Strana 1 z 2
- Intel se snaží o vydání ROCKET LAKET procesorů
na konci 2020! 14nm s novou architekturou.
Ani u společnosti Intel nejsou všichni tak hloupí, aby neviděli, že chystané vydání Core 10000 a Z490 LGA 1200 platformy neskončí jinak, než velkou ostudou, pouze viditelně všem připomínající jak moc Intel bral zákazníky na hůl, zaspal a nestíhá AMD, což vzhledem k nesrovnatelnému finančnímu a vývojovému potenciálu obou firem, je prostě obrovské selhání na mnoha úrovních. Aktuálně připravované procesory Core 10000 v čele s Core i9-10900K budou naprostá tragikomedie, protože tento TOP model nedokáže pořádně soupeřit ani s RYZEN 9 3900X, přičemž spotřeba bude v reálu klidně až dvojnásobná a cena úplně nesmyslná. Do toho Intel uvádí novou platformu Z490, která ovšem neumí PCIe 4.0, což v době, kdy se tyto SSD pomalu stávají mainstreamem a nabízí je dávno AMD zatím na X570 a brzy i na B550 platformě, je prostě problém. Nemluvě o grafických kartách, kdy stávající AMD RX 5000 série už je v tomto formátu a u některých modelů to hraje roli. A nové generace grafik AMD i NVIDIA budou zcela určitě výhradně PCIe 4.0, ne-li PCIe 5.0. Stále plánované uvedení COMET LAKE platformy je tedy z pohledu mnoha naprosto zbytečné až hloupé a jen zvýrazní, jak moc Intel za AMD zaostává a jaké "děravé odpadky" vydávané za procesory prodává dnes zákazníkům. Navíc má celá platforma zpoždění i vlivem pomalých prodejů současných Intelů a samozřejmě situace kolem výroby v Číně. Nyní se předpokládá uvedení na konci května.
Na rovinu? Nikdo by neměl COMET LAKE procesory a Z490 platformu kupovat. Jsou to vyhozené peníze a ztráta času. A ví to dobře i Intel. Tahle platforma nestačí na stávající RYZEN 3000 sérii a rozhodně nebude stačit na RYZEN 4000 sérii, která je ale na cestě někdy ke konci Q3 tohoto roku. Už několik týdnů tak mám informace, že Intel se zoufale snaží o uvedení ještě jedné desktopové generace procesorů tento rok …
- ROCKET LAKE na 14nm ale s novou architekturou!
Protože někdo neudržel jazyk za zuby (videocardz ;) ) a informace se nyní dostala na veřejnost, mohu potvrdit, že je to pravda. V neveřejných plánech a roadmapách to je už delší dobu. Intel skutečně chce aktuálně vydat dvě desktopové platformy v roce 2020 a to včetně základních desek. Nová patice LGA 1200 zůstává, ale místo Z490, které vyjdou pro COMET LAKE a které neumí PCIe 4.0, dorazí nová verze čipsetu jako Z590. Procesory ROCKET LAKE už ale PCIe 4.0 budou mít (čipset pořád ne). Je třeba dodat, že výrobci základních desek nejsou z plánů Intelu zrovna nadšeni, ale je to Intel.
To zásadní jsou hlavně procesory ROCKET LAKET. O těch víme už dlouho a budou skutečně opět 14nm. Jenže poprvé za mnoho let půjde o jinou, než SKYLAKE architekturu. U společnosti Intel ví, že nemají na výběr. Tlak ze všech stran je obrovský, stávající procesory se SKYLAKE architekturou včetně chystaných Core 10000 jsou prostě slabé (vzhledem k cenám) a neefektivní. Navíc mají obrovské množství vážných bezpečnostních děr a objevují se nové a nové, které nejdou opravit. Intel sice z nějakého důvodu může stávající vadné procesory prodávat dále, ale tolerance všech má zjevně své meze. Jediný způsob, jak ty díry opravit, je nová konstrukce a architektura. A právě to by měly ROCKET LAKE nabídnout …
Půjde totiž o původně plánované 10nm procesory TIGER LAKE s WILLOW COVE jádry. Samozřejmě nebudou tak dobré, jak být měly, protože 10nm výroba je pro ně nepoužitelná. Nedosahuje taktů, které by byly potřeba. Intel už jasně řekl, že s ní ve velkém nepočítá a 10nm nebude nikdy tak dobrá z hlediska možností a výtěžnosti, jako stávající 14nm proces. Takže Intel v posledních 1-2 letech věnoval hodně práce tomu, aby původně 10nm architekturu předělal zpět pro 14nm výrobu.
ROCKET LAKE tak bude moci těžit z možnosti dosahovat vyšších taktů, což na 10nm prostě není možné (místo 4GHz tak bude zvládat 5GHz). Současně ale novinka nabídne posun na poli IPC, kdy stávající SKYLAKE procesory výrazně zaostávají za AMD ZEN 2, které dokáže nabídnout stejný výkon při o 300 až 400MHz nižším taktu. ROCKET LAKE má nabídnout až 20% nárůst IPC. To sice asi nebude stačit na chystanou 7nm ZEN 3 (RYZEN 4000) sérii, ale nebude to úplně k ničemu, jako kdyby pokračovaly současné procesory. Intel ale pravděpodobně přijde o výraznou frekvenční výhodu, ačkoliv by měl být díky vyladěnému 14nm procesu stále schopen taktů přes 5GHz, AMD se rychle přibližuje a navíc ty takty honit nemusí, protože je to kontraproduktivní kvůli efektivitě. Intel se 14nm nebude určitě tak efektivní jako AMD se 7nm+. Nicméně s lepším IPC bude pořád efektivnější než současné 14nm procesory. Stále nevíme, kolik jader budou novinky mít, ale bohužel to vypadá spíše na maximálně 8jader/16vláken, čipy budou větší než ty současné, takže cenově konkurenceschopný Intel nebude nadále. AMD a jeho až 16jádrové mainstreamové RYZEN 9 procesory budou stále výrazně mimo dosah Intelu.
Intel současně odstraní několik bezpečnostních problémů kolem jeho děravé „bezpečnostní“ výbavy dnes. A to tak, že prostě jednoduše některé stávající technologie nebudou nové procesory ani obsahovat, například SGX atd. A samozřejmě novinka nabídne rychlejší podporu DDR4 pamětí (AMD už je na 3200MHz, Intel stále oficiálně má jen maximálně 2400/2666MHz nejvýše). A bude zde i PCIe 4.0 (20 linek) pro GPU a SSD, nicméně umět je bude jen CPU, nikoliv čipset, ten nadále bude mít jen PCIe 3.0.
Co to všechno znamená?
|