Budoucnost procesorů Intel? Aneb Intel chce použít nápad a konstrukci AMD pro vlastní čipy.
Jak to vypadá, když na trhu nefunguje konkurence a výběr jsme na procesorovém trhu bohužel viděli téměř dekádu. Intel díky dominantnímu postavení kompletně rezignoval na vývoj a vylepšení pro zákazníky a jeho poslední generace 4jádrových CPU v podstatě jen měnily název, a to byla jediná novinka. Nebýt AMD a jeho RYZEN procesorů, velmi pravděpodobně bychom stále většina neměla k dispozici v obchodech za rozumné peníze nic lepšího, než 4jádrový 14nm procesor. Nicméně AMD dokázalo vývoj rozhýbat. A ukázalo hlavně cestu, kterou se vydat. Aktuálně Intel zaostává prakticky ve všech ohledech, nejvíce však ve výrobní technologii a efektivitě konstrukce procesorů i APU.
AMD přišlo s funkčním řešením multi-čipových procesorů i APU, které u nové generace povýší dokonce na složené celky z čipů s různým výrobním procesem a v případě nové generace velkých APU i vlastní pamětí. Intel se samozřejmě vyděsil, když viděl, že AMD to nemá jen jako koncept, ale opravdu tahle řešení má a nabízí reálně na trhu. No, a protože Intel už samozřejmě ví, že jeho obrovské monolity jsou slepá cesta a dnes extrémně neefektivní po všech stránkách, samozřejmě bude následovat cestu AMD.
O tom, že chystá podobné „slepence“ jakým bude nový 7nm AMD RYZEN 3000, už víme. Intel se to ale bude snažit posunout ještě o stupeň dále a chystá složený vícevrstvý multi-čip. Technologie vrstvení čipů nazval FOVEROS a prvním produktem má být SoC Intel LakeField.
Intel použije podobné řešení, které používá AMD pro některé své RYZEN procesory a VEGA GPU. Tedy Interposer. Na něm bude dvouvrstvé SoC, tedy 10nm CPU a GPU a všechna cache a I/O výbava. No a nad tím vším pak bude vícevrstvá operační paměť.
Intel LakeField má používat 10nm architekturu Sunny Cove a k tomu novou grafickou architekturu 11 od Intelu, kterou vytváří část bývalého grafického teamu AMD, kterou Intel přetáhl. Je však otázkou, kdy se podobného řešení reálně na trhu dočkáme. Intel v posledních letech zrovna nedokázal naplnit vlastní plány. Prakticky žádný produkt v poslední době nedokázal uvést v čas a bez problémů. Pochopitelně podobný produkt by byl absolutní technologickou špičkou a velkým posunem, nicméně zatím bych dech nezadržoval. Vzhledem ke stále nevyřešeným problémům s 10nm procesem a evidentní komplikovaností celého konceptu bych se divil, pokud by Intel ukázala alespoň funkční prototyp dříve než na CES 2020 a od toho by stále bylo daleko k uvedení na trh. Řešení bude určitě z počátku velice komplikované, tedy drahé a kdo ví, jaké problémy reálně ještě přinese. Intel koneckonců stále ukazuje jen tyhle pěkné líbivé prezentace, nikoliv reálné produkty na rozdíl od AMD, které už dávno vyrábí a prodává základní stupeň podobné složené koncepce. Například původní FURY nebo současná VEGA řešení jsou složené čipy, stejně tak současných Ryzen ThreadRipper je složený čip a brzy se dočkáme 7nm+14nm RYZEN 3000 procesorů, tedy další evoluce a dalšího stupníku.
Je důležité zmínit, že Intel opět celým konceptem mluví o obrovském jednom skoku, který chce udělat, zatímco AMD dělá k podobnému konceptu reálné postupné kroky už několik let v praxi. A nutno říci, že Intel sliboval podobný velký skok a pokrok se svým 10nm výrobním procesem, který už má díky tomu několik let zpoždění a Intel sám přiznal, že není schopen dostát původním plánům ani v současnosti.
Celý koncept tedy působí velice pěkně, ale podobně jako 10nm výroba Intelu, jen na papíře a v prezentacích. Jaká bude realita, a hlavně kdy to bude realita, to je už jiná otázka. Pravdou však je, že Intel zaostává a ví to. Pokud by Intel nevyužíval své dominantní pozice na OEM trhu a v marketingu a na trhu rozhodovaly čistě jen vlastnosti a cena produktů, Intel by dnes prodával mnohem méně čipů, než AMD. Nicméně právě peníze a obrovské výrobní kapacity jsou to, co AMD a Intel zcela odlišuje a ruší ono zdání konkurence na procesorovém trhu. Každopádně myslím si, že celkově je dobrou zprávou, že Intel se probouzí, o čemž svědčí i mnoha miliardové investice po celém světě, vývoj vlastních GPU a tak dále. Tak uvidíme, co z toho bude. A právě SoC LakeField je ukázka toho, kam nejen Intel v následujících letech míří …
Vrstvit čipy je pro úsporu místa krátké propojení nesporná výhoda. Nicméně toto bezproblémově funguje u čipů kde není požadavek velkého výkonu a tedy i spotřeby a z toho emitovaného tepla. Pokud se vrstvy zahřívají každá jinak, dochází k pnutí mezi jednotlivými vrstvami a rizikem porušení propojení mezi vrstvami. Navíc se ze spodních vrstev to teplo odvádí hůře.
Presne to sem si v prubehu cteni clanku porad opakoval. Je zrejme, ze intel potrebuje udelat nejaky ten veliky skok - jenom at ho neprezene a neudela ho prehnane velky najednou. Vsechno nejde mit hned a mnohe klidne i genialne funkcni koncepty je nutno nasazovat postupne a postupne dale vybrusovat ty "musky" kolem. Nasadit vse v jednom velkem skoku by nemuselo byt vubec prakticke a akumulace z tolika separatni zdroju ruzneho tepla, blizko u sebe a jeste "zatesnenych" ve vice vrstvach, tam je opravdu hodne toho potencionalniho prostoru pro ty musky.
Ehm, já bych intelu přál nějaký megaprůser, jako aby jim třeba po pul roce odešly kvůli něčemu podobnému všechny apu. Ono by to totiž dopadlo i na OEMs...
Furt mi přijde, že nikdy nebyli potrestáni (oems, intel) za to co nám historicky provedli a že průsery typu spectre, meltown, degradace pasty u K-cpus, hromadné umírání sběrnice celeronů a atomů v naskách a tabletech atd vyzněly úplně do ztracena a vlastně se jim nic nestalo. Defakto byl vždy bit jen a pouze zákazník a ostatní se radovali z nádherných zisků. Tak bych si fakt přál nějaký megaprůser a miliony nasraných zákazníků a nutnost vydat revizi, kde už by to tedy bylo správně, ale pověst a setrvačnost trhu na nějakou dobu poškozenou.
Tak nějak mi tu furt historicky chybí "spravedlnost" a "trest"
Ja bych taky pral intelu nejakou formu bumerang efektu, kterou opravdu pociti i financne. Obchodne jejich pocinani v minulosti sice rozumim, moralne pro mne ale neni akceptovatelne a uz vubec ne ospravedlnitelne. Slusnost a poctivost musi byt vzdy pred samotnymi zisky, bez pardonu..
Nejlepsi by ale byl pokracujici pokles zajmu o jejich produkty. Ta forma pruseru muze byt zradna, oni jsou porad tak dominantni, ze at prijdou s cimkoliv tak to proste prosadi a prodaji. Kdyz se to pak treba zacne sypat a kazit, tak bych se bal, ze to odserou zase samotni zakaznici - ten moloch si to uz nejak posichruje..
:Slusnost a poctivost musi byt vzdy pred samotnymi zisky, bez pardonu.. někdo před nedávnem na webu napsal,že se podnikání dá dělat pro zisk, anebo pro zisk za každou cenu a tihle korporáti to dotáhli ještě dál,akorát tu třetí škatulku nemám ještě pojmenovanou
Hele, úplně ti rozumím. Chtělo by to takový mega průser aby se spousta oveček probrala a přesla ke konkurenci, která se chová normálně. AMD patří velké díky za to, co pro všechny do teď přinesla a jistě ještě přinese. Jen škoda, že spousta zmanipulovaných (řekněme si "naučených") lidí prostě Intel i kdyby stál 2x víc, prostě Intel.
Situace kolem OEM tomu vůbec nepomáhá a jen podporuje tenhle vláček.
Za chování Intelu ještě před dlouholetou stagnací bych si toho přál hodně. Možná to jejich řešení bude opravdu příliš ambiciozní což povede pouze k průseru, kdo ví.. stačilo by kdyby díky teplotám padala frekvence a křemík by nedodával konzistentní výkon. Osobně očekávám, že se Intel probere, je to gigant s obrovskými zdroji a když bude chtít, AMD předžene ale i tento gigant bude potřebovat čas na to, aby se probral a vše dostal na trh. Osobně si myslím, že než s nečím převratným reálně přijde bude to tak 2022+
Otázka kolik času tedy získá AMD, aby si vylepšilo svou pozici. Přecijen potřebuje aby OEM bralo více kusů čipů od nich, údajně tento rok má být 30% odběr od AMD a i kdyby to bylo 70/30 bude to mazec. Uvidíme kolik % to nakonec bude. Na poli serverů je růst už teď značný, snad se do dvou let dostanou alespoň na 20-25%.. nevidím v tom problém, protože hromada firem frčí na Intelu protože nic nebylo a Intel si to nechával zaplatit, takže přejít na AMD má hromadu důvodů, tak uvidíme.. možná zde AMD ziská až 35-55% díky svojí politice v horizontu 5ti let..
Chystá se odběr nových konzol, to jistě hodí nějaký ten miliónek do kasičky AMD, uvidíme co Navi.. Mohlo by to znamenat lepší tlak na Intel po celou dekádu..
Kolik těch megaprůserů už bylo? A? Vyrovnali se s OEM, korporátem, OEM něco vzalo na sebe a hudba hraje dál. Obyčejný zákazník měl smůlu. Se podívej, kolik je pořád v nabídkách ntb s degradujícími Atomy maskovanými různými názvy.
Intel je sice gigant se zdroji, ale už je tak velký, že je prakticky neřiditelný.
no podla vsetkeho je ich gen11 gpu celkom delo, ked je vykonejsia ako vega 10 v apu ak sa nemylim, co je celkom velky skok, ak si vezmeme, ze doteraz ich gpu sa vobec netahalo
len aby intel nakoniec neziskal spat svojich zakaznikov, ked bude ponukat podobne apu ako amd s tym, ze ich gpu bude konkurencia a velka a amd zasa bude stracat podiel, lebo predsa intel
Vrstvené čipy sú mokrým snom všetkých HW vývojárov, musím uznať, že ak sa ich podarí reálne nasadiť do praxe vo vyššie deklarovanej podobe, bude to hodne veľký krok dopredu.
...som však v tomto smere viac-menej skeptický, dnešné materiály používané pri výrobe čipov sú čokoľvek, len nie pružné, čo je aj hlavným dôvodom, prečo dodnes nemáme multi-layer čipy.
najal u AMD team právníků, protože je jasné, že pod vedením toho indického kolaboranta Koduriho, bude Intel grafika z 80% oprásknutá AMD Vega. O tom si nemusíme dělat žádné iluze, Koduri bude také sakra zaplacen a finančně motivován za "rychlý" vývoj Intel grafiky. Možná byla chyba, že se AMD vůbec angažovalo v čipech Core i7-8809G, kde je ve společném pouzdře Intel proc.a AMD grafika, a je to otázka kolik know-how AMD bezděky předala Intelu, to všechno bylo ještě předtím než Intel přišel se sabotáží grafického oddělení AMD, kdy spolu s tím kolaborantem odešlo i pár důležitých vývojářů. Shit Intel bohužel všechno ustojí i všechny svinstva, co je schopen provádět konkurenci a trhu, prostě to umlátí penězi. Kde bychom byli bez AMD si nemusíme dělat iluze, jeli bychom doteď na nějaké x-té verzi přehřívajícího se P4 o 64 bitech bychom si nechali v PC sektoru jen zdát ... na 64bit měl Intel Itanium, ovšem jenom pro komerční serverovou a prof. sféru.
Neviem či som sám, ale po prečítaní niektorých diskusných príspevkov som sa musel zasmiať. Príde mi totiž strašne vtipne ako sa tu ľudia obúvajú do firmy Intel a o AMD píšu ako o spolku filantropov a ľudomilov ktorých vedie sipkova ruzenka. Možno vás to prekvapí ale v obidvoch prípadoch ide korporácie, ktorých jediným zmyslom je generovať zisk. AMD má asi 9000 zamestnancov, Intel asi 100000. AMD má veľkosť asi ako nvidia (12000) alebo SpaceX (7000). Prečo musia mat ľudia vždy nejakého nepriateľa alebo nejakú modlu, či už sú to technologické firmy, štáty (USA, Rusko), telefóny, autá (nemecké vs japonské)? Take Čierno biele videnie. Dám vam radu, prestaňte riešiť chujoviny, majte otvorené oči a venujte sa niecomu čo má zmysel, urobíte lepšie sebe a tiež nám ostatným ktorí to musíme citát.
Proč nemají lidi někoho rádi?
To jsi se rozhodl ignorovat minulost nebo trolis?
Rusy lidi nesnáší většinou protože 40 let okupace a protože nás dokurvili (ekonomický, morálně) a Intel ti co ho nemají rádi protože zcela jednoznačně zabrzdil vývoj na poli cpu, zavinil stagnaci, nekalymi praktikami zničil konkurenci, vyjebal z pozice síly s kým mohl...
To že ze sebou vyjebavaji státy je normální, vedou je kurvy nebo psychopati a jako jedinec s tím kulový uděláš.
Když se mnou vyjebe firma tak mám možnost neodebirat její produkty a většinou mám možnost jít ke konkurenci. Prostě se sviněma neobchoduji. A to že na mě chce nekdo vydělat je v pořádku pokud je to oboustranně výhodné a dobrovolné a nejsem k obchodu nucen (monopolem třeba).
Proto chci aby to Intel a jeho akcionáři a jeho představitelé odsrali, protože poškodili svým chováním lidstvo a jeho vývoj jako celek a pak si že všech udělali platící cubky skrz monopol.
Otázka či to brzdenie vývoja je vedomá vec alebo vyplýva viac z momentálnej povahy trhu (donedávana slabá konkurencia) a z tohoto dôvodu sa investovalo viac penazí do vývoja alternatívnych technológií (3D xpoint, grafické karty). Ja to skôr vidím tak, že donedávna sa zvyšovala frekvencia a teraz sa logicky bude zvyšovať počet jadier, s tím že na hodne dlhú dobu tu budeme mať max 16 jadier. Určite tu nebudeme 64 jadier v customer segmente, pretože by to nemalo zmysel. Existuje totiž niečo ako Amdahlov zákon, ktorý hovorý, že ak sa napr. 95% programu dá pararelizovať, tak maximálny počet jadier ktoré sa dajú efektívne využiť je 20. Čiže vysoký počet jadier je fajn ale kde to človek využije? Lebo ak sa niečo dá dobre paralelizovať, tak to bude bežať na GPU (encoding videa, rendering, AI, ML) a nie na CPU.
A proč by Raja u Intelu nedotáhl do konce co začal u AMD, Intel na to má, AMD mu dávalo kapasné jak na vývoj, tak i na to aby nemusel vybírat popelnice.
U intelu nema pristup k takovym grafickym technologiim, ktere jsou urcite chraneny obrovskym mnozstvim patentu. Intel v oblasti nejake technologie samozrejme ma, ale moc se nechce verit, ze by vytvorili neco opravdu konkurenceshopneho, aniz by si nemuseli licencovat technologie od amd(ati), nebo nvidie.
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!