DELL musí zaplatit pokutu 100 milionů dolarů za upřednostňování procesorů Intel ….
To, že Intel zneužil svého dominantního postavení a v době, kdy jeho procesory byly prokazatelně po všech stránkách horší, než konkurenční AMD, Intel se tajně dohodl s předními výrobci PC a platil jim velké peníze za to, že brali jeho procesory a ne ty od AMD, je známá a mnohokrát dokázaná věc.
Intel sice výslovně své pochybení a poškození všech zákazníků nepřiznal, ale přiznal jej zaplacením několika pokut, které mu byly vyměřeny v několika vyšetřováních. Ta největší zatím padla od Evropské komise, kdy Intel musel zaplatit přes 1 miliardu eur, ale i to je v jeho případě kapesné. Intel také přímo-nepřímo přiznal své pochybení, když se mimosoudně dohodl loni s AMD. To získalo okamžitě na roku přes 1,2 miliardy dolarů, novou crosslicenční dohodu, která AMD umožňuje výrobu CPU mimo vlastní továrny. AMD zato stáhlo všechny žaloby na Intel a v současnosti mají Intel a AMD mezi sebou čistý štít.
Intelu tak zbývá dořešit jedinou věc. Žalobu americké federální obchodní komise, která jej vyšetřuje ze stejných důvodů, jako jej pokutovala EK atd. FTC navíc vyšetřuje i partnery Intelu, tedy výrobce PC, kteří se na porušování pravidel trhu a poškozování zákazníků podíleli. Prvním z potrestaných je společnost DELL a její současné i bývalé vedení. DELL zaplatí celkem 100 milionů dolarů, ovšem ne za to, že poškodil zákazníky a trh, ale za to, že o výhradní výrobě Intel PC za úplatu od Intelu, svým akcionářům lhal. Ty peníze totiž nebyly malé a dělaly v účetnictví turbulence, zvlášť když ty platby skončily. Manažeři a čelní představitelé trhu zaplatí další miliony za toto klamání investorů. Je téměř jisté, že podobný scénář se dá čekat i u dalších firem, které se nechali zlákat uplácením, kdy jim Intel platil za to, že nebudou vyrábět počítače s tehdy lepšími procesory AMD.
Pokud jde o ten velký spor mezi Intelem a FTC, který se má k soudu dostat v září-říjnu letošního roku, několik zdrojů nasvědčuje, že se obě strany snaží o mimosoudní urovnání sporů. Intel se tak vyhne veřejnému a v USA velmi nepříjemnému odhalení jako toho, kdo jasně zneužil monopolního postavení vůči AMD, a FTC může získat další záruky a možnosti jak ovlivnit trh s CPU i GPU, kde má Intel příliš velký podíl a vliv. Údajně se tak v dohodě mezi Intelem a FTC jedná hlavně o GPU trh, kde chce FTC vytvořit větší prostor pro AMD-ATI a NVIDIA. Hrát by se mělo o integrované grafiky, jenže otázka je, zda již není pozdě a to jen proto, že vývoj čipů jasně pokročil k integraci GPU do CPU. Na klasické čipové sady s integrovanými grafikami a tedy to, že by AMD-ATI a NVIDIA mohly vyrábět integrované grafiky i pod Intel CPU, je prostě už pozdě. Je tedy otázka, co by mělo být předmětem dohody a jak vytvořit větší konkurenční prostor na CPU i GPU trhu, kde Intel využívá svých nepřekonatelných výrobních možností, které mu zaručují ovládnutí 80% x86 CPU trhu a 50% grafického trhu. FTC a Intel si nyní dávají delší čas na to, aby k nějaké dohodě došlo.
no to sem teda zvedavej jak dpadne ta dohoda a jak bude vypadat. nevim v cem ho muzou usmernit,jinak by to uz bylo asi omezovani prav ztim vsim a jak vypada situace. no vzdyt uvidime ... casem
To IBM, které společně s AMD vytvořilo proces SOI? To IBM, které momentálně velmi spolupracuje s AMD na tvorbě 28nm výrobního procesu? Tak tato informace se mi přinejmenším nezdá.
Len nechápem na čom by sa mal správny orgán FTC: Americká Federálna obchodná komisia (obdoba v EÚ: Európska komisia, v ČR: Úřad pro ochranu hospodářské soutěže, v SR: Protimonopólny úrad) v širšom slova zmysle dohadovať so súkromnou spoločnosťou?
Predpokladám, že FTC náležite zistila skutkový stav vyrubila pokutu, ktorú žiada v žalobnom petite a podala takúto žalobu na súd.
Preto sa nedomnievam, že tieto dve strany sporu jedna čo by predstaviteľ verejnej moci (správneho orgánu) a na druhej strane rýdzo súkromná spoločnosť uzavreli pred súdom dohodu (zmier) a už vonkoncom nie mimosúdnu dohodu.
100 miliónov pre Dell je málo, dal by som im aspoň 1 miliardu. Dodnes nemajú jediný notebook s AMD procesorom.
Inak som zvedavý na čom sa presne dohodnú, neverím že by Nvidia dostala možnosť výroby čipsetov pre Intel a integrované grafiky už budú v procesoroch skôr než k dohode dôjde. Jediné čo môžu je limitovať počet procesorov a integrovaných grafík intel na trhu čo sa mi zdá pritiahnuté za vlasy.
Jsem rozhodně pro volný trh. I když je Intel hodně monopolní, tak rozhodně není dobré protlačovat AMD a nVidia. Tohle ekonomice uškodí. Hlídat Intel aby nezneužíval dominantní pozice ano, ale podporovat konkurenci i když malou, to ne.
Souhlas s Kevinem,jen dodám co vytknout Intelu když má tolik prachů že by skoupil veškerou svoji konkurenci i spobočkama.Jak já ho nemám rád. Ale pravda je že bez něj by HW nebyl asi kde je.
nooo, predstav si ze kdyby se neco nekdy nepovedlo, ze bychom tedkom meli 4 generaci puvodnich Pentii 4, tech uplne prvych, mno. to by byli ucty za eletrinu ...a tapla teplucka, hehe. este ze dostali vtedy facku a vratili sa naspät k pentiu 3 M mno. bez konkurence by to bylo spatny, ze? kdebychom byly jinak?