Samozřejmě to má spoustu háčků a nemusí to ani fungovat. A vlastně to nic neřeší …
Aktuálně jsme uprostřed přetestování výkonu procesorů v redakci, kdy znovu testujeme také Core Ultra 200 modely. Nadále však odmítám hrát stejnou falešnou hru, jako hrají jinde, tedy testovat tyto procesory na onom trvale zvýšeném OC profilu (ala PL1=PL2 TDP 250W), ačkoliv mají mít tohle TDP jen krátkodobě a základem je vždy 125W. Bohužel většina recenzí je tak stále špatně, ukazuje tyhle CPU prostě s vyšším výkonem, než reálně mají mít, protože je testují přetaktované proti nepřetaktovaným konkurentům. Je to jako byste testovali AMD se zapnutým PBO a tvrdili, že je to základní výkon. Proč to samé u Intelu tolika recenzentům nevadí, je záhadou.
Samozřejmě má to důvod, proč to tak je. Pokud by všichni jako mi otestovali ty procesory dle specifikací, jaké mají mít, tedy s trvalým PL1 125W TDP maximálně s krátkými boosty na PL2 až 250W, výkon procesorů by byl stejný, jaký ukazuje naše recenze, tedy na AMD a jeho Ryzen 9000 by prostě v mnoha ohledech nestačily. Fakt, že tedy o výkonu Intelů skoro všechny recenze lžou, považuji za velký problém, protože i pro uživatele, kteří nebudou používat desku jež zvládne ty trvale zvýšené TDP a nemá je v základním nastavení, ukazují ty recenze prostě výkon, než jaký nebudou reálně mít. Intelu se tyhle „zmatky“ samozřejmě hodí. A chce v tomto směru přitlačit.
Zájem o celou LGA 1851 platformu je totiž slabší než mizerný. Prodeje mezi nadšenci, kde Intel celé roky vévodil, nemá o Intel prakticky nikdo zájem. Aktuálně se jej snaží zájem oživit tím, že přináší nové oficiální OC profily se „zárukou“.
- 200S- boost aneb tovární OC profily se zárukou?
Víceméně Intel nabídne „záruku“ v kombinaci s určitými OC nastaveními. Posouvá se maximum pro vnitřní sběrnici z 2600 na 3200MHz, včetně napájení až 1,2V. Frekvence podporovaných pamětí se zvedá ze 6400 na 8000MT/S při zvýšení napětí na 1,4V. To by ve výsledku mělo nahnat několik % výkonu.
Asi si říkáte, že to má nějaký háček. Máte pravdu. A nejen jeden. Zaprvé tyto oficiální 200S Boost profily budou dostupné jen pro Core Ultra 9 285K, Core Ultra 7 265K(F) a Core Ultra 5 245K(F) procesory. A to výhradně v kombinaci se Z890 deskami. Tedy prakticky nejnezajímavější procesory z celé nabídky Intelu v kombinaci s ultra drahými a nejnezajímavějšími deskami.
Další háček je v té „záruce“. Intel totiž ručí jen za to, že tahle nastavení nepoškodí procesor. To je všechno. Nejde ale o záruku toho, že vůbec budou stabilně fungovat! Intel prostě neručí za funkčnost a jde stále prostě o přetaktování ve všech ohledech. Je to jako byste u AMD prostě zapnuly PBO a osadili DDR5-8000 paměti, taky to fungovat nejspíše bude, ale nikdo to nevydává za něco extra a rozhodně ne se „zárukou“.
- Snaha prodat skoro mrtvého koně?
Zájem o Intel procesory a LGA 1851 platformu je mizerný a tahle nabídka nových OC profilů „se zárukou“ ji asi moc nezvedne, protože všichni, kteří chtějí taktovat, tak stejná nastavení už dávno používají. Současně to neřeší ten hlavní problém, který LGA 1851 platforma má. Procesory Core Ultra 200 mají prostě horší výkon než konkurenční RYZEN 9000. Samozřejmě to vám recenze, které testují tyhle CPU s tím trvale zvýšeným PL1=PL2 TDP nastavením neukáží, ale ve výchozím nastavení při dodržování PL1 TDP, prostě výkon není tak dobrý. Je stále použitelný, ale je nevyrovnaný. Ovšem to považuji za zdaleka nejmenší problém. Podle mě Core Ultra 200 procesory mají mizerný jen název, ale jako CPU nejsou zase tak špatné. Problém je jinde …
LGA 1851 platforma samotná je potíž. Protože při nákupu toho Core Ultra 200 CPU musíte vždy koupit také novou desku s LGA 1851 paticí, protože do starých LGA 1700 desek je neosadíte. Jenže víme naprosto jistě, že LGA 1851 už teď je mrtvá. Žádná skutečně nová generace CPU už do těch nových drahých Z890 desek nepůjde osadit a nástupce v podobě NOVA LAKE, bude vyžadovat opět novou patici LGA 1954 a tedy nové desky! Takže při vší úctě, když budeme považovat samotné současné CPU za vyrovnané (Core Ultra 200 vs RYZEN 9000), proč by si někdo kupoval Intel platformu, když si dnes za stejné peníze může koupit AMD AM5 platformu, která bude ještě pro další generace procesorů (ZEN 6)? Bude tedy dlouhodobě výkonnější, mít delší životnost a použitelnost a držet si déle cenu. AM5 tu bude plně aktuální a vylepšovaná nejméně do konce roku 2027 než dorazí ZEN 7 s AM6 a DDR6. Intel a jeho současná LGA 1851 je však mrtvá už letos! Nic lepšího, než současné CPU současné architektury do ní prostě nepůjde. Takže když máte dnes utratit stejné nemalé množství peněz za jedno nebo druhé, jaký objektivní důvod k pořízení nabízí dnes Intel platforma vůči AMD?
OC profily? Ty má AMD přeci od začátku také. A s menšími omezeními. Možnost zapnutí tzv. PBO a osazení rychlých pamětí, nabízí totiž všechny Ryzen 9000 procesory, a hlavně kromě nejdražších X870E desek, také levnější B850 desky! Intel „to samé“ podporuje jen u nejdražších CPU a nejdražších desek, u kterých to má fakticky nejmenší přínos. A to má být jako zajímavé? Bohužel, ačkoliv prostě Core Ultra 200 procesory nejsou dnes samy o sobě vyloženě mizerné, nejsou ani lepší než RYZEN 9000. Objektivně jim však láme vaz situace celé platformy, kdy prostě neexistuje žádný dobrý objektivní důvod si mrtvou LGA 1851 dnes proti AM5 pořídit. Nebo mě něco uniká? Zkrátka prodávat dnes Core Ultra 200 a LGA 1851 pro ně je jako prodávat skoro mrtvého koně za cenu mladého živého dostihového šampióna …
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|