10nm Cannon Lake je prý na cestě a Intel nyní vyrábí první testovací verze Ice Lake.
V poslední době to pro Intel procesory nevypadá příliš dobře. Tedy díky setrvačnosti a hlouposti velké části zákazníků, kteří nekupují zdaleka to nejlepší, co by za své peníze mohli mít, má ještě nějakou dobu zajištěny prodeje, nicméně pokud by všichni nakupovali skutečně na základně objektivně nejlepší nabídky produktů, tak se mu rychle rozsypává zatím desktopová nabídka, brzy i high endová a serverová a chystá se rozsypat i ta mobilní.
Intel výrazně podcenil schopnost AMD vydat konkurenceschopný produkt. Pravda, budeme upřímní a řekneme, že co RYZEN předvádí nečekal opravdu nikdo, ale prostě Intel rozhodně mohl čekat, že po mnoha letech stagnace, by měl trochu přidat. Jenže včas nepřidal. Nyní prostě nestíhá AMD v mainstreamu a jeho současné procesory jsou slabší i méně efektivní a za horší cenu. V nové generaci high endu bude mít co dělat, aby stačil výkonově, už ale nebude naprosto stíhat cenově a serverová platforma vypadá také velmi podobně. A AMD se chystá vstoupit s RYZEN i na mobilní pole a do low endu, i zde to bude mít Intel velmi těžké. Intel má velké štěstí, že AMD prostě nedisponuje dostatečnými výrobními kapacitami, takže celkovými dodávkami na trh nemůže Intel ohrozit, stejně tak výrobci desek a PC jsou ještě zabetonovaní a preferují Intel platformu a věci se mění jen pomalu. Ale přeci jen se mu posledních pár týdnů moc nedaří zákazníky přesvědčit o zajímavosti svých stávajících i chystaných produktů:
Není divu, že Intel tedy hledá příležitost, jak situaci trochu vyžehlit, zapůsobit na své investory a zákazníky a také ukázat, že opravdu není na místě jej podceňovat. A na DDWord.cz opravdu Intel nepodceňujeme. Ano, AMD jej dokázalo nachytat nepřipraveného a Intel si o to svým pomalým vývojem a zabetonováním trhu na 4jádrech a vysokých cenách v posledních letech, koledoval a probrat potřeboval. Nicméně AMD dokázalo vyloženě zázrak a vzhledem k obrovským výrobním kapacitám a hlavně finančním kapacitám, které proti AMD Intel má, se mu to nemělo podařit. Ale podařilo, takže to neberme jako samozřejmost. Intel ale teď mobilizuje a rozhodně není radno jej podceňovat, peníze a kapacity má stále mnohonásobně větší než AMD. I když je pravdou, že AMD jej po stránce výrobního procesu dohnalo, či dokonce mírně předehnalo jeho efektivitou (hlavně to jak a za kolik AMD dokáže vyrábět high end).
Intel však pracuje už delší čas na dalším velkém výrobním skoku. A to ze 14nm na 10nm. A stejně jako 14nm a před ním 22nm proces, má s tím velký skluz, nyní už v podstatě 2 let. Nový proces je výrazně dražší na vývoj než očekával (což se promítne do nákladů a tedy cen CPU) a vše trvá déle. Ale Intel hlásí, že první generaci Cannon Lake 10nm procesorů právě dokončuje. Představí je v podobě nejúspornějších mobilních čipů na konci tohoto roku, ale na trhu je uvidíme až příští rok. Velké 10nm Cannon Lake procesory, co by 9.generaci Core (osmou bude stále 14nm refresh Kaby Lake s už ale i 6jádry), to však bude záležitost až nejdříve druhé poloviny příštího roku. Intel zároveň oznamuje, že právě vyrábí i vůbec první vzorky druhé generace 10nm procesorů, tedy Ice Lake. Ovšem to je záležitost v rámci trhu až nejdříve poloviny roku 2019 a dál.
Intel doufá, že s 10nm procesem bude opět o krok před konkurencí, i když to je dnes diskutabilní. Od 14nm procesu AMD jsme zdaleka nečekali, že dokáže, co dokáže a to s ním AMD zdaleka neřeklo poslední slovo. A i když 10nm proces vypadá od Intelu jako významný krok, již se chystá 7nm proces od Samsung, GlobalFoundries a IBM, který je ještě o kousek dál a první produkty na něm už se také chystají. AMD jej bude používat pro některé z RYZEN 2 procesorů. Zkrátka náskok společnosti Intel jednoznačně mizí, ostatně na poli velikosti produkce už jej SAMSUNG údajně i překonává. A to je dobře, konkurenci rozhodně potřebujeme a jak moc je podstatná a jak hodně dokáže ovlivnit, toho jsme v posledních týdnech svědky právě díky RYZEN procesorům. Intel tedy bude muset přidat a to znamená doufejme i lepší produkty za lepší ceny pro nás …
jasně, a hádej co, tak je nemá a hned tak neuvede na trh ... tak alespoň jeví známky toho že něco dělá a že další generace nebude jen +1-5% výkonu za stejnou cenu jako stará generace ...
Nene, kdepak, Vega se dá omluvit minulým vedením AMD (to kupujícího strašně zajímá) atd., tu do toho netahej, ne tady... Ačkoli v rámci objektivity mně napadá, že by se Vega kartám tady měli lidi smát úplně stejně, jako aktuálně Intelu v CPU. To že nebyla konkurence k GTX1070/1080 přes rok, tak na to článek vysmívající se neschopnosti AMD nevyšel. Ale je to tu objektivní, takže v klidu Já ten článek ani nečetl, stačí mi prvních pár řádků o hlouposti kupujících.
Poopravim ta ..konkurencia na reálnom trhu neexistuje ani pre 1060 pretože nieje ani jedna 570/580 karta dostupná 1070 a 1080 tu budú bez konkurencie ešte pár mesiacov a 1080ti dostane konkurenciu možno o polrok...ale v podobe 2080
Zkrátka náskok společnosti Intel jednoznačně mizí, ostatně na poli velikosti produkce už jej SAMSUNG údajně i překonává.
Dodám že podľa toho, ako sa to vezme.
Pokiaľ to berieme podľa príjmov, tak je Intel stále najväčší a Samsung ho dobieha. Analytici odhadujú že do konca tohto roka alebo dokonca už v Q2 by mohol mať Samsung príjmy vyššie.
Obrázek
Pokiaľ ide o "tržnú kapitalizáciu" (sorry, neviem ako sa to správne prekladá, anglicky market cap.), tak Samsung aj TSMC už Intel predbehli.
No a pokiaľ ide o samotné výrobné kapacity (teda to, koľko waferov sa skutočne vyrobí tak je väčšie dokonca aj Global Foundries.
Už od začátku roku je to hold velká zábava v Intelu.
To sem se začal smát a stále nemůžu popadnout dech.
Opravdu sem čekal, že Intel bude mít rychlou odpověď a zatím je to jen " Budem mít tohle, děláme na tamtom a vážně, vážně budem mít hodně brzo něco opravdu good.
A ono to zatím vypadá na papírové procáky někde v dreamlandu.
To už rovnou mohly nabídnout každýmu flašku kořalky s nápisem "Pijte do dna a pak spatříte nové vyšmajchlované procáky za hubičku!"
Asi se tu budem hold muset pánům inženýrům z Intelu složit na chleba a jako pomazánku jim pošlem tu jejich hnusnou pastu šedivku s přáním "Ať Vám šmakuje".
No a kdyby vytahl odpoved za mesic, to by bylo kecu ze Intel zadrzuje nove technologie. Nic nezadrzuje. Kdyz je hotovo tak zacne prodavat. Maximalne to jde trochu urychlit.
Intel by na 10nm vyrabet mohl, nedelal to protoze 14nm+ byl levnejsi.
Samsung 7nm proces pokud vim nebude pravy 7nm, spis neco jako Intel 10nm.
AMD zachranilo taky to ze prodal sve tovarny a Samsung ma dost penez na to aby vyvijel kvalitni proces. Samsung v tom Intelu dokaze konkurovat.
Vysledek je ze AMD vyrabi procesory na kvalitnim procesu coz historicky snad nikdy nebylo. Vzdy byl Intel o krok dal a mohl mit diky tomu vyzsi frekvence.
Ocekava se ze Intel 10nm bude nejlepsi proces, ale taky se promitne do cen procesoru.
I kdyby se AMD dařilo a nezažilo tolik těžkých přešlapů co samo natropilo. Muselo by se spojit i s jinými výrobci polovodičů a spolupracovat na vývoji nových procesů. Je to už natolik drahá věc, že pro jednu firmu se to začíná stávat neutáhnutelné. Je možné že za 5 - 10 let už i Intel bude nucen k takovémuto kroku.
Co se týče toho, že Intel neposlal na trh nějakou jasnou odpověď krátce po zveřejnění Ryzen procesorů. Říkal jsem tu už před několika měsící, že se Intel chová jako monopol a taková firma se snaží vyždímat co nejvíce peněz ze zákazníků a přitom co nejvíce ušetřit na nákladech. Takže nějaký vývoj do šuplíku ve stylu co kdyby náhodou, se neděje. Může nás takový stav zlobit, ale je to prostě jeho právo a naše smůla. Intel se soustředil na to co mělo smysl v jeho pozici a to byl a je vývoj nového výrobního procesu. Tím nechci hanit Intel, AMD v jeho pozici by pravděpodobně taky jednalo obdobně.
Intel by na 10nm vyrabet mohl, nedelal to protoze 14nm+ byl levnejsi.
To je len jeden dôvod. Ďalší dôvod je že Intelov 10nm má zlý pomer výkonu a spotreby, to priznal sám Intel, s tým, že až 10nm++ bude použiteľný.
Citace:
Samsung 7nm proces pokud vim nebude pravy 7nm, spis neco jako Intel 10nm.
Vieš, toto tvrdili aj pri 14nm. Celý čas kecali o tom, že majú lepšie gate a pitch rozmery. Realita je ale taká, že Ryzen má o polovicu lepšiu densitu ako Skylake, takže vlastne to je Intel kto je pozadu.
Ale hlavný rozdiel medzi GloFo/Samsung/IBM 7nm a Intelovim 10nm bude ten, že GloFo pôjde výkonom hore, zatiaľčo Intel tú výkonnosť podstatne zhorší.
Když něco nemám co chci prodávat tak to neprezentuju, protože když to nemám tak to neprodám..
Když to nemůžu díky tomu prodávat, že to nemám tak o tom nemusím ztrácet čas psát články, protože si to vlastně nemůžu koupit tak proč o tom psát..
Když AMD řeklo během ledna února bude Ryzen v prodeji opravdu byl na pultech velice rychle..
Když řekne intel, že něco bude prodávat tak si zákazník musí ještě napřed zajít na WC, oběhnout blok ulice, vypít kafe a počkat si protože mi jsme intel mi jen kecáme a až to uvedeme bude to stát majlant, aby si to nikdo nemohl koupit do deseti tisic..coz je pro pracujicho obcana slusnej strop za procak..i když Threadripper je vyzva..
Fajn, tak procesory bychom měli, takhle dobrý výběr už tu nebyl hodně let. Ale co hodlají udělat s grafikama? Nikdo nebude stavět počítač když do něj nemá grafiku. A předražené DDR4 paměti a SSD disky tomu taky moc nepomáhají. To že nejprodávanějším procesorem je dvoujádro se 4 vlákny to potvrzuje, s tím co je dneska na trhu postavíte něco do kanclu a nebo top mašinu když máte pořádný rozpočet, ale nic mezi tím. Dokud s tímhle něco neudělají tak se nějakým zásadním způsobem prodeje nezvednou a můžou si obě firmy v procesorech uvádět, co chtějí...
zdravim vsetkych, tak som sa rozhodol zaregistrovat aj na DDworlde, pretoze niektore reakcie si ziadali odpovede - a sam seba, aj ked som podla mojej pc zostavy deklarovany ako Intel+NVidia, tak som otvoreny kazdej veci, ktora ma dokaze faktami presvedcit. Dufam, ze sa nepotvrdia famy, ze je to tu svate miesto AMD fans, pretoze s fanatikmi lubovolneho razenia sa rozumne diskutovat neda... Ale k veci:
To, ze Intel vydal posledny skutocne skvely procesor este pod oznacenim i7-2600k a nasledne kvoli AMD failu znamom ako Bulldozer nebol ani nuteny nejako slapat na plyn, je jednoducho fakt. Ono aj Sergej Bubka solidne zarobil na kazdom svetovom rekorde tym, ze ho vzdy posuval o 1 cm - mozno mal vykonnost aj na viac ako na 614 cm, ale ked konkurencia neexistovala, tak preco by skusal financne menej atraktivne pokorenie vlastnych limitov... ;-)
Druha vec, ktoru zvladlo AMD na vybornu, tak bolo nacasovanie prichodu ZENu. U Intelu trva jedna generacia zhruba 18 mesiacov a AMD udrelo 2 mesiace po vydani Kaby Lake. Vysledok je ocakavatelny - a 4 mesiace su proste kratka doba na to, aby vobec sa dalo zmysluplne reagovat. Intel sa sice moze snazit uviest Coffee Lake ci Cannonlake co najskor, ale realita nepusti a tych 18 mesiacov na 6 sa jednoducho skratit neda. Ak by mali realne tych 18 mesiacov, tak zrejme by sme sa dockali skutocne kvalitnej odpovede od Intelu - ale staci sa pozriet, ake su reakcie uz len na to, ze tie intelacke 12,14,16-jadra sa maju objavit az v Q3, 18-jadro az v 2018. Ze je to skratka prilis neskoro. Nehovoriac o tom, ze Coffee Lake by malo prijst podla povodneho planu az v polke roka 2018 - teraz sa hovori o 2H 2017, ale aj tak je to neskoro.
Samozrejme, mozete hovorit, ze Intel mal reagovat upravou ceny - lenze presne ti isti kravataci, ktori vymysleli to priskrcovanie vykonu pre lepsie zisky, tak ti by na znizenie ceny reagovali ako na priznanie porazky (a u akcionarov by sa to tiez nestretlo s pochopenim) - a az to by bola pre Intel burzova katastrofa. Takze Intel v zaujme "mensieho zla" musi hrat nechapajuceho idiota a s cenami procesorov narabat tak, akoby sa nic zavazne nedialo. Zatial to ocividne na tych kravatakov a maklerov zabera, pretoze aj ked o vyhodnosti Intelu sa uz da prinajmensom pochybovat (uprimne, okrem 7700k a G4560 je zmysel ostatnych cipov prinajmensom sporny), tak s cenou akcii to aspon podla NASDAQ fakt moc nepohlo.
Osobne teda nevidim dovod k panike, skutocnu odpoved Intelu voci AMD v mainstreame by som skor ako za 18 mesiacov od vydania Kaby Lake ani neocakaval (urychlit sa to samozrejme da, ale za aku cenu?). Navyse Intel ma stale vyhodu, ze jeho cipy maju v sebe integrovanu grafiku, co pri sucasnych problemoch s dostupnostou mainstreamovych dedikovanych grafik (za rozumnu cenu, ak vobec) moze byt v pripade stavby PC mimoriadne klucova vyhoda ako docasne riesenie (a AMD bez APU musi teraz fakt trpiet), pokial niekto nema v skrini staru GPU, ale stavia si prvy pc (tak ako ja pred rokom). Je sice pekne si kupit R7-1700X, ale k comu, ked sa budem moct maximalne tak kochat pohladom na ten cip v MoBo...
No neviem, doteraz som si myslel, že AMD sa iba dotiahlo /a aj to nie úplne/ na výkon, ktorý nám Intel ponúka už niekoľko rokov. A zrazu po prečítaní tohto článku mám pocit, že je to Intel, kto sa musí doťahovať, lebo zaostáva. Myslím si však, že realita je iná. Intel tu predsa výkon, ktorý prináša Ryzen už dávno má. Efektivitu tiež. Nie, Intel nie je ten, kto dúfa, že bude o krok pred konkurenciou. On totiž pred ňou stále o krok je /frekvencie/. Ak by v Inteli pocítili čo iba náznak ohrozenia, tak by iba jednoducho zrovnali ceny /nechali trošku vyššie/ a to je všetko. Že výroba Intel procesorov je drahšia? Pri takom objeme a uplatnení úspor z rozsahu tomu až tak veľmi neverím. Intel jednoducho drží ceny tam kde sú iba preto, že sa mu chce.
Pri malom pocte jadier je Intel (6 a menej) jednoznacne vykonovo lepsi koli vyzsim frekvenciam a IPC. Ale pri viacerych jadrach sa mu vracia spet vysoke TDP a musi znizovat frekvencie. U xeonov to moc neriesil pretoze nebola konkurencia takze stacilo znizit frekvencie aby to malo nizsie TDP na core a bolo to ok. S prichodom Ryzenu a hlavne Epycu s tym budu problemy.
TDP u Intelu je vysoke i koli tomu ze jeho procesory podporuju viacej instrukcii, niektore i AVX-512, vyzsie IPC tiez nieco stoji. Ale velmi sa asi neriesilo ci narast TDP za to stoji.
Jsem možná trochu sobecký, vybírám si jen podle svých osobních preferencí a jen to, co je pro mne v dané době nejvýhodnější. Aktuálně jsem pořídil 7700K i přestože to z místního nestranného a nejobjektivnějšího pohledu nemusí být nejlepší volba. Z mého subjektivního a osobního pohledu to však smysl dává. Video nestříhám a při programování, nebo při hraní her více jak 4 jádra nevyužiji. Navíc nejsem úplně šťastný v roli pokusného králíka, kdy je potřeba si počkat, než se nová technologie na trhu usadí, počkat až se stávající software optimalizuje, počkat až výrobci desek vyladí své biosy, atd. atd.
AMD však fandím a doufám, věřím, že v dalších generacích bude jen lépe. Konkurence je potřeba, jen pro mne to zatím není.
V podstate suhlas, pokial niekto nestriha videa a pocitac vyuziva maximalne tak na hry (a obcasnu kancelarsku robotu), tak v sucasnej situacii su 4 jadra pre neho dostatocne - a necakam, ze sa to zmeni skor ako o 2 roky po vydani Ryzenu.
Pointa je v dlzke vyvojoveho cyklu nejakej novej AAA hry - mozeme ratat 2-3 roky. A kedze AMD uspesne tajilo specifikacie Ryzenu az skoro do vydania (asi aby zabranilo unikom a teda aj Intelu urobit zmeny v Kaby Lake), tak realna sila Ryzenov je znama mozno len 4 mesiace. Za 4 mesiace je mozne zbuchat nejaku Indie hru, ale rozhodne nie vytvorit plnohodnotne AAA. Cize ak aj zacal vyvoj nejakej hry uz priamo ratajucej s viac ako 4 jadrami, tak bude len v prvotnej faze a skor ako na E3 2018 ani predstavena nebude.
Samozrejme je tu este patchovanie uz existujucich hier, ale uprimne, pokial nejaka hra bezala plynulo aj na 4-jadrach, tak patch jej sice pomoze, ale nespravi to az taky zazrak, aby hraci zacali vytrhavat procesory z motherboardu (pripadne cele motherboardy zo skrine) a bezali si kupit rovno Ryzen. Jednoducho 4-jadrove hry este budu chvilu vdaka zotrvacnosti v presile a aj ja s rok starou konfiguraciou i5-6600K a GTX 1060 6GB si zahram 95% hier na ultra.
Napriek tomu je super, ze AMD sa rozhodlo spravit revoluciu vo viacjadrovom mainstreame - bohuzial, jej skutocny dopad sa prejavi aj v sektore "BFU" ovela neskor, nez by sme si zelali.
tři, čtyři.... kdo ví. DX12 byl taky "průser" u Pascalu a básnilo se tu o tom. Kde nic, tu nic, co by nejelo ok na Nvidia kartách. Tohle všechno je jen tipovačka.
Tak DX12 je trochu něco jiného. Tam bylo vidět, že sice v DX12 nVidia ztrácí, ale celkový hrubý výkon na to stačí, že sice nebude tak rychlá, ale nikdy nebude pomalá. U chybějících jader je to něco jiného.
Je to úplně stejné, protože ani já ani ty nemůžeme vědět, kdy budou 4 jádra opravdu problémem a brzdou pro hráče (to stejné jsem psal o DX12 před časem a byl jsem tu za vola), zatím 7700k dává Ryzenu "na prdel" ve spoustě titulech (vím, zbytečné řešit ty rozdíly, obojí na hraní stačí s přehledem). Klidně s tim 4 roky můžeš bez problémů vydržet, jde o vývojáře. Já opravdu na nějaké věštění moc nedám. Ale jestliže se rozhodl zakladatel tohoto vlákna pro 7700k, pro to, co napsal, naprosto ho chápu. Já bych vzal aktuálně do nového stroje Ryzen, dává mi to větší smysl než nějaké FPS navíc u 7700k, vzhledem k tomu, že i na Ryzenu je vše luxusně hratelné.
Vzhledem k tomu, že sám mám 6jádrovýho Phenoma II a 4 jádrovýho v druhém PC, tak mohu porovnávat. To 6 jádro se ještě celkem drží ... Jasně, není to nic nutného, ale už dnes jsou tituly, které více jader využijí.
¨Já proti 7700K nic nemám, jenom je ukrutně drahá
Je drahá, však říkám, že bych bral spíš Ryzena. Ale ve hrách srovnávat Phenom vs Core I5 a výš je blbost. Phenom jasně zaostává. Právě z Phenomu jsem šel tenkrát do I5, nebe a dudy.
Problém ale je že AMD bude mať čo ponúknuť.
Stačí pre desktop vydá neorezaný Epic procesor s plným počtom jadier a ktorý môže vyrábať doslova už zajtra.
Tiež rovnako ako intel pracujú na novej rade procesorov vylepšenej ryzen architektúre. Nakoľko vývoj súčasnej generácie začal pred 4 rokmi a hotový prototyp mali minimálne pred rokom, rokom a pol, a v tedy začali pracovať na vylepšeniach pre novú generáciu keďže stará už sa nedala meniť.
Fanatik koupi intel, aktuálně jen proto že je zaslepenej. Kdo vybira rozumem a peněženkou jde do AMD. Nevidím na tom žádnou nerozluštitelnou hádanku. Ono mi to teď jede super, paráda. Nejsem ten co kupuje nový cpu každý rok. Grafiku možná jsem ochoten točit, ale cpu chci mít výhledově co nejdéle. V tom případě není co řešit AMD. Mimochodem přecházel jsem z 2500k a to byl bomba procák. Amd nemělo léta odpověď, ale tvrdit že nemělo co nabídnout je nesmysl. Stejně tak intel teď má a nabízí, jen prostě se to otočilo a amd je výhodnější.
nic neřeknu kdyby to byla +- plichta, jako to bývá u AMD vs Nvidia. Pokud sis ale nevšiml, tak Intel chce za některá CPU až 2x!!! tolik co stejně výkonné AMD. To už není jen o preferencích značky, ale o zdravém rozumu . Tohle nebývalo ani v dobách AMD FX. AMD dokázalo FX slevnit natolik, že i když měli oproti Intelu špatnou efektivitu, díky ceně se o nich dalo uvažovat. Paradoxně dnes žere více Intel, pokud by se měl tedy zachovat stejně jako AMD v dobách FX, měl by stáhnout ocas a slevnit. Intel se ale tváří dál jak největší borec, chová se dále jak arogantní blb, vydává nesmyslné platformy (X299), které nehodlá prodávat za konkurenceschopnou cenu. Dobře mu tak
Sranda jsou ty Intelácké "up to" specifikace, celkem přesně to shrnul Linus Odkaz. s AMD nejlevnějším threadripperem máte hned všechny možnosti platformy, na Intelu se základním modelem nemáte ani dost pciex linek, dokonce ani ne všechny paměťové kanály. Ať Intel zlevní nebo přidá za tu cenu výkon, jádra, linky a featury, protože se současnou cenotvorbou může jít tak maximálně tam, kam slunce nesvítí
Uvidime ako si poradi Threadripper s hrami , ci nebude potrebne vypinat polku procesoru aby to rozumne fungovalo. Na pracu bude urcite dobry. Ryzen + X370 je momentalne low cost platforma a to nie kazdemu vyhovuje. Pre tych co pocitaju kazdu korunu je to urcite dobra volba ale pre tych co maju penazi viac ponuka toho malo.
On nekdo uvazuje o Threadripperech na hrani her? To nemuze napadnout nikoho aspon trochu soudneho. Jejich smysl je v ponekud sofistikovanejsim nasazeni..
Nejen 4K ale taky next gen VR ktere budou tak za 2 roky. Tam by se mozna vyuzili i 2x GPU kde by kazda mohla pocitat obraz pro jedno "oko". Jinak asi vykon nebude stacit. Deska + CPU tohle reseni musi umoznit s dobrym vykonem.
Jako hybridni pracovni stanice s moznosti si taky zahrat hry to beru. Porizovat ale Threadrippery ciste jen kvuli tomu hrani her - to verim ze uznas, ze to nebude vubec moc ekonomicke a asi jeste nejakou dobu se ten procesor v podobnem nasazeni bude dost "nudit".
Primarni zamereni je nepopiratelne v pracovnim nasazeni a pri hrani her pujde defakto o plytvani prostredky
Jsou lidi co chteji neco lepsiho nez je 8 jadro s X370 (protoze je to top procesor a lepsi neni a ta platforma je dost omezena) takze dalsi cesta je Threadripper. Ne hlavne na hry ale i na hry. Teoreticky by stacilo 10-12 jadro, ale kdyz 16 jadro bude levne tak proc to nebrat .
ASRock planuje vydat desku X399 professional gaming . Pokud by byl Threadripper naprosto nevhodny na hry tak by melo AMD problem protoze v high end segmentu by lidem co chteji i hry nemelo co nabidnout. X370 je low cost.
Trh je prostě takový a Intel je dominující společnost. Není nad to se smířit s úlohou Goliáše a alternativní (undergroundové) nabídky AMD, která agresivně stahuje náskok 5* firmy .
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!