10nm anabáze společnosti Intel pokračuje. A zdá se, že nakonec žádný 10nm výrobní proces nebude.
Plánovaný 10nm výrobní proces, který Intel vyvíjel mnoho posledních let, a který měl být opravdu velkým technologickým skokem, se neodkládá, je zrušený! Podle informací, které prosakují, nedokázal Intel vyřešit problémy, které znamenají, že 10nm proces, která má teď k dispozici, má výtěžnost tragických 10%. Jinými slovy, jedná se o naprosto nerentabilní a nepoužitelnou výrobu. Přes veškeré snahy se nepodařilo ani za několik posledních let problémy odstranit. Intel najal řadu specialistů, včetně Jima Kellera, který stojí za optimalizacemi pro výrobní procesy u AMD RYZEN atd. Zdá se, že všichni se shodli na tom, že původní verze 10nm výroby je nepoužitelná a nedá se opravit.
A tak jak už se proslýchá několik měsíců, Intel tedy vyvíjí v podstatě celý proces znovu. To by vysvětlovalo dříve spekulované a dnes již oficiálně potvrzené odložení nových generací nejdříve na konec roku 2019 s tím, že výroba „10nm“ velkých procesorů pro desktop a servery nezačne dříve jak v průběhu roku 2020. Nepočítáme tedy s tím, že bychom desktopové, serverové procesory Intelu viděli dříve, jak za celé 2 roky, někdy kolem poloviny roku 2020 a dál. Potvrzují to i nejnovější roadmapy, které Intel zveřejnil, a snaží se jimi uklidnit nervózní investory. První 10nm procesory budou ICE LAKE, před nimi ale Intel vydá ještě až dvě verze 14nm procesorů.
Intel navíc sice stále hovoří o 10nm, reálně však o 10nm výrobu nepůjde. To však samozřejmě nemůže Intel oficiálně přiznat, protože by vyděsil investory ještě více. Půjde ale fakticky o 12nm výrobu, která tedy nebude zdaleka tak pokročilá, jako původně plánovaná 10nm verze, nicméně téměř určitě nebude mít velké problémy s praktickým nasazením a bude znatelným posunem proti současným 14nm, o což pochopitelně jde.
Intel se snaží chlácholit všechny a velmi nerad odpovídá na konkrétní otázky, dokonce na jedné nedávné akci pro investory aktivně bránil takovým dotazům a přerušoval každého, kdo nějakou nepohodlnou otázku pokládal, což rozhodně nepůsobilo dobrým dojmem. Intel prostě ví, že z technologického náskoku, který na poli výroby měl, nezbylo prakticky vůbec nic! Původně plánovaný 10nm proces měl být ve výsledku o kousek vyspělejší a lepší než i aktuální 7nm výrobní procesy SAMSUNG, TSMC či GF. Jenže nebude. „12nm“ který z toho nakonec bude, tak při nejlepším jen vyrovná 7nm konkurence. Problém je, že ta již 7nm vyrábí. AMD již má hotové 7nm serverové EPYC procesory s architekturou ZEN 2 (výroba probíhá v TSMC) a těch se Intel hodně bojí. AMD to ví, a právě proto budou tyto serverové procesory s náskokem vůbec prvními 7nm ZEN 2 čipy, které AMD uvede, a to velmi pravděpodobně už začátkem roku 2019, tedy za několik měsíců. Následovat budou samozřejmě všechny ostatní RYZEN čipy. Ale to je plán pro 2019. AMD však počítá s dalším skokem na výrazně vylepšený 7nm+ proces a vylepšenou ZEN 3 architekturu v roce 2020. Tomu tedy bude Intel ve skutečnosti čelit s jeho 10nm ICE LAKE procesory, kterých se za dva roky dočkáme.
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|