Problémy kam se podíváš. Celé roky Intel kupil a neřešil potíže. Teď se mu to vrací …
Žádné jednoduché natož rychlé řešení pro Intel jako firmu neexistuje. Ostatně můžeme se podívat na případ AMD, které bylo prakticky před krachem kdysi a kolik let mu trvalo, než se z toho vyhrabalo a kolik let poctivého plnění plánů a dobrých produktů trvalo, než na trhu zaznamenal úspěch. Intel má proti tehdejšímu AMD stále jednu zásadní výhodu. Je příliš velký a významný na to, aby padl a je strategickou firmou USA. I když se současnou pomeranče z Floridy a jeho bandy roztleskávaček jeden nikdy neví … každopádně být to firma v normálním konkurenčním prostředí, obavy o krach už by byly zcela na místě. Ostatně i nad Intelem už krouží „supy“ a je tu pár firem, které by celý Intel rády koupily a mají na to. Ostatně hodnota Intelu je dnes pouhých 91 biliard dolarů, AMD má hodnotu 153 bilionů.
Co je dnes všem objektivně jasné, že Intel má do zdravé a dobře fungující firmy tak daleko, jak jen je to možné a nebýt přitom v likvidaci. Všechno je špatně. Bez přehánění. Celé vedení firmy je problém, celá struktura a korporátní fungování a filozofie je špatně. Plány se nedodržují, neplní, prakticky nic, co si Intel maluje, tak dopadne úplně jinak nebo často vůbec. Firma má obří kapacity výroby čipů, které jí prodělávají miliardy, protože konkurence je o více jak 2 generace technologie dál. Sám Intel své vlastní klíčové produkty musí vyrábět u konkurenčního TSMC, protože vyrábět je svými technologiemi, budou vlastnostmi o dvě generace zaostávat a nikdo je nebude chtít. A i ta výroba u TSMC nezachrání fakt, že produktově dnes celkově ani na AMD a konkurenci nestačí. Na zásadním serverovém poli Intel rychle ztrácí půdu pod nohama, na grafickém trhu je to totální propadák a na AI trhu ještě horší. Výsledkem toho všeho jsou miliardové ztráty a fakt, že Intel nedokáže své nejlepší produkty sám vlastními technologiemi vyrábět, což je zdaleka největší problém a selhání.
Nedávno byl jmenovaný nový CEO, Lip-Bu Tan, který v minulosti kritizoval přístup vedení Intelu. Takže budou nějaké změny. Jenže už nyní je celkem jasné, že nebudou zdaleka tak hluboké, jak by bylo potřeba, a především v krátkodobém ani střednědobém horizontu se moc pozitivně neprojeví. Trochu se obávám, že na rozdíl od současné CEO AMD, která kdysi měla prakticky volnou ruku a neomezené možnosti rozhodování v transformaci firmy, nový CEO Intelu zdaleka takovou pozici a sílu ve firmě nemá a otázkou jsou také jeho schopnosti. Takže očekávat stejně dobré výsledky asi není na místě.
Intel má však obří problémy. Fakt, že generuje kvartál, co kvartál velké ztráty je samozřejmě důsledek všeho. A nevypadá to, že by se na tom něco změnilo, protože nové produkty jsou dávno na trhu a nejsou moc zajímavé a konkurenceschopné. Navíc vedení Intelu využije příležitosti jmenování nového CEO, aby tzv. vyklidilo chlív, takže se očekávají masivní finanční odpisy a ztráty. Současně firma potřebuje další restrukturalizaci, která je navíc už několikátá v pořadí. Firma je v rekonstrukci prakticky už dekádu. Jednou z věcí bude opět masivní propouštění. Už loni Intel propustil 15 000 lidí, kdy ze zhruba 125 tisíc klesl počet zaměstnanců na 109 tisíc. Jenže ani ty si firma nemůže dnes jednoduše dovolit. Takže se prý očekává rovnou 20% škrt v počtu zaměstnanců a dotkne se to všech oblastí! Počet zaměstnanců by měl spadnout pod 90 tisíc. Stále nesrovnatelně více lidí, než má AMD (cca 28 tisíc lidí) i NVIDIA (36 tisíc), ale připomínáme že Intel má na rozdíl od nich vlastní továrny a to hodně, a vlastní vývoj výrobních technologií, takže to nelze úplně srovnávat. Intel také prodává majoritní podíl v ALTERA a to za mnohem méně, než za co ji před lety koupil. Takže další selhání a ztráty.
Snížení počtu zaměstnanců je pochopitelné, ale nějak si neumím představit, že to negativně neovlivní produkty a technologie a jejich vývoj. Práce má firma více než dost, a problém byl v tom, že zaostávala. Nově na to kýžené zlepšení bude mít ale ještě méně lidí. A tvrzení, že chce omezit byrokracii apod. je sice hezké, ale bavíme se o korporátu, a kromě CEO se ve vedení Intelu vlastně nic nezměnilo. Firmu vedou stále stejní lidé stejným stylem jako ti, co ji do současné situace přivedli. Ostatně firma je tu opět s novým kolem slibů kolem nových technologií, výroby a produktů, kdy zase slibuje, jak to všechno bude a funguje, ačkoliv už nyní je jasné, že zase spousta věcí nedodrží a bude jinak.
Ostatně firma nyní slibuje, jak 18A výrobní proces bude perfektní a plně nasazený již letos, i když ze zákulisí současně unikají zprávy, že jsou s ním velké potíže. A sám Intel dokonce další generaci výkonných procesorů už rovnou plánuje vyrábět opět u TSMC. To rozhodně neodpovídá slibům zlepšení situace ve výrobě Intelu. Současně se firma snaží prosadit na AI trh, kde ho NVIDIA, ale dokonce i AMD, naprosto drtí. Dokonce i příjmy AMD jen z oblasti AI se začínají přibližovat příjmům celého Intelu. O tom, kde je s příjmy z AI konkurenční NVIDIA se radši nebudeme nebavit. Intelu neujel jen vlak, ale uletěla mu vesmírná loď a všichni jsou dávno v jiné galaxii. Firma to chce dohnat novou generací produktů, ale ani uvnitř firmy nečekají, že se jim to skutečně povede. Celou AI divizi si přitom nově vzal na starost přímo CEO firmy, kdy je evidentní, jak moc firmu trápí, že v tom AI vlaku nesedí a nejede s ostatními …
Zkrátka u Intelu je objektivně a mírně řečeno, všechno špatně. Potřebuje hluboké a rozsáhlé změny. Ale i kdyby se tam našla síla a vůle je udělat, trvalo by roky, než by se projevily v produktech. Podobně jako tomu bylo u AMD. Jenže u AMD k té změně a současnému stavu pomohli zcela nový lidé, kteří s těmi, jež to dovedli skoro ke krachu, neměli nic společného. To však u současného Intelu neplatí. Prakticky všichni, kteří jsou za současný stav firmy odpovědní a celé roky ho tam vedli, rozhodují a sedí na svých pozicích i nadále. Dá se očekávat, že celé to propouštění a další změny povedou jen k dalším interním bojům mezi jednotlivými šéfy, podšéfy atd. protože struktura, a hlavně celkový styl firmy se vlastně nemění. Bez toho ale není šance na skutečnou změnu a zlepšení … tedy pokud nebudeme spoléhat nato, že vypukne válka, TSMC a možná i Samsung budou zničeni a Intel rázem bez konkurence a nepostradatelný. Současně by ale i tak neměl najednou přístup k mnoha surovinám a materiálům, které jsou k výrobě čipů potřebné, takže by to neměl tak jednoduché. A samozřejmě svět by měl úplně jiné starosti, než jaký výkon mají a kolik stojí nové procesory … nicméně troufám si tvrdit, že tenhle extrémní scénář je jedinou nadějí na relativně rychlou a podstatnou změnu k lepšímu pro Intel. Jinak budoucnost firmy nikdy nebyla méně jistá.
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|