Nepochybujeme o tom, že by Intel měl zájem rozšířit své kapacity o kapacity firmy GlobalFoundries.
Podle zákulisních drbů, které přinesl The Wall Street Journal před několika dny, se společnost Intel zajímá o výrobní kapacity GlobalFoundries včetně bývalých továren AMD v Německu a USA. Samozřejmě mnozí se ihned pustili do spekulací apod. osobně však radím klid a nohy v teple :).
Realita je taková, že v současném stavu věcí nemá Intel nejmenší šanci, že by mu podobná akvizice byla schválena antimonopolními úřady. Společnost je stále více než dominantním výrobcem procesorů a GF je jeden z mála konkurentů. Fakticky jediný, který dnes působí významnými výrobními kapacitami také v USA a Evropě (vyráběl a stále vyrábí ZEN 2 procesory a další části čipů a řešení pro AMD). Ano, jsou zde ještě SAMSUNG a především TSMC, ty mají ale výroby v Asii. Každopádně případné spojení Intel + GF rozhodně není v zájmu zákazníků, trhu a speciálně ne konkurenčního prostředí, protože GF stále vyrábí i pro AMD. A zejména současná politická reprezentace v USA má s monopolním prostředím, které dnes představuje nejen Intel, dost velký problém.
Samozřejmě nepochybujeme o tom, že už kvůli kapacitám produkce využitelné pro širokou škálu dnes nedostatkových čipů do různých oblastí, by měl Intel velký zájem GF si připojit ke svému téměř monopolnímu impériu. Firma ale musí dobře vědět, že neexistuje šance na to, aby podobný krok byl úřady schválen. O pár dní později se také konečně ozval šéf GF, který celou věc důrazně popřel a označil za nesmysl. Firma naopak plánuje zásadní rozšíření výroby, čemuž současná situace ve světě jen a jen nahrává. GF plánuje rozšířit výrobu v Evropě i USA. Nicméně technologicky se soustředí na starší procesy a objemově výrazně zaostává za Intelem či TSMC, každopádně místa na trhu pro ní je dost a dost a o zákazníky nemá nouzi.
Pokud bych měl spekulovat, za jakých okolností by měl Intel šanci odkoupit GF, tak říkám jasně, že jen za cenu rozdělení Intelu samotného. K tomu podle nejen mého názoru, mělo správně dojít už před lety, kdyby ochrana trhu tak zásadně neselhala. Intel nikdy neměl mít podíl na trhu s x86 CPU, jaký má. Firma měla být rozdělena, ideálně tak, že by se oddělila výroba čipů od jejich návrhu apod. Jinými slovy, Intel by byl stejně jako AMD či NV tzv. fabless, tedy bez vlastních výrobních kapacit, zatímco výrobní kapacity Intelu by přešly pod samostatnou firmu a stalo by se z ní to, co je vlastně TSMC. Tedy nezávislý výrobce, tvůrce výrobních procesů, stavitele kapacit pro zakázkovou výrobu. I tak by podle mě šance na schválení podobné akvizice byly malé, protože konkurence na tomto poli je už dnes malá, a další konsolidace není rozhodně ve prospěch trhu a zákazníků.
Bohužel antimonopolní úřady selhaly, Intel v současném stavu věcí nepředstavuje záruku funkčního trhu a ten nikdy funkční nebude. AMD má doslova násobně lepší procesory a produkty a vidíte sami, že z hlediska tržního podílu to s podílem a zisky Intelu v celkovém měřítku hnulo jen o několik %. Tak mizerná situace je. Na rozdělení Intelu je stále vhodný čas i doba, ale to by musely odpovědné úřady konat …
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|