TSMC chce využít spolupráce s AMD k dobití pozic, který měl dosud jisté Intel. Jistoty se hroutí?
Společnost TSMC se aktuálně rozhodla výrazně přehodnotit plány a posílit spolupráci s AMD. To mělo vždy problém v tom, že i když mělo sebelepší a výhodnější produkty (což dnes i reálně má) nikdy nemohlo soupeřit s Intelem po stránce výrobních kapacit a od toho se odvíjejících mnoha věcí (zejména na poli souboje v OEM oblasti). Intel tedy měl vždy převahu na trhu zajištěnu, bez ohledu na realitu procesorů, ceny atd. Dlouhá léta platilo, že s kapacitami, které AMD má k dispozici, by dokázalo uspokojit tak maximálně 25 až 30% světové poptávky pro CPU. Víc prostě ne. Tato dlouholetá realita a fakt, že Intel je největším výrobcem CPU na světě, se však začíná otřásat v základech …
TSMC nikdy nemělo vyloženě nouzi o zákazníky, ale hlavně úspěch 7nm procesorů AMD/GPU otevírá pro TSMC obrovskou příležitost, kterou si nechce nechat ujít. TSMC s AMD spolupracují spoustu let a vždy byla hlavním výrobcem GPU Radeon. Ovšem hlavní zájem AMD byl na poli CPU a tam TSMC bývalo jen maximálně okrajovým partnerem pro výrobu speciálních platforem a řešení, například čipů pro konzole apod. Hlavní výroba procesorů AMD probíhala v dnes už bývalých továrnách AMD (Drážďany a New York), které nyní patří pod GlobalFoundries. Týkalo se to všech procesorů až do 12nm ZEN+, protože GF se na 12nm zaseklo a 7nm nemá k dispozici (o tom ale AMD už vědělo roky dopředu). Nová generace ZEN 2 (RYZEN 3000) tak využívá výhradně 7nm proces TSMC a spolupráce obou firem dostala zcela nový impuls.
Asi všichni dnes vidí, že Intel má opravdu velké problémy konkurovat po technologické a výkonové stránce (což je stále neuvěřitelné, že to Intel nechal takhle daleko dojít). A nic se na tom nezmění minimálně 2 až 3 roky, protože Intel prostě nemá, co aktuálně nabídnout a řešení své situace. Nemá potřebné výrobní technologie ani hotovou novou architekturu a novou konstrukci čipů atd. Intel se ale může opírat o stále velkou kapacitní výhodu, a tedy jistotu pro OEM atd. TSMC jako výrobce čipů však vidí obrovskou příležitost získat zajímavou část trhu, na který si prostě dosud nemělo šanci sáhnout. Stačí mu k tomu, když AMD poskytne odpovídající velikost výrobních kapacit, aby mohlo skutečně soupeřit s Intelem jako rovný s rovným, a nabídnout tak zejména OEM partnerům potřebnou jistotu odpovídající velikosti dodávek procesorů.
Není to přitom jen AMD, které 7nm proces TSMC využívá, Apple a další jej využívají také (Apple používá i 7nm Radeon GPU) a TSMC tak hlásí, že už teď překonává původní plány, musí navýšit 7nm kapacity mnohem rychleji. Firma se tak rozhodla podstatně navýšit investice do dalšího rozšíření a vývoje výroby. Místo původních už tak astronomických 10 miliard dolarů, investuje nově rovnou 15 miliard, z toho téměř 2 miliardy jdou nově ještě přímo do stávajících 7nm/7+nm kapacit. Další extra peníze a téměř 3 miliardy míří do dokončovaného 5nm.
Samo AMD už má zjevně vše připravené pro využití 7nm+ EUV výroby TSMC, která bude dalším významným skokem. ZEN3 pro RYZEN 4000 je podle všeho už hotov, 7nm EUV výroba samotná už běží naostro a AMD má vzorky funkčních procesorů, které překonávají původní očekávání. ZEN 3 podle všeho dorazí opět v létě, jako letos dorazil ZEN2. Osobně si myslím, že prvním 7nm+ EUV čipem ale budou nové větší NAVI GPU a také nástupce VEGA 20, které dorazí pravděpodobně už v první polovině příštího roku. Vůbec bych se nedivil, kdyby už teď začínala ostrá výroba některého z nových Radeon čipů AMD na 7nm+ EUV. TSMC s AMD ale tlačí věci dále.
- 5nm výroba před dokončením a přípravy na 3nm!
TSMC bude mít také 6nm výrobu, což je evoluce 7nm+ a počítá, že na tuhle výrobu přejde většina partnerů. Nebylo to zatím potvrzeno, ale obecně se předpokládá, že by 6nm mohly být ZEN 4, které AMD již oficiálně dokončuje a dorazí v roce 2021. Ale pozor, plány se mohou ještě změnit. Jak bylo aktuálně oznámeno, TSMC navyšuje investice do 5nm procesu, který má být připraven už v roce 2021! A je jasné, že AMD s tímto procesem může počítat a zcela určitě ho testuje a zvažuje. Víme oficiálně, že AMD má ve vývoji už ZEN 5, a u toho jsem si prakticky 100% jistý, že 5nm bude. A ten dorazí téměř jistě roce 2022. Nicméně pokud se TSMC podaří dotáhnout 5nm výrobu dříve, mohlo by AMD ještě přehodnotit plány ohledně ZEN 4, ale to je hodně „jestli a kdyby“. AMD potřebuje především kapacity a jistotu, že je mít bude, ale na rozdíl od jiných se nebojí do toho rizika jít a využívat nový proces dříve než kdokoliv jiný. Není tedy divu, že si TSMC a AMD velmi dobře rozumí a dokonce mu dalo přednost před NVIDIA, která musí jít na 7nm k Samsungu, protože TSMC pro ní nemá místo. TSMC navíc už teď míří na 3nm. Koupilo aktuálně nové pozemky na výstavbu zcela nové továrny, která bude využívat 3nm proces.
V tuto chvíli vše vypadá, že TSMC má věci velmi slušně rozjeté a hodlá pořádně využít spolupráce s AMD a sáhnout si na část mikroprocesorového trhu, kterou až dosud měl jistou Intel. Nikdo neměl technologie a kapacity na to, ho na poli CPU a CPU s iGPU pro běžné počítače, skutečně ohrozit. Ale poprvé se to může změnit a Intel tak může mít mnohem větší problém, než jak to teď vypadá. Tím spíše, že kromě hezkých roadmap, prezentací a prototypů (většinou na papíře), zaostává realita toho co Intel nabízí daleko za tím, co Intel říká. 10nm procesory reálně prostě nemá a mít hned tak nebude, nová generace CORE tak také není. A i při nejoptimističtější variantě, že 7nm výroba a nová generace CPU dorazí v roce 2022, to také nemusí nic řešit, pokud v té době už AMD s TSMC budou na 5nm, mířit na 3nm a TSMC bude mít vybudované kapacity, které budou stejné nebo větší, než má Intel.
TSMC vidí velkou příležitost. A na rozdíl od Intelu zjevně nemá problémy s vývojem nových procesů, a hlavně s jejich praktickým nasazováním do praxe, nejen díky produktům AMD. A pokud Intel má dnes obavy z toho, jak mu AMD zatápí teď technologicky, když ještě bezpečně ovládá drtivou většinu CPU trhu, jen díky tomu, že AMD nemá kapacity, tak stále užší spolupráce TSMC a AMD, by ho měla doslova děsit. Samo AMD totiž je a bylo dosud Intelu vlastně neškodné. Nikdy nemělo peníze na to, investovat potřebné desítky miliard dolarů do vývoje výrobních procesů a kapacit. Ovšem teď to za AMD dělá TSMC, který ty finance má a s Intelem dokáže v tomto více než soupeřit a na rozdíl od Intelu se mu technicky daří. A teď uvidíme, co se stane, když TSMC dodá potřebné výrobní kapacity a technologii výroby samotné a AMD pořádný návrh s design CPU … na rozdíl od plánů Intelu, které zatím nemají oporu v realitě, TSMC a AMD své optimistické plány nejen v poslední době plní, ale často překračují. A pokud to takhle půjde dál, tak Intel může mít opravdu problém, který ještě nikdy neměl a za celou historii ničemu podobnému nečelil. Výrobci se srovnatelnými kapacitami výroby a srovnatelnou nebo lepší technologií CPU …
Další dva roky budou velmi zajímavé a nudit se určitě nebudeme …
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|