Doba neohrožené pozice x86 platformy se možná chýlí ke konci. Co na to Intel?
Oznámení společnosti Microsoft, že Windows 8 má podporu ARM nenechalo klidného snad nikoho. V souvislosti s velkým rozvojem Tabletů a SmartPhone a také Android OS, už hodně lidí, včetně mě, hovoří o tom, že není daleko doba, kdy prostě počítač může být postaven i na ARM platformě, aniž by běžný uživatel pro svou činnost, mimo hraní velkých 3D her, poznal mezi ARM a x86 počítačem rozdíl.
Snad žádný server na světě si nenechal tuto záležitost ujít a téměř všude se jednoznačně mluví o možném omezení x86 platformy a hlavně jejího současného dominantního postavení. Dokonce i někteří velcí finanční analytici varují investory před tím, že doba kralování Wintel platformy se chýlí ke konci. A co na to samotný Intel?
Ten ví, že x86 není na vždy a vylepšuje jej, jak jen může. Také ví, že x86 nemůže v určitých oblastech, zejména spotřeby, se s ARM architekturou měřit, ale také dobře ví, že z hlediska výpočetního výkonu, bude ještě hodně dlouho trvat, než se nějaký ARM procesor, bude moci měřit s x86 procesorem. Zatímco NVIDIA už tedy x86 pohřbila (poněkolikáté) a světu slíbila supervýkonný ARM procesor pro PC a servery, Intel je stále v klidu.
Oficiální stanovisko je takové, že Intel nemá z podpory ARM ve Windows 8 obavu a naopak vnímá Windows 8 jako další příležitost pro své rozšíření, hlavně na Tablet platformu. Intel chce s ARM bojovat na jeho písečku. Nutno však podotknout, že už se o to pokoušel 2x a zatím bez úspěchu. Podceňovat Intel a lámat hůl nad x86 a tradičními PC? To bych ale ještě nedělal. Je jasné, že v horizontu několika let určitě x86 přijde o svou výsadní pozici, ale jednak nezmizí a jednak Intel je největší výrobce mikročipů na světě a také jeden z největších vývojářů (na tomto poli jsou ale i větší ryby, třeba IBM), takže rozhodně něco kutí a na situaci, kdy za takových 10 let dojdeme v možnostech výroby tradičních křemíkových CPU na hranice možného a x86 se pravděpodobně skutečně dostane na konec svých možností, přijde Intel s něčím jiným.
Takže souhlasím s tím, že ARM ve Windows 8 nejsou úplně bezprostřední hrozba. Nejsem si totiž jist, že by v nejhorším, Intel procesor na architektuře ARM nemohl nabídnout. Nevím, jaké jsou ty licenční podmínky. Pokud jde o x86 architekturu, současné procesory Intel i AMD nejsou jen o x86, takže pro rok 2011/2012 a nástup Windows, bych je nijak nepodceňoval. Na druhou stranu jsem si docela jistý tím, že ARM určitě kus podílu x86 ukousne. Jak velký, to je otázka, na kterou dnes zcela určitě nikdo nezná odpověď.
A ještě, pokud jde o Intel, tak ten si chválí přijetí nových SandyBridge procesorů a jejich integrovaných grafik. Také ale ví, že konkurence je na poli integrovaných GPU stále o něco vpředu, Intel vládne hlavně CPU, ale graficky a využitím grafiky zatím zejména na AMD, nemá (myšleno Integrované grafiky v CPU). Mnoho z nás považuje podporu pouze DX10.1 u „SandyBridge grafik“, za trochu zklamání a hlavně trochu brzdu ve vývoji SW, protože ty grafiky se budou v mnoha PC nacházet. DX11 není je o grafice. Intel ale slibuje, že už příští rok, kdy uvede IvyBridge procesory, v technologii integrovaných grafik zase o něco pokročí a mimo jiné nabídne i plnou DX11 podporu. Procesory s Integrovanými grafikami jsou jeho hlavní prioritou na současných PC. Do roku 2012 tak Intel vstoupí i s DX11 grafikami a to už ve 22nm procesorech. Tomu se ještě ARM platforma jen tak nepřiblíží …
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|