Společnost Intel se snaží tlačit na TSMC a vyjednává o velké spolupráci, která by uškodila trhu
Intel má vlastní obří kapacity výroby čipů a buduje nové, přičemž nový šéf firmy všude vypráví, jak jsou ve všech plánech a produktech napřed, a jak skvěle jde 7nm výroba, kterou Intel marketingově nazývá „Intel 5“ atd. Realita ale nejspíše zdaleka nebude tak růžová, jak ji maluje. Speciálně když se cpe k TSMC ...
V první řadě, 7nm výroba Intelu (Intel 5), má stále daleko do nasazení v praxi. A nevíme vůbec nic o tom, v jakém je skutečně stavu. Nicméně dobré to být úplně nemůže, když se Intel nepokrytě snaží vyjednávat s TSMC a obsadit velkou část jeho plánovaných 3nm výrobních kapacit, přídavkem k 6nm a 5nm, které si již domluvil. Jinými slovy, Intel musí vědět, že se svými výrobními technologiemi hned tak stačit tomu, co nabízí TSMC, prostě nebude. A jediným řešením, jak brzdit svůj propad, a naopak přibrzdit další růst konkurence jako APPLE či AMD, je prostě jim zabránit v získání dalších výrobních kapacit.
Ostatně to jediné Intel už roky drží nad vodou. Intel má poslední roky výrazně horší produkty než konkurence, i násobně. Co jej ale drží výrazně v čele a umožňuje mu bez práce prodávat jinak špatné a mnohem horší produkty, jsou ty jeho kapacity výroby. A tak tomu bylo vlastně vždy. Intel nikdy v prostředí se skutečnou konkurencí fungovat nemusel. A za žádnou cenu nechce připustit, aby mu konkurence vznikla, natož přerostla přes hlavu. Dobře ví, že jediným důvodem, proč stále prodává 3x více procesorů než AMD, že zkrátka AMD nemá kde další čipy vyrobit. Jenže TSMC podstatně rozšiřuje výrobní kapacity a hrozí, že za pár let by už AMD mohlo mít přístup k tak velkým kapacitám, že by Intelu skutečně mohlo konkurovat.
Podobně je na tom APPLE, který dělá Intelu velké vrásky, dost možná i větší, než AMD. A nejen že Apple končí spolupráci s Intelem, ale dokonce jeho procesory nahradil vlastními ARM, které výrazně ohrožují vše, co Intel a jeho platforma představuje. Nový šéf Intelu sice sebevědomě prohlašuje, že chce vrátit čipy Intel zpět do Apple zařízení, ovšem stejně jako všichni ví, že aby Apple najednou přestal vyvíjet svá ARM řešení a vrátil se opět k Intelu, to by musel být opravdu pořádný důvod. Třeba ten, že nebude mít kapacitně na výběr?
Intel si zkrátka spočítal, že jedinou cestou, jak zabránit AMD a Apple v dalším růstu na trhu, a ohrožování monopolní jistoty snadných prodejů Intel procesorů, je omezit jim výrobní kapacity. A protože Apple je zákazníkem č.1 pro TSMC a AMD v těsném závěsu zákazníkem č.2, snaží se Intel přesvědčit právě TSMC, že právě jemu by měl budoucí zásadní 3nm kapacity výroby, přednostně a většinově přidělit. A tím tedy, jistě shodou náhod, omezit v dalších letech růst možností pro Apple i AMD. Šance na to, že se to Intelu podaří, nejsou kupodivu zcela nulové. Vyjednávání obou firem o výrobě Intel čipů u TSMC, nejsou už žádným tajemstvím. A pokud Intel chce ty budoucí 3nm kapacity, musí se o tom dohodnout v nejbližších měsících.
jak bude konkurenční prostředí mezi Intel, AMD a Apple vypadat!
Není samozřejmě sporu o tom, že snahy Intelu o výrobu u TSMC jsou problém. A škodí trhu jako takovému a uživatelům především. Intel má výraznou výrobní kapacitní převahu už nyní, pokud by získat další kapacity u konkurenčního TSMC, mělo by to na konkurenci a celé prostředí rozhodně velmi negativní vliv. Navíc Intel by opět nesoutěžil lepšími produkty proti konkurenci, ale tím, že by omezil přístup k výrobě konkurenčních produktů. Je v zájmu všech (mimo Intelu), aby mu TSMC nevyšlo vstříc a podle mě by v tomto případě měly zasáhnout antimonopolní úřady, než bude opět pozdě. Samozřejmě nikde není napsáno, že TSMC se s Intelem dohodne a skutečně tím výrazně omezí kapacity produkce pro Apple či AMD na 3nm výrobě. Na druhou stranu, už fakt, že se Intel dokázal protlačit na 6nm a 5nm u TSMC, je docela alarmující. Jak moc za to musel zaplatit a přeplatit všechny ostatní, kteří nepochybně mají o ty kapacity také velký zájem a okamžitě by je využili, je otázkou. Pravdou je, že příjmy a zisky TSMC rostou rekordně a zjevně porostou nadále. Takže peníze jsou pro TSMC velké lákadlo. A Intel jich má díky svému monopolnímu postavení našetřeno opravdu hodně.
Samo TSMC totiž nemá moc konkurenci. Jedinou firmou, která mu alespoň trochu vývojově stačí, je SAMSUNG, ale i ten už o rok až dva zaostává (Intel zaostává dnes tak o 4 roky). I když také mohutně investuje. AMD především se snaží o výborné vztahy s TSMC i SAMSUNG. A zprávy o tom, že se chystá rozšířit výrobu na 3nm do SAMSUNG, nejsou překvapivé. Ostatně bylo by blázen, kdyby to neudělalo, už jen proto, že se nemůže spoléhat výhradně jen na produkci u jediného partnera. To je velké riziko, které je dnes bohužel nutností, ale je třeba jej omezit. Navíc fakt, že AMD bude vyrábět u SAMSUNG vůbec neznamená, že by rezignovalo na výrobu u TSMC. To se rozhodně nechystá. Nicméně asi těžko může finančně přeplatit Intel, pokud tedy TSMC bude trvat na tom, že to vše bude jen a pouze o penězích. V tuto chvíli však všechny zákulisní informace jasně hovoří o tom, že AMD má zajištěnu i 3nm výrobní kapacitu u TSMC.
Zajímavé že, že pro TSMC je vlastně Intel přímý konkurent. Tímto mu dovoluje těžit z jeho technologií, a dokonce nahlédnout pod pokličku. Nikdo totiž nepochybuje o tom, že pokud by výrobní kapacity a procesy Intelu byly v lepším stavu, Intel by proti TSMC tvrdě šel a vystupoval. Ostatně aktuální oznámená strategie Intelu je vyrábět i pro jiné firmy, takže přímo konkurovat TSMC. To má tak hodně o čem přemýšlet. Částečně kvůli Intelu omezit své dva aktuálně největší partnery, kteří s ním úzce spolupracují při samotném vývoji výrobních technologií i pouzdření, a vzít extra velké peníze od přímého konkurenta a tím dlouhodobě uškodit sobě i trhu. Nebo poslat Intel někam, že má dost svých kapacit, vydělat tak o něco méně, ale zlepšit konkurenční prostředí?
Samozřejmě nevíme, jaké kapacity mít TSMC pro budoucí kapacity výroby vůbec bude. Víme, že staví hned několik nových velkých továren, včetně jedné obří v USA, takže ke stávajícím procesům a kapacitám, které z části bude samozřejmě v budoucnu modernizovat, se připojí další a tím pádem kapacity výrazně vzrostou proti současnosti. Nicméně pořád by bylo zajímavější, kdyby se Intel ke kapacitám TSMC vůbec nedostal, protože AMD i APPLE by mohly navyšovat svůj objem produkce a technologický náskok svých produktů. A tím tak postupně zařídit, že by poprvé v historii kapacitně byla na trhu s výkonnými procesory a PC platformami, skutečná konkurence. Tedy Intel by neměl zajištěnu většinu prodejů, tedy podílu jen proto, že nikdo jiný jich nedokáže tolik vyrobit a uspokojit světovou potřebu. Zkrátka TSMC nejen že v této době jednoznačně udílí krok v technologii výroby čipů všeho druhu, ale nyní má i zásadní vliv na to, jak to vůbec bude na trhu mezi například Intelem, AMD, TSMC a dalšími v další pětiletce vypadat. A hraje se o hodně …
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|