X86 architektura čipů je pevně v rukou Intelu. ARM nikoliv, tak to zkusí s RISC-V.
x86 platforma už asi navždy zůstane v rukou Intelu, a jediným kdo na ní bude ještě produkovat čipy a „dělat konkurenci alespoň na papíře“ je AMD. Intel nemá příliš zájem poskytovat x86 dále, ostatně stačí že už ho na ní dnes školí právě AMD. Firma pak zaspala nástup ARM, kterému navíc svou nečinností dopomohla k razantnímu nástupu. Bojí se proto nyní oprávněně čipů od Apple a dalších, kteří na ARM staví stále výkonnější, a hlavně efektivní procesory. A ty pomalu ale jistě překonávají jeho x86 čipy v mnoha oblastech. Čili už jen fakt, že se dnes uživatel bez x86 platformy obejde, je nepříjemné zjištění pro Intel, jehož celá dosavadní existence a pozice na trhu byla daná nepostradatelností jeho x86 čipů.
Nicméně budoucnost ARM je také v ohrožení, kdy jak víte, snaží se ho koupit společnost NVIDIA. Prakticky všichni, kteří dnes ARM používají, tak jsou ostře proti. A naštěstí akvizici musí schválit hned několik úřadů po světě a většina tomu není nakloněna. Ovšem stále je šance, že nemalé peníze, které NVIDIA za ARM nabízí, někoho ke schválení přesvědčí, i když je prý šance na dokončení této akvizice dnes kolem 10%. V tom případě by ale okamžitě ARM jak jej známe, přestal existovat. Protože NVIDIA lže jako když tiskne, když slibuje, že nevyužije situace, když bude mít plnou kontrolu nad jeho vývojem atd. Pokud NVIDIA něco svou celou historií a fungováním ukázala, tak že se í nedá věřit a zneužívá postavení i tam, kde k tomu nemá příliš dobrou pozici a technologie jí ani nepatří, natož kdyby jí jako ARM patřit mohly. Otázka ARM platformy je tak stále otevřená.
Nicméně v poslední době se objevila třetí architektura, která se docela rozšiřuje. Jde o RISC-V, který je open source architekturou s otevřenými instrukčními sadami atd. Má tak početný zástup fandů, přispěvatelů, ale především firem, které jej používají u svých produktů už dnes. Neplatí se za něj žádné poplatky apod. Prozatím s RISC-V vznikají jednoduší čipy, řadiče apod. které už teď najdeme u mnoha produktů i renomovaných značek, ani o tom možná nevíte.
No a zde přichází Intel. Tomu s ARM ujel vlak a vypadá to, že nechce dopustit to samé s RISC-V. Samozřejmě Intel klasicky nemíní nic sám vyvíjet, to není jeho styl. Za to je přesně jeho stylem si všechno a všechny koupit :). A tak začal mávat peněženkou. Za jednoho z úspěšně rozvíjejících se vývojářů RISC-V čipů a řešení, společnost SiFive, nabízí údajně 2 miliardy dolarů. Vzhledem k tomu, že hodnota společnosti je prý zhruba čtvrtinová, je to samozřejmě zajímavá nabídka. Jaké plány má přesně Intel na poli RISC-V je však otázkou, ale vzhledem k potenciálu konkurovat nebo být dokonce lepší než ARM, se nelze divit, že tu ten zájem je. Firma pod stávajícím vedením nechce opakovat chybu s ARM platformou.
Tím spíše, že konkurence nejen s ARM, ale i RISC-V architekturami čipů v běžných PC ale dokonce i serverových řešeních a HPC, to myslí vážně. Apple, NVIDIA jednoznačně. Ovšem už nějakou dobu se spekuluje také o AMD, že chce rozšířit možnosti a výbavu svých x86-64 procesorů také o instrukce a výbavu ARM, či spíše RISC-V. A s tím, jak prostě x86 přichází o dominantní postavení a nepostradatelnost, jsou sdílené instrukční sady a jednodušší konstrukce a konstrukce čipů, jednoznačně na vzestupu a budoucností. Intel tedy víceméně ani nemá na vybranou. Uvidíme, co z toho bude …
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|