Pro společnost Intel je snižování cen poslední možností. Prý k němu ale sáhne. Peklo zamrzlo?
Prakticky vzato, peklo zamrzlo v posledních letech už několikrát. Ještě začátkem roku 2017 světu počítačů vládly 4jádrové procesory, kdy pro 96% uživatelů nic lepšího za dostupné peníze nebylo. Intel razil strategii, že 4 jádra musí stačit všem a na věčné časy. A tak jste za solidní 4jádrový/8jádrový Intel Core i7-7700K museli vypláznout 339 dolarů a i dnes stále stojí 10 tisíc korun. Pokud jste chtěli více, tak 6jádra, 8jádra a dokonce 10 jádro jste mohli mít v high endu, ovšem 10jádrový Core i9-6950X stál zhruba 1730 dolarů, tedy téměř 50 tisíc korun. No a pak peklo zamrzlo poprvé.
Z ničeho nic se vynořilo AMD se svými RYZEN procesory a nenechalo na trhu kámen na kameni. Nejen že dokázalo Intelu najednou konkurovat, ono ho i překonalo. Nejdříve v mainstreamu za cenu Intelovo 4 jader nabídlo 8 jader s tomu odpovídajícím výkonem, který konkuroval tomu 50tisícovému 6950X procesoru a poté AMD obsadilo i pozici vůbec nejvýkonnějšího CPU na trhu, když uvedlo za pouhých 1000 dolarů neslýchaný 16jádrový ThreadRipper procesor. Společnost Intel tak zoufale vymýšlela řešení a narychlo oznamovala procesory, které vůbec neměla připravené. Postupem sice uvedla 6 a dnes už dokonce také 8 jádrové „mainstreamové“ procesory, ovšem stále za nemainstreamové ceny. Intel totiž za žádnou cenu nechtěl snižovat ceny jinak nekonkurenceschopných high end CPU, které dnes nabízí s 8 až 18 jádry, ovšem AMD a jeho ThreadRipper mají stejný výkon za polovinu, nebo dokonce mnohem vyšší výkon za pořád méně v čele s až 32jádrovým ThreadRipper procesorem. Vše je dáno zejména mnohem pokročilejší a efektivní konstrukcí a výrobou AMD procesorů.
Díky tlaku AMD ale Intel musí bránit hlavně servery, kde díky těm svým obrovským cenám má zdaleka největší zisky. Jenže AMD ho natlačilo do výroby stále větších čipů, což je problém, protože Intel má stále jen ten 14nm proces a ten má jasně dané kapacity. Větší čipy ale znamenají nižší výtěžnost a méně prostoru pro menší procesory s nižšími maržemi. V současnosti má Intel stále jen ten 14nm proces, jenže mezitím AMD přešlo ze 14nm na 12nm a již velmi brzy dorazí na trhu 7nm procesory postavené na nové ZEN2 architektuře, které přinesou opět zásadní posun v mnoha ohledech.
- Intel má z RYZEN 3000 oprávněné obavy
Zatímco první a druhou generaci procesorů AMD RYZEN u Intelu přešli ještě relativně s kamennou tváří a snažili se na venek tvářit, že se nic neděje a vše je v pořádku a stále si mohou účtovat ty šílené ceny, třetí generace RYZEN na 7nm, to už je problém. AMD totiž výrazně stáhne náskok Intelu ve výkonu na 1 jádro, dokonce vše nasvědčuje tomu, že ho v řadě oblastí na jádro i překoná. Současně však AMD nabídne v mainstreamu nikoliv jen 8, ale také 12 a 16 jader. Budou dražší, ale pořád bude mít AMD 12jádro za cenu Intelových 8jáder a 16 jádro za 749 dolarů, tedy cenu, za kterou Intel nenabízí ani 10 jádro pro high end (to stále stojí přes 1000 dolarů). No a do toho se mluví o tom, že AMD posune i high endové Threadripper, kde 12nm současné modely s 12, 16, 24 a 32 jádry nahradí modely se 24, 32 a také 48 a 64 jádry. Intel se tedy nadále už nemůže tvářit, že se nic neděje.
A tak se mluví poprvé o snížení cen. Něco, co Intel nechce dělat, protože by tím přiznal, že AMD je konkurencí a že ho prodeje procesorů začínají trápit. Jenže realita je, že Intel v desktopu prodává méně, nad vodou ho drží jen OEM trh, který stále zákazníkům podsouvá mizerné Intel sestavy a AMD varianty radši ani nenabídne. U samostatně prodávaných komponent, však Intel stěží dokáže dnes zákazníky oslovit. Jediná oblast, kde má trochu navrch, je „herní výkon“ a to ještě jen v extrémech (nízké rozlišení spolu s výkonným GPU), drtivá většina hráčů rozdíl mezi AMD a Intelem nepozná ani ve hrách. Ale i o tuhle výhodu Intel přijde. Již představené AMD RYZEN 3000 procesory nabídnou stejný i lepší výkon za podstatně nižší cenu.
Core i9-9900K je to nejlepší, co Intel má, dnes stojí 499 dolarů, tedy zhruba 14 tisíc bez chladiče, ovšem podle všeho tento výkon AMD dorovná nebo dokonce překoná s RYZEN 7 3800X, které však stojí jen 399 dolarů (11 tisíc) a už s dobrým chladičem v ceně procesoru. Jenže RYZEN 7 není ani vrchol nabídky AMD. Tím bude do září nový RYZEN 9 3900X s 12jádry/24vlákny za 499 dolarů (opět i se slušným chladičem v ceně), což je tedy to, za co se prodává 9900K dnes. A v září ještě dorazí 16jádrový RYZEN 9 3950X pro AM4. Velký problém je pro Intel hlavně mainstream, kde jeho Core i5 s pouhými 6jádry/6vlákny nedokáží nikde ani trochu konkurovat RYZEN 5 se 6jádry/12vlákny, které navíc AMD prodává jen za 199/249 dolarů opět včetně chladičů atd.
Pro kohokoliv, kdo má alespoň trochu přehled, tak nejsou Intel procesory dnes zajímavé. V high endu už Intel prohrál dávno, v mainstreamu ho AMD určitě pokoří teď, kdy navíc AMD má i modernější a lépe vybavené platformy. A tak se tedy spekuluje o slevách. Core i9-9900K by tak mělo prý padnout ze 490 na 420 dolarů, 9700K (8jader/8vláken) z 374 na 330 dolarů a Core i5-9600K (6jader/6vláken) ze 262 na 220 dolarů. Pořád tedy mnohem méně výkonu za vyšší cenu, než nabízí AMD už dnes. Navíc 14nm procesory Intel mnohem více žerou, hlavně topí a platforma je horší. Navíc ty spekulované slevy vlastně nejsou žádné slevy!
Je to alespoň trochu návrat k normálu, kdy Intel před časem procesory zdražil. TOP modely za časů 4 i 6 jader běžně stály kolem 350 dolarů, Core i5 modely i méně než 250 dolarů. Takže oznámené slevy nejsou žádné slevy. Navíc nic neřeší. Pokud by Intel chtěl skutečně konkurovat a nabídnout odpovídající výkon za odpovídající peníze i s nevýhodou méně efektivních procesorů a horších platforem, tak by 9900K muselo stát maximálně těch 399 dolarů, jako RYZEN 7 3800X, spíše ale tak 350 dolarů, aby vyvážilo nevýhody. Core i5-9600K by měl stát tak 190 dolarů maximálně, prostě méně než Ryzen 5 3600. Podobně jako AMD kdysi prodávalo velmi levně FX sérii.
Ano, je to podobná situace. Intel procesory jsou děravé, opravy způsobují snížení výkonu a potíže se stabilitou, jsou méně efektivní, topí jak blázen, mají nižší výkon díky menšímu počtu vláken i jader atd. AMD to u FX kompenzovalo extrémně nízkými cenami, takže FX byly přes všechna negativa procesory s vynikajícím poměrem cena/výkon. Intel však nemá ani tohle, poměrem cena výkon není ani ve stejné lize jako AMD. Uváděné spekulované slevy jsou nedostatečné, nemění vůbec nic. Slevy by musely být tak 40-50% proti současným cenám, aby to udělalo Intel procesory trochu zajímavé a skutečně konkurenční možností a vyvážilo nevýhody. 10-15% stěží dostane ceny na úroveň, kde byly před zdražením, natož aby něco řešily proti RYZEN 3000 sérii procesorů a X570 platformě. Jsem ale zvědav, zda Intel oznámí ty slevy veřejně nebo ne, protože slevy jsou prostě uznáním porážky a přiznáním problémů, které jsou reálné, ale Intel se doposud tvářil, že stále nabízí nejlepší výkon a technologie, a tak si může účtovat nejvyšší ceny …. Pro nás by to bylo samozřejmě fajn, protože Intel procesory dnes nepředstavují ani alternativu, natož konkurenci. Nicméně bez 10nm, či ještě lépe 7nm, nové generace architektury bez děr a problémů a konkurenceschopné konstrukci nelze vlastně čekat zásadní zlepšení. Nic z toho však není u Intelu ani na dohled, a to je skutečný problém.
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|