S návratem AMD do konkurenceschopné pozice souvisí i přizpůsobení Intelu novým podmínkám.
Už je to hodně let, co jsme naposledy měly AMD procesor, který v high endu bez potíží konkurovat Intel a byly i doby, kdy AMD mělo vůbec nejvýkonnější procesor na trhu. Tvůrci právě této skutečně high endové generace se podíleli i na novém AMD ZEN, které se ale do úplného high endu v rámci desktopu zatím nechystá.
V současnosti je totiž jednoznačným high endem Intel X99 platforma s obřími procesory do velké patice LGA 2011-3 a to není nic jiného, než fakticky desktopový derivát serverové a pracovní platformy Intelu. X99 platforma má hodně nízké prodeje a fakticky není pro Intel ani finančně zajímavá, nicméně je to věc prestiže a zkrátka nejlepšího dostupného výkonu. Intel si také může dovolit nést náklady na držení této platformy na trhu. To se o AMD říci nedá. AMD se jednoduše a správně soustředí na hlavní segmenty s největším odbytem. A i když nabídne plně konkurenční platformu s velkou paticí pro servery, ponechá ji pouze tam a žádná desktopová varianta stavěná přímo proti X99 LGA 2011-3 platformě, zatím nebude. Jinak ale Core i7/XEON procesory pro LGA 2011-3 patici nabízející dnes od 4 do 24 jader/+odpovídající počet vláken, konkurenci mít budou. Konkurenční serverová platforma AMD nabídne až 32jádrové/64vláknové ZEN procesory.
Klasický desktop (a mobilní platforma) se však dočkají zatím maximálně 8jádrových/16vláknových procesorů do klasické mainstreamové AM4 platformy, jež bude podporovat i 4jádrové APU procesory s grafikou. AM4 platforma má také klasicky 2kanálový řadič DDR4 pamětí, stejně jako LGA 1151 (Z170/Z270) platforma, proti které se postaví. V současnosti tak zbývá vyřešit, jak výkonné vlastně ty nové procesory ZEN budou a kolik budou stát.
Informací není mnoho, ale má se zato, že ačkoliv jsou obě generaci 14nm, v případě AMD jde o výrobní proces preferující denzitu (tedy maximální počet tranzistorů na mm2) před frekvencí. Očekává se, že nové ZEN procesory AMD budou mít takty nejspíše „jen“ kolem 3GHz a pravděpodobně nebudou dosahovat 4GHz, jako současné AMD procesory, či Intel konkurence. Výhodou AMD má být větší počet jader/vláken s tím, že proti současnosti ta jádra budou podstatně silnější a očekává se IPC na úrovni 2 generací starého Intelu, který ale není o moc horší než stávající generace i ta nová, protože Intel IPC moc nenavyšuje. Čím dál více je tak jasné, že nový desktopový ZEN bude mít ve špičkové konfiguraci při dobrém využití všech jeho prostředků výkonově přeci jen blízko 8jádrovým procesorům pro X99 platformu, nicméně pakliže bude situace s využitím jader horší, nižší frekvence pravděpodobně bude nevýhodou a celkový výkon v méně optimalizované aplikaci tak bude nižší. Nicméně běžných aplikací i her využívající 8jader i více je dnes už hodně a není to nic neobvyklého a i v méně optimalizovaných případech bude ZEN stále mnohem lepší než stávající generace AMD procesorů. Intel tedy rozhodně má důvod se „bát“ (minimálně je to změna stavu z „bezkonkurenčního na aspoň něco prostředí“), protože v některých případech jeho jen 4jádrové/8vláknové Core i7, což je to nejlepší, co pro mainstream má, prostě nebude stačit.
Ale asi přišel na řešení a půjde na to takříkajíc „hrubou silou“ s využitím právě výhody svého výrobního procesu = taktů. Už od nás víte, že se na příští roku chystá nástupce X99 platformy, tedy X299 s novou paticí LGA 2066 pro procesory SKYLAKE-X s 6-10 jádry. Ty budou opět high endem a téměř jistě nejvýkonnější desktopové procesory na trhu. Intel však údajně chystá i vysoko-taktované 14nm 4jádro/8vláken „KABY LAKE-X“, jinými slovy současný „SKYLAKE Core i7-6700K“ s velmi vysokou frekvencí možná až někde blízko 5GHz. Odpovídá tomu totiž TDP, které má činit 112W proti 95W u současného Core i7-6700K i jeho nástupce Core i7-7700K (=právě Kaby Lake). Procesor také bude ne do LGA 1151, ale do LGA-2066 platformy a měl by využívat také 4kanálový řadič. Intel tedy opět bude spoléhat hlavně na výkon 1jádra, přičemž se moc nepředpokládá, že by se AMD ZEN na stávající 14nmFinFET výrobě dokázat z výroby k 5GHz také dostat. Nicméně AMD prý plánuje OC edice pro taktování.
Zní to celkem věrohodně, X299 platforma má však být záležitost až nejdříve poloviny roku 2017, to už ale AMD ZEN a Intel Kaby Lake dávno budou na trhu (leden-únor). Každopádně je to jen dobře, že se po letech konečně stojaté vody procesorové nabídky hýbou, snad to také AMD vyjde a posílí, přeci jen Intel by větší tlak rozhodně měl mít a prospělo by to vlastně všem.
Zdroj: BenchLife
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|