Na stejném taktu Intel nestačí na AMD a jeho RYZEN. Má ale výhodu vyšších taktů a využije toho.
S postupujícími optimalizacemi her a dalšího SW mizí jakýkoliv náskok Intelu a to i přes mnohem vyšší takty procesorů Intel ve srovnání s RYZEN modely. Aktuální testy ukazují, proč tomu tak je. Při srovnání výkonu Intel procesorů a AMD procesorů, a to výkonu na 1 jádro (který byl poslední roky modlou mnoha) při stejném taktu, tedy přesně srovnání IPC to vypadá následovně:
(Zdroj: guru3D.com)
Ano, vidíte správně, Intel ztrácí na AMD. Při stejném taktu je AMD na jedno jádro až o 5% výkonnější, než Intel a jeho nejvýkonnější generace KABY LAKE, nejnovější SKYLAKE-X je dokonce o další 2% pomalejší. Zajímavé je srovnání s AMD FX procesorem. Nový RYZEN je na stejném taktu brutálně 1,87x výkonnější než FX! Je to neuvěřitelné, ale při stejných podmínkách AMD dokázalo ne dorovnat, ale rovnou přeskočit jednou generací hned několik generací Intelu včetně té vůbec nejnovější, která vyšla až po RYZEN.
O to důležitější pro Intel je, že dokáže přeci jen běhat na vyšších taktech. Téměř všechny procesory, které Intel bude uvádět, mají na 1-2jádrech TURBO takt nastavený na 4,5GHz. To stačí na překonání celkového IPC AMD na jádro, protože to v praxi má takt maximálně 4,1GHz, kam jej u některých modelů pustí XFR (Turbo u AMD). Nicméně to vypadá, že i tak nedokáže Intel už výkonem příliš utéci a přes vyšší takt je výkon v praxi i s o několik set MHz níže taktovanými RYZEN procesory srovnatelný, zejména ve hrách:
(Zdroj: Techspot.com)
Každopádně Intel se nevzdává. AMD jej sice zjevně dočasně vytlačí z trůnu, ale Intel se tam chce vrátit stůj co stůj. Na srpen proto chystá 12jádrový Core i9-7920X procesor, který bude mít v základu 2,9GHz. Což není moc, ale Turbo pro všechna jádra má být 4,0GHz! Nicméně bude hodně záležet na chlazení, jak rychle nakonec v praxi v dané chvíli bude čip běhat, takže 2,9 – 4,0GHz je dost velký rozptyl možných taktů v praxi a rozdíl výkonu bude citelný. A že chlazení bude u tohoto čipu s oficiálně 140W (reálně spíše 160W), docela problém, jak už ukazuje 10jádrový Core i9-7900X. Intel však ví, co potřebuje a tak by měl minimálně 12jádrový ThreadRipper celkem s klidem porazit. Nicméně problém bude nadále cena, kdy AMD chce za 12 jádro jen 799 dolarů (22 tisíc), zatímco 12jádrový Core i9-7920X má oficiální cenu 1189 dolarů (necelých 33 tisíc korun), což je znatelně více. Celkově ale Intel 12jádrem nedosáhne na výkon 16jádrového RYZEN procesoru v srpnu.
Nicméně do konce roku jej téměř jistě překoná. Chystá totiž ještě 14, 16 a 18 jádro. Aktuálně už všechny čipy testuje a stanovuje finální takty a ví, co proti AMD potřebuje. Vypadá to, že Intel se nebude držet zpět (nemůže) a bude hnát takty, jak nejvýše to půjde, ačkoliv u těch obřích monolitů je to už velký problém. V případě uvedeného 10jádra má základ na 3,3GHz a Turbo na 4,3GHz, 12 jádro už má ale jen 2,9GHz a 4,0GHz. Dá se předpokládat, že u 16-18 jader budeme rádi, když základní takt bude alespoň 2,2-2,4GHz a Boost dosáhne někam na 3,4GHz. I tak by to Intelu mělo stačit na vítězství, protože RYZEN bude mít na všech jádrech jen maximálně 3,5-3,6GHz s XFR. A 16 a 18 jádrový Intel by tak měly už být určitě výkonnější. Na druhou stranu, ceny 1699 dolarů (47 tisíc) a 1999 dolarů (55 tisíc) jsou docela masakr a oba Intel modely navíc dorazí na trh nejspíše až v listopadu. Jsme na ně ale hodně zvědaví, spotřeba těch čipů bude stejně jako výkon a cena určitě novým rekordem pro desktopové procesory.
Není bez zajímavosti, že enormní růst taktů už se u Intelu příliš nekoná u jeho nových generací CPU. 5GHz při taktování u 4jádrových Core i7 KABY LAKE také není běžně a zdaleka to nezvládne každý čip a hlavně to není o mnoho víc, než co dokázaly dosahovat starší generace Core procesorů. 4,5GHz, na které nechává Intel taktovat jedno jádro v maximálním Boostu, je praktické maximum pro velkovýrobu a je to jen o 400MHz více, než kam nechává maximálně AMD taktovat 1 jádro u RYZEN (4,1GHz s XFR u TOP modelů). Jak ale víme, dál to nejde, u jednoho jádra sice lze RYZEN nataktovat na 4,2GHz, ale stabilně na celém CPU to nedá, tam končíme většina na 4,15GHz. To Intel i u 8-10 jader dokáže 4,4-4,6GHz a dal by i 4,8GHz, ale už na to nestačí běžné chlazením ani pořádná voda. Intel má prostě náskok v dosahovaných taktech, a to mu dává i náskok v IPC, byť na stejném taktu je AMD výkonnější. Nicméně bude zajímavé sledovat, jak dlouho se Intel ještě bude moci o vyšší takty opírat. Nevypadá to totiž, že by takty měly narůst v další generaci Intel procesorů, u chystaných Coffee Lake vůbec. Intel se zdá chystá nějaké změny i v teamu, který se na všech klíčových generacích jeho CPU v posledních letech podílel. Z firmy odchází hlavní procesorový inženýr Francois Piednoel, který stál u všech generací od roku 1997. Intel evidentně hledá novou krev a nový pohled na další vývoj CPU a nejspíše se mu nelíbí, že stávající team nedokázal najít tak efektivní cestu, jakou našlo AMD s RYZEN procesory, zejména pokud jde o výrobu a výkonu 8+jádrových CPU, kde velké monolity Intelu vypadají jako dinosauři se spoustou nevýhod vedle efektivního modulárního pojetí nových AMD procesorů.
AMD navíc chystá na příští rok „ZEN 2“ a slibuje další zvýšení IPC, tedy očekává se nějaké to zvýšení frekvencí, kde zjevnou jsou rezervy. Zkrátka souboj právě začal a bude nějaký ten rok pokračovat. Bohužel pro nás, Intel má stále velkou výhodu ve výrobních kapacitách. A také setrvačnost zákazníků je značná, takže přes produktovou konkurenci, AMD a Intel nejsou v reálně konkurenceschopném postavení.
I tak je rok 2017 z pohledu CPU nejzajímavějším rokem od prvních let tohoto století a v pravdě renesancí PC trhu s brutálním a nevídaným nárůstem celkového procesorového výkonu v běžných PC, kdy z doteď obvyklých 4 jader jsme v mainstreamu skočili na 8. V high endu z 8-10 jader na 16-18 s tomu odpovídajícím výkonem. Kdy naposledy se výkon v rámci jedné generace CPU v podstatě celkově zdvojnásobil?
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|