Se zpožděním několika let 7nm výroba Intel jede. A první sériové čipy jsou vyráběny v Evropě.
Intel by nejraději, kdyby shořel Internet, a zmizely tak všechny jeho předchozí sliby, protože těch prezentací a zaručených a nenaplněných slibů kolem 7nm výroby, které udělal během poslední dekády, je opravdu hodně. Znovu připomínám, že původně sliboval, že 7nm výrobu nastartuje během 2017 a nejpozději v roce 2019 dorazí zcela nová 7nm generace procesorů běžně na trh. To se ale nestalo. Jedinou a největší změnou za poslední roky, byla změna názvu jinak zavedených výrobních procesů, což byl zoufalý pokus vedení firmy představit akcionářům a investorům něco nového, když nic nového neměl. Takže změnil dosud relativně přehledné značení svých procesů z 10nm, 7nm, 5nm atd. na nic neříkající marketingové Intel 7, Intel 4, Intel 3, 20A, 18A apod. Nicméně nenechte se mýlit. Ten současný Intel 7 proces je stále ten samý 10nm proces jako dosud, a Intel 4 je ten samý 7nm proces, který Intel sliboval v praxi u svých procesorů nejpozději během 2019, pak 2021 a teď to vypadá, že reálně se dočkáme ve 2024!
Zpoždění způsobené mnoha problémy nebylo zase tak překvapivé, protože Intel měl zpoždění a potíže už s 10nm a před tím také se 14nm. A ta zpoždění jsou neustále větší, což odpovídá náročnosti každé nové generace. I proto moc lidí nevěří aktuálním až pohádkovým slibům, že během následujících 5ti let přeskáče plynule rovnou 3 výrobní generace. Z 10nm (Intel 7), přes 7nm (Intel 4) a 5nm (Intel 3) až na 3nm (20A/18A). Ostatně ani ta 7nm (Intel 7) výroba není zdaleka ve stavu, v jakém by měla být.
Intel ale oficiálně oznámil, že zahájil sériovou výrobu čipů (téměř určitě Meteor Lake) v modernizované továrně Fab 34 v Irsku. Intel 7 využívá EUV stejně jako konkurenční TSMC už mnoho let. Firma si od 7nm proti dosavadní letité 10nm technologii slibuje zejména výrazné zlepšení provozní efektivity čipů. Nejen že na stejnou plochu se dá nacpat dvojnásobek tranzistorů, ale při stejné spotřebě má údajně mít o 40% nižší spotřebu. A všichni víme, že to Intel procesory potřebují jako sůl, protože současné 10nm Core 13000/14000 modely jsou naprosto zaostalé a nekonkurenceschopné vůči již 5nm AMD a na podobný výkon potřebují i více jak 2x vyšší spotřebu.
- Jenže je tu mnoho „ale“ …
Intel několikrát v minulých letech tvrdil, že jeho 7nm výroba běží, a zjevně nemluvil pravdu. Jeho současné oznámení tak nebudí úplně důvěru. Právě naprostá ztráta důvěryhodnosti je velký problém celé firmy a kdysi značka Intel něco znamenala, dnes však důvěru a spolehlivost rozhodně nebudí. I proto doufám, že nejnovější oznámení tentokrát odpovídá realitě. I když zákulisní zdroje tvrdí, že ona 7nm výroba sice jede, ale prostě nedosahuje kvalit a parametrů, které si od ní Intel sliboval.
V první řadě výtěžnost je nízká, speciálně proti vyladěné 10nm výrobě. A náklady jsou přitom i bez vlivu té výtěžnosti mnohem vyšší, takže ceny procesorů budou „prý opravdu něco“. Současně má Intel problémy dosáhnout taktů, které zvládají jeho jinak zastaralé monolitické 10nm procesory. Jistě si vzpomínáte, že METEOR LAKE byl ještě před 2 lety zářivým světlem na konci tunelu, majákem a lucernou, na kterou Intel lákal, že to bude pecka a totální revoluce. V posledních měsících se však oficiální vyjadřování kolem METEOR LAKE výrazně změnilo. A firma dnes o celé téhle nové generaci mluví jako o takovém technickém přechodu, kdy prý ani neplánovala výrazná zlepšení architektury, a tedy i s tím související výrazná zlepšení výkon. Vše je o tom technickém přechodu na nový výrobní proces.
Jinými slovy z dříve očekávaných +20% IPC u METEOR LAKE, údajně nic nebude. Architektura se ve skutečnosti moc nezlepšila/nezměnila proti 10nm RAPTOR LAKE, a tak prý můžeme čekat tak 5% IPC. Možná. Problém však je, že 7nm výroba jednoduše neumožňuje čipům dosahovat až 6GHz taktů jako u 10nm, které Intel tradičně k dosažení svých výkonů potřebuje. Současně výtěžnost je mizerná, takže Intel ani nevyrábí tu největší verzi čipu, plánovanou pro nástupce současných Core i9. Ta byla zrušena úplně. Následně když Intel zjistil, že ani u té zbývající menší verze nebude moc dosahovat taktů současné 10nm generace, a tím pádem by nedokázal navýšit výkon ani v mainstreamu, tak vydání desktopových a obecně 45+W variant METEOR LAKE, zrušil úplně. A i když se nedávno objevily „novináři“ zmanipulovaná vyjádření o tom, že se METEOR LAKE procesory do desktopu podívají, Intel raději nyní oficiálně vysvětlil, že to opravdu nebudou žádné klasické desktopové modely do vlastní patice. Půjde výhradně o mobilní platformy v „desktopových“ počítačích typu NUC nebo AiO. Žádné klasické desktopové procesory do nové patice v rámci METEOR LAKE nejsou už v plánu, nebyly by jednoduše v ničem konkurenceschopné.
V mobilní platformě by však Intel konečně mohl konkurovat AMD RYZEN 6000U s podobným výkonem a rozumnou spotřebou. Něco, co prostě se současnými 10nm procesory není schopen. Otázkou je, kolik ty nové 7nm procesory Intel budou stát, protože dosavadní zákulisní informace o tom, nejsou ani trochu dobré. Vypadá to, že Intel sice nabídne podobný výkon s podobnou spotřebou jako 5nm AMD, ale cena jeho řešení může být v praxi i 2 až 3x vyšší!!! No uvidíme, první notebooky s METEOR LAKE procesory se mají představit ještě letos, tak aby Intel splnil alespoň papírově uvedení v tomto roce, ale očekáváme nějaká oznámení až v tom prosinci, kdy fyzicky na trhu dostupné budou nejdříve v Q1 2024. Takže METEOR LAKE je skutečně produkt až pro rok 2024.
Bohužel v desktopu se 7nm Intel procesoru hned tak nedočkáme. Místo toho tu máme přeznačenou Core 13000 sérii, nově tedy Core 14000 do stále stejné zcela mrtvé platformy LGA 1700. Ta nová platforma LGA 1851, která měla původně s desktopovými METEOR LAKE dorazit už před dvěma lety, vyjde s až tedy s ARROW LAKE procesory, nejdříve za rok. I když kdo ví, jak to nakonec bude, odklad by nepřekvapil. Ovšem Intel nemá moc na výběr, protože AMD nejpozději v Q2 2024, tedy už za ¾ roku, vydá 4nm RYZEN 8000/EPYC (ZEN 5), který posune IPC i celkový výkon pro stávající AM5 platformu už zcela mimo dosah 10nm procesorů Intel. Takže prostě ten něco na 7nm vydat pro desktop a servery musí, i když není žádná jistota, že to bude dobře fungovat nebo že bude lepší než AMD ZEN 5. Už za několik měsíců však AMD definitivně udělá z 10nm technologie Intelu a jeho procesorů na nich stále vyráběných, prostě technologicky překonaný šrot …
Každopádně zprávy kolem 7nm výroby Intel a METEOR LAKE i ARROW LAKE nejsou úplně pozitivní, rozhodně to nevypadá na nějaký „leadership“, kterým se nejen současné vedení Intelu ve svých vyjádřeních a prezentacích tak rád ohání. Nicméně poprvé po mnoha letech bych alespoň doufal, že ta nová generace výroby, a konečně náhrada za 10nm, opravdu běží. Protože jestli ne a Intel zase vší všem bulíky na nos, tak už příští rok by to mohlo mít značné důsledky na přístup partnerů k Intelu a podobu x86 trhu v následujících letech.
Takže co myslíte, vyřešil Intel ty letité problémy a začne mu to všechno najednou fungovat?
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|