AMD překvapilo inženýry Intelu, ten sám chystá rychlejší procesory, i když se prý RYZEN neobává.
Společnost Intel je pod palbou otázek ohledně nových AMD RYZEN procesorů. Investoři a partneři chtějí vědět, jak se Intel k novým procesorům AMD staví a otázky jsou to zcela legitimní, protože už je to hodně let, kdy jsme naposledy měli v celé šířce nabídky výkonem i provozně srovnatelné procesory Intel a AMD. Fakticky od dob prvních Athlon64 až Athlon64 X2 tu nebyla situace, která nastane s vydáním RYZEN procesorů.
Intel sám oficiálně tvrdí, že se AMD RYZEN procesorů neobává. Pravdou je, že jakákoliv jiná odpověď by byla nepřijatelná a špatná. Nicméně pravdou také je, že Intel má přeci jen z AMD RYZEN zdravý respekt a oprávněně se nebojí se o to, že by ho AMD bylo schopno nějak výrazně ohrozit (což vzhledem k nesrovnatelným finančním možnostem a hlavně výrobním kapacitám vážně nemůže). Nicméně Intel také dobře ví, že zlaté bezkonkurenční časy skončily a minimálně o část podílu na trhu přijde.
Inženýři Intel jsou ale docela překvapeni, co AMD dokázalo. A nejen oni. Obecně se čekalo, že AMD RYZEN bude mít stále výrazně nižší výkon na jádro než Intel, a že 14nm FinFET proces nebude zdaleka schopen se srovnávat se 14nm Intelu. Jaké bylo pro všechny překvapení, když AMD vytáhlo srovnání 8jádrového/16vláknového RYZEN procesoru na 3,4GHz a postavilo ho na úroveň aktuálního druhého nejvýkonnější procesoru Intel, tedy Core i7-6900K taktéž s 8jádry/16vlákny a takty mezi 3,2-3,7GHz a oba čipy předvedly stejný výkon. Druhé překvapení se odhalilo na nedávné vývojářské konferenci ISSCC, kde se AMD pochlubilo hlubšími parametry svých procesorů.
Ačkoliv Intel používá 14nm výrobu již několik let a současná SKYLAKE/KABY LAKE generace je už několikátá na jeho 14nm procesu, takže se bere jako optimalizovaný, vypadá to, že AMD dokázalo už s první generací svých 14nm procesorů jít technicky dál.
Překvapivě totiž 4jádra/8vláken u 14nm RYZEN zabírá plochu 44mm2 zatímco Intel na to samé u KABY LAKE potřebuje 49mm2. AMD má sice větší plochu L2 cache, ale ta má 512kB zatímco Intel má jen polovinu. No a 8MB L3 cache zabírá u Intelu 16mm2, zatímco Intel potřebuje na to samé 19,1mm2. I v dalších technických ohledech se zdá být návrh první generace 14nm procesoru AMD technicky vyspělejší, než poslední několikátá generace 14nm procesorů Intelu. Ne všechny to překvapilo, protože mnozí vědí, co AMD dokázalo s 28nm a jak dokáže využívat výrobní procesy, což je něco, co Intel moc nedělá, protože ten rychleji skáče na nové a nižší. Rozhodně se nedá říci, že by ten starý dokázal maximálně využít.
Ač se laikům mohou zdát prezentované rozdíly malé a bezvýznamné, z technického hlediska malé vůbec nejsou. V praxi AMD může dosahovat nižších výrobních cen procesorů, a to i proto, že RYZEN neobsahují integrovanou grafiku, což je další výrazné ušetření. Výrobními náklady by měl být tedy 4jádrový/8vláknový RYZEN o poznání levnější a jednodušší, než procesory Core i5/i7-7000 řady, které integrovanou grafiku mají (a zbytečně, protože ji ve většině těchto procesorů nikdo nepoužívá). Inženýři Intelu, kteří se konference ISSCC účastnili uznali, že AMD RYZEN je konkurenceschopná architektura.
Intel sám sice podle všeho nebude přímo na RYZEN zatím reagovat, nicméně v druhé polovině roku se objeví nová LGA 2066 platforma s čipsetem X299, nástupce LGA 2011-3 (tedy X99). Ano není to mainstreamová platforma, ale Intel naproti původním plánům do ní nabídne i „mainstreamové“ procesory. A to zkrátka proto, že Intel LGA 1151 (Z270) prostě nedokáže AMD AM4 s RYZEN konkurovat 4jádrovým procesorem prostě nové 8jádro neudolá. AMD totiž zjevně chce nabídnout cenově hodně zajímavá 6jdárové i 8jádrové RYZEN procesory, na které Intel Core i7-7700K opravdu stačit nebude. Intel tedy pro X299 platformu nabídne i zrychlené procesory KABY LAKE a aktuálně se mluví o modelech Core i7-7740K a dokonce i čistě 4jdárovém Core i5-7640K, tedy KABY LAKE-X, které budou mít deaktivovanou grafickou část, TDP posunuté na 112W a takty mají být 4,3-4,5GHz u Core i7 a 4GHz už Core i5. Možná se ptáte, proč Intel nenabídne tyto procesory už pro stávající Z270 platformu, kam by se zjevně hodily více, i proto, že nástupce X99 platformy bude pravděpodobně také hodně drahý a desky X299 budou začínat na téměř 6tisících jako X99. Důvodem je prý fakt, že 112W TDP už je docela hodně, a ne všechny základní desky LGA 11451 jsou dostatečně kvalitní. Současné Core i7-7700K totiž můžete dát i do nejlacinější základní desky LGA 1151 a bude fungovat, nicméně s většími nároky spotřeby u rychlejších modelů už by některé laciné desky mohly mít problémy.
Hlavní nabídkou high endové Intel X299 platformy, ale budou 14nm procesory SKYLAKE-X se 6 až 10 jádry a 140W TDP. Neočekává se však, že by byly v průměru o více než 10% výkonnější, než stávající 14nm BroadWell-E 6-10 jádrové verze, protože víme, jaký je rozdíl mezi Broadwell a Skylake (minimální). X299 platforma má dorazit na přelomu srpna a září.
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|