteří se podivují, zejména majitelé 65W procesorů Intel jako jsou současné Core i7-8700 (bez K) a Core i5-8400, že výkon některých jejich počítačů s nimi je znatelně nižší, než ukazují recenze (včetně našich na DDWorld.cz). A mnozí se ptají, v čem je tedy problém a co mají špatně.
Bohužel musím říci, že pokud máte nižší výkon o 10-15% v řadě aplikací, než ukazuje i naše a další recenze a testy s procesory Core i5-8400 nebo Core i7-8700, tak je to správně. Na internetu se teď objevilo několik testů a videí, a někteří za vším hledají nějakou masivní konspiraci, ale celá věc má jednoduché vysvětlení.
V našich testech a testech drtivé většiny magazínů totiž používáme pro testování samotných procesorů ty nejlepší desky a extrémně výkonné vodní chlazení. To samozřejmě není principiálně špatně, jenže u některých konkrétních modelů procesorů to značně zkresluje reálný výkon a to proto, že s tím jednoduše výrobce (Intel) počítá. Problém se týká zejména testování 65W procesorů Intel, kdy na kvalitních Z370 deskách a výkonným AiO chlazení, pokud specificky nenastavíme aby ono TDP 65W nebylo překračováno, tak je v našich testech překračováno vždy, protože to podmínky a technologie Intelu tak dovolují bez našeho zásahu.
Nejen Intelu, ale i AMD. Současné procesory mají možnost za určitých podmínek překračovat určité takty a TDP (dáno hlavně chlazením CPU a dostatečným napájením). Nicméně obě firmy k tomu přistupují trochu jinak a jde zejména o stanovení tohoto rozsahu BOOST/TURBO taktů. AMD je mnohem striktnější ohledně parametrů a boost taktů (u nových RYZEN 2000 s XFR2 ale bude také agresivnější), v případě Intelu je rozpětí turbo taktů značně vyšší, a hlavně jej Intel přestává záměrně přesně udávat.
- Výkon i5-8400 a i7-8700 je reálně nižší, než ukazují jejich samostatné recenze
V poslední době se objevilo hned několik testů hotových OEM počítačů osazených hlavně Core i7-8700 procesorem. Všechny ale vykazují znatelně nižší výkon, než ukazují samostatné recenze a testy tohoto CPU. A to proto, že výrobci OEM počítačů specificky nastaví dodržování toho 65W limitu a jeho prolomení je v podstatě taktování a porušením záručních podmínek. V samostatných testech tohoto CPU však díky použití kvalitní Z370 desky a supervýkonného chlazení Core i7-8700 naprosto běžně 65W TDP překračuje a tak má často velmi podobné turbo takty jako 95W Core i7-8700K. A musím tedy přiznat, že to je špatně. Reálný výkon tohoto procesoru na jeho udávaných specifikacích je o 10-15% nižší, přesně jako ukazují testy OEM sestav, které jeho specifikace dodržují. Platí to hlavně pro "65W" Core i7-8700 tak pro Core i5-8400.
Problém zkrátka je, že to TDP nemusí být dodržováno už v základu na kvalitních Z370 deskách, ale bude dodržováno na levnějších deskách a zejména striktně dodržováno ze strany OEM výrobců PC. Je to tedy značně komplikované tím, že Intel tohle jednoduše umožňuje. Samozřejmě by to stejně jako AMD mohl velice striktně omezit, ale to by byl v současné situaci proti sobě. Zejména se současnými čipy COFFEE LAKE, které jsou slabší než konkurenční RYZEN procesory a Intel tedy potřebuje každé % výkonu. Pokud by Core i5-8400 a Core i7-8700 poslal do recenzí striktně s tím 65W omezením, vedle cenově konkurenčních RYZEN 5 a RYZEN 7 modelů by jejich výkon vypadal velmi uboze. Jenže on takový dle parametrů těch čipů je, a když si koupíte hotovou sestavu a máte ten výkon nižší, než jak ukazují samostatné testy těch čipů, tak je vlastně vše v pořádku na vaší straně.
INTEL totiž negarantuje vyšší takty a tedy vyšší výkon který můžete teoreticky mít za určitých podmínek při překročení uvedeného TDP. To Intel udává pro základní takty. Pokud má CPU mít 65W a výrobce OEM PC to tak nastaví, tak je vše v pořádku ...
Samozřejmě nejen naše redakce, ale i zahraniční testeři přemýšlí, jak se k tomu postavit. Je evidentně špatně ukazovat u těchto čipů vyšší výkon, než jaký by reálně měly mít dle specifikací. Zapnout 65W omezení není totiž jen tak, vyžaduje to v podstatě ruční zásah, kdy tak netestujeme procesor tak, jak dorazil a jak jej lze používat bez ladění (na některých deskách). Intel s tímhle kalkuluje. Osobně si myslím, že problém je tedy na straně Intelu. Měl by zajistit, aby v případě 65W modelů jejich TDP nebylo nikdy překračováno (a je to plně v jeho možnostech). V současné době se ale tyto čipy chovají a mají rozdílný výkon na různě kvalitních deskách a TDP není často dodržováno. Realitou však je, že ten nižší výkon je správně a odpovídá Intelem udávaným specifikacím. Ten vyšší výkon je špatně v recenzích a testech, protože jej lze dosáhnout jen za určitých nadstandardních podmínek, které však drtivá většina uživatelů mít nikdy nemusí.
Přemýšlím, jak se k tomu postavit, zda nějak tedy nastavit striktně 65W u těchto Intel procesorů pro naše další testy, nebo tyto procesory testovat na horších základních deskách, které ten limit mají automaticky. Nevím. Co vím, že prostě skutečný výkon Core i5-8400 a Core i7-8700 je mnohem nižší, než ukazuje naše recenze a ukazuje drtivá většina a určitě to mate uživatele a není to ani férové ke konkurenčním AMD RYZEN procesorů, kde 65W verze tohle TDP dodržují jedno na jaké desce. To 65W má prostě svůj důvod, spotřeba mu odpovídá (ale i ten výkon). Pokud by Intel prodával 65W modely jako 95W, tak v pořádku, ale on je prodává jako 65W, takže by tomu měl odpovídat výkon vždy. Budeme se snažit to v našich recenzích nějak zohlednit, ale ještě nevím jak …
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|