Žádné překvapení se nekoná. Neefektivní procesory, a dobrá konkurence pro RYZEN 3000.
Hned dvě zveřejněné recenze nových ROCKET LAKE procesorů Intel, ačkoliv ty mohou oficiálně vycházet až za měsíc. Jak od nás jistě už víte, společnost Intel oficiálně ohlásila procesory Core 11000 pro desktop, známé jako ROCKET LAKE. U nich je nejzajímavější fakt, že ačkoliv jde stále o 14nm čipy, už to není jen další přejmenovaný SKYLAKE, jako tomu bylo několik posledních let a „procesorových generací“ společnosti Intel! Děravý a nekonkurenceschopný SKYLAKE, je konečně definitivně mrtev!
Intel pro ROCKET LAKE použil svou 10nm architekturu ICE LAKE, která se ale v originální a původně plánované 10nm podobě, do klasického desktopu nikdy nedostane. Kvůli problémům 10nm výroby, která prostě nedosahuje taktů, výtěžnosti a obecně kvalit té vypiplané 14nm výroby, se Intel rozhodl předělat svou 10nm architekturu zpět na 14nm výrobu. Rozhodně neplánovaný a zoufalý tah. ROCKET LAKE jednoznačně nabízí lepší IPC než SKYLAKE a to až o 19%, má také opravené některé z nejhorších bezpečnostních zranitelností, které působily i problémy se stabilitou a jejich opravy i snižovaly výkon u SKYLAKE atd. Novinkou je tak zcela nová architektura integrované Xe grafiky. Současně tyhle procesory mají nativně DDR4 3200MHz podporu pamětí. Díky 14nm výrobě je také Intel schopen dosahovat taktů, které má SKYLAKE, což by bývalo na 10nm výrobě jednoduše nebylo možné. A Intel zoufale ty vyšší takty potřebuje. I za cenu toho, že ty procesory budou příšerně neefektivní.
Právě to je jejich největší problém, který se bude Intel snažit zoufale schovat a maskovat. 14nm výroba dnes v roce 2021 znamená značnou nevýhodu v efektivitě. Intel se jednoduše nemůže rovnat 7nm výrobě TSMC, tedy ZEN 3 procesorům AMD v této oblasti. Další nevýhodou ROCKET LAKE je, že Intel vůbec neplánuje více než 8jádrové/16vláknové modely, což ho zcela diskvalifikuje z jakéhokoliv souboje s AMD RYZEN 9 mainstreamovými konkurenty, které mají 12 a 16 jader. Nový Intel Core i9-11900K má dokonce o 2jádra/4vlákna méně, než stávající Intel Core i9-10900K, takže mohou být nějaké případy aplikací, kde nový mainstreamový TOP model Intelu bude za určitých okolností pomalejší a slabší, než starší Intel model.
Překvapivě Intel nechá i u Core i7-11700K verze aktivních všech 8jader/16vláken, kterými bude disponovat i Core i9-11900K. Rozdíl tedy bude hlavně v nataktování. Core i7 by měl mít 4,6/5,0GHz boost, zatímco Core i9 verze až 4,8/5,3GHz. Samozřejmě Intel uvádí sice „krásné“ 125W TDP, ale to platí jen pro základní takt který je 3,6/3,5GHz. S tímhle TDP, pokud by jej měly CPU dodržovat, by však Intel zaostával o desítky % výkonově za AMD. Klíčové jsou a budou tedy boosty. V Boostu může krátkodobě CPU dosahovat po určitou dobu až 250W TDP. Prvním testerům se dostaly procesory pod ruku a tady je pár srovnání:
Core i7-11700K prohrává všude a ve všem s RYZEN 7 5800X. Rychleji taktované Core i9-11900K, pak dokáže v některých aplikacích RYZEN konkurenci i o pár % překonat. Ale bude to hodně kolísat, kvůli tomu zhruba 96s boostu, který je silně závislý na tom, jestli ho základní deska vůbec podporuje, jak je na tom chlazení atd. Pokud skončí, výkon procesoru výrazně klesne. Takže ten špičkový výkon dokáže čip udržet jen velmi krátkou dobu, což ale u některých benchmarků stačí (typicky třeba CPU-Z). U testů delších, jako je CINEBENCH, už je výkon méně ovlivněn tím krátkodobým boostem a výkon je tak mnohem blíže RYZEN 7 5800X. Obecně není mezi těmi procesory velký rozdíl ve výkonu.
Překvapením je, že obě recenze potvrzují, že Intel se nevrátí na herní trůn! Ve hrách ROCKET LAKE totiž stále o pár % zaostává výkonem za RYZEN procesory (jakkoliv je rozdíl malý, čemuž ale neodpovídá výrazně vyšší spotřeba Intelu). Proč tomu tak je? Pravděpodobně kvůli architektuře. Mnoho let spousta lidí zevšeobecňovala, že Intel = lepší na hry. Jenže to není tak jednoduché. Hi-endové procesory Core i9 pro X299 platformu jsou pro hry výrazně horší než Core i9 v mainstreamu. No a nový ROCKET LAKE má architekturu, která také jde trochu jinou cestou než mainstreamový SKYLAKE. Takže RYZEN 5000 velmi pravděpodobně zůstane herním králem. Speciálně když RYZEN 7 5800X, se kterým je v obou recenzích primárně srovnáváno, není ani zdaleka nejrychlejší/nejvýkonnější RYZEN 5000 procesor.
Co asi příliš nepřekvapí, že Intel na ten podobný výkon, jaký má RYZEN 7 5800X, potřebuje mnohem více energie. Core i7, který je slabší než AMD procesor, žere o 62W víc a Core i9, tam je rozdíl skoro 100W.
Což je šílené, uvážíme-li, jak relativně dnes malý ten výkon tyhle jen 8jádrové procesory mají, když AMD současně dokáže nabídnout o desítky % výkonnější RYZEN 9 5950X se 16jádry/32vlákny, který stále má o 35W nižší spotřebu než to 8jádrové Core i7! ROCKET LAKE opravdu nejsou dobré procesory jako celek.
Obě recenze nicméně berte s rezervou. I když vyšla s finálními specifikacemi na finálních BIOSech a tedy nebude se pravděpodobně nic už měnit z hlediska srovnání, musím říci, že ty výsledy RYZEN procesorů v obou recenzích jsou podezřele nízko. Jsou to asi nejnižší výsledky, které jsem u RYZEN 5000 testů viděl.
Každopádně neukazují nic překvapivého. ROCKET LAKE je konkurenceschopný v některých případech pokud jde o 8 jader vs 8jader, ovšem totálně „vyhoří“ (snad ne doslova) pokud jde o efektivitu. Ten rozdíl spotřeby je obrovský a 60 – 100W není zrovna málo, vzhledem že mnohem výkonnější procesory AMD dokáží mít spotřebu stále o desítky W nižší. Bohužel proti AMD RYZEN 9 modelům, nepředstavuje nový ROCKET LAKE absolutně žádnou konkurenci ani alternativu. Žere sice podstatně více, ale má o desítky % nižší výkon. Velmi se přitom bojím, že Core i7-11700K bude cenově stát proti celkově lepšímu RYZEN 7 5800X a Core i9-11900K bude cenově konkurencí RYZEN 9 5900X, který ho naprosto rozseká všude, kde na výkonu CPU opravdu záleží. Jakkoliv je samozřejmě srovnání 8 vs 8 jader zajímavé z hlediska recenzí, velmi pochybuji, že by reálně nový Core i9-11900K stál těch 11-12 tisíc. Bude podle mého za alespoň 15 tisíc, jako stojí podstatně lepší AMD RYZEN 9 5900X.
Intel zkrátka se 14nm nedokáže 7nm AMD konkurovat a ví to. Není se tak co divit, že už slibuje na letošní rok 10nm ALDER LAKE pro zcela novou LGA 1700 patici a DDR5 Z690 platformu, kdy ohlásit by je podle některých zdrojů měl již v září. ROCKET LAKE jednoduše nestačí na víc, než soupeření s RYZEN 7, což rozhodně není pozice, ve které by své TOP mainstreamové procesory, Intel rád viděl. Mimochodem, ROCKET LAKE představuje tedy ICE LAKE, které původně měly být už nějakou dobu na trhu a proti kterým AMD původně stavělo ZEN 2 generaci, tedy RYZEN 3000. Pokud by ROCKET LAKE byl tedy 10nm ICE LAKE, bylo by to mnohem vyrovnanější a AMD by stále mělo výhodu ve více jádrech. Je zajímavé vidět, jak dobře AMD odhadlo, co Intel chystá a mělo naplánovánu solidní konkurenční nabídku. Nicméně ROCKET LAKE přichází se značným zpožděním, nestojí už proti RYZEN 3000, ale proti RYZEN 5000 a to jsou prostě ve všech ohledech lepší procesory a pro lepší platformu, kdy navíc souboj této generace DDR4 platforem je tak definitivně rozhodnut.
Pokud Intel letos splní slib a plán vydat ALDER LAKE procesory pro novou LGA 1700/Z690 DDR5 platformu, začne tak nové kolo souboje. Ale AMD také nespí a ZEN 4 pro novou AM5 platformu je také na cestě, ale určitě až v průběhu příštího roku … na druhou stranu Intel má ve zvyku v poslední době ohlašovat produkty i mnoho měsíců před tím, než se reálně na trh dostanou. Takže letošní ohlášení ALDER LAKE nemusí nic znamenat, když se klidně reálně mohou na trhu objevit právě až také v roce 2022. Intel chce jen marketingově AMD předběhnout a hodit zastaralé a už teď mrtvé ROCKET LAKE procesory co nejrychleji za hlavu. Tedy alespoň na papíře. Určitě se mnozí ptají, proč Intel tyhle už teď mrtvé a překonané procesory tedy vůbec vydává? …
Zdroj: videocardz.com
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|