Platforma X79 se blíží a s ní jediná high end PC platforma vůbec …
Už nějakou dobu se objevují po internetu informace, že procesory Sandy Bridge-E obsahují chybu s VT-b, což je jistá verze virtualizační technologie. Asi si vzpomínáte, že podobná chyba s virtualizací postihla svého času i procesory AMD Phenom. V jeho případě byla také výrazně nafouknuta, i když se nikdy tato chyba v běžném provozu neprojevila. Podobně to vypadá i u procesorů Intel Sandy Bridge-E.
Problém, pokud se tedy definitivně potvrdí, ovlivní ale vlastně jen v serverové modely a firmy, které tuto technologii využívají, a těch zase není tolik. Běžní domácí uživatelé desktopové verze pak tuto technologii v podstatě nepoužívají a standardní virtualizační technologie by dotčena být neměla, a tak není důvod k panice. A případném odkládání nákupu a čekání na nějakou novou revizi – ze zkušenosti víme, že nové revize procesorů sice vylepšují třeba taktování a podobně, ale zásadním způsobem nijak nenavyšují výkon samotného CPU, a ani běžné hranice OC v domácích podmínkách nejsou o tolik výrazně vyšší, aby mělo smysl na tu revizi čekat.
Stejně jako u podobné chyby u procesorů AMD Phenom před pár lety, Intel přichystá novou revizi C2 (která by přišla tak jako tak), která problém napraví. Desktopové modely by tak kvůli výše uvedené potenciální chybě odloženy být neměly. Možná bude zpoždění u serverových modelů, ale zatím je předčasné o tom spekulovat. Každopádně stejně jako před lety musíme připomenout, že vlastně žádný mikročip na světě není dokonalý a v každém se nachází určité procento chyb, kde samozřejmě firmy mají přesně určeno kolik a jakého charakteru musí být, aby procesor mohly prodávat a fungoval. Spousta chyb se pak postupně eliminuje novými revizemi čipů. Současné procesory jsou opravdu velmi složité čipy s miliardami tranzistorů a vyrobit to dokonale, to je věc dnešními technologiemi téměř nemožná. Konkrétně procesory Sandy Bridge-E jsou skuteční titáni a vedle nich současné Core i5/7-2000 modely vypadají poněkud miniaturně :).
Jsem si v podstatě jistý, že spekulovaná chyba a problémy s VT-d nijak nepostihne běžné domácí uživatele a nadšence, pro které je tento high endový procesor na desktopu určen. Obří patice LGA 2011 a základní desky X79 budou výkladní skříní PC platformy. Po třech letech také definitivně končí zasloužilý a dodnes high endový čipset X58, který už má EOL. Podle některých zdrojů bude X79 o něco dražší než X58, zhruba prý o 20%, takže cena samotného X79 čipsetu by se mohla pohybovat kolem 70 dolarů. Základní desky budou přetékat výbavou a samozřejmě s obří LGA 2011 paticí a často 8 sloty pro paměti také budou mít náležité rozměry, často formátu E-ATX. Ale nízkou cenu u této platformy nikdo nečeká, ostatně pro toho, kdo uvažuje směrem poměr cena-výkon, platforma X79 skutečně není. Sandy Bridge-E a X79 je, tedy přesněji bude, jediná high end PC platforma na trhu a pokud chcete to nejlepší na trhu a nejvyšší výkon, bude přesně tím, co chcete k letošním Vánocům.
Zatím stále platí vydání X79 platformy a procesorů Core i7-3000 zhruba ke konci první poloviny měsíce listopadu, tedy zhruba za měsíc a kousek. Základní desky ve finálních revizích jsou těsně před dokončením a zhruba za 14 dní budeme mít první modely v ruce a také se s nimi blíže seznámíme. Možná vám budeme moci prozradit a ukázat pár věcí, pokud nám to Intel a zúčastnění výrobci desek dovolí :).
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|