Strana 2 z 2
- Intel nechce abyste kupovali jeho CPU. Nechce mít 90% x86 trhu!
Ryba smrdí vždy od hlavy. Jak už jsem napsal v úvodu, problémem Intelu je samotné současné vedení firmy, kdy firmu řídi a vedou ti stejní lidé, kteří stojí za všemi problémy, které Intel má poslední roky. Kromě vyhazovu bývalého šéfa, který sám stěží za něco mohl, a byl tak jen obětním beránkem, sedí ve vedení stále stejní lidé. A to dnes přímo i v čele firmy, kde je aktuální vylosovanou loutkou a případným obětním beránkem, Robert Swan, který v užším vedení firmy je spoustu let.
Ten v aktuálním rozhovoru prakticky nepřipouští, že by měl Intel jakýkoliv problém. Všechno jde prý docela dobře, včetně 7nm procesu, kdy první produkty prý Intel uvede ještě v roce 2021. A fakt že ztrácí podíl na trhu, je prý dobrá věc. Intel ani jeho šéf nechce 90% podíl mezi x86 procesory! Ne nevymýšlím si, tohle vážně řekl. Pravda, Intel už dlouhodobě tvrdí, že nechce být jen PC společností a x86 výrobcem, ale „datovou“ společností, nicméně x86 procesory a produkty pro klasická x86 PC tvoří drtivou většinu jeho portfolia a hlavně příjmů. Jinými slovy, Intel sice opět mluví o nějakých báječných věcech, ale nevysvětlil, co by to mělo být. Už prý ale nechce být jen výrobcem x86 procesorů, nechce prý ani tak velký podíl, protože mu to překáží v možnostech uspět jinde. Pokud nechápete, o čem to šéf Intelu mluví, věřte, že nejste sami. Intel se sice snaží uspět i mimo oblast PC a x86 procesorů, ale nemá v tom větší úspěch. Vzpomínáte na ATOM procesory a SoC divizi ATOM pro mobilní řešení? Tu zrušil před pár lety. 5G modemy a síťové technologie? Tu aktuálně Intel prodal společnosti Apple, ale Intel tvrdí, že v jejich vývoji bude pokračovat. Grafické karty od Intelu? Radši ani nezačínejme …
Jediná věc, kde je Intel králem, jsou tak vlastně skutečně jen ty x86 procesory. A tam vládl dominantně zejména poslední dekádu hlavně proto, že účelově bránil nástupu jakékoliv konkurence včetně AMD a byl za to odměněn směšně nízkými pokutami. A teď, když nedával pozor a konkurence se mu vrátila, nám chce Intel namluvit, že vlastně nechce 90% trhu s x86 procesory, který drží (držel) do letošního roku?
Samozřejmě, že by chtěl mít tuhle pozici i nadále, ale Intel moc dobře ví, že s jeho současnou nabídkou a technologiemi nemá šanci tenhle podíl udržet. Takže šéf firmy alibisticky říká, že ho vlastně nechce. Je to docela originální oficiální postoj, jak omluvit vlastní selhání. Zda se bude líbit i investorům, je otázkou. Osobně jsem ale neslyšel ze strany investorů společnosti Intel, že by si někdo stěžoval, že 90% podíl na procesorovém trhu je prostě příliš, že ty prachy nemá už kam dávat, a firma by měla udělat vše proto, aby podíl i příjmy co nejvíce klesly. Paradoxně je to asi jediná věc, kterou současné vedení Intelu dokáže splnit „podle plánu“ v nejbližší době.
Každopádně oficiální postoj Intelu v překladu: AMD prodává více procesorů ne protože je má lepší, bezpečnější a za lepší cenu, ale proto, že Intel nechce, abyste jeho vlastní procesory kupovali a chce mít co nejmenší podíl. Nižší než těch příšerných 90%, co měl doposud. Já myslím že by od nás všech bylo neslušné, kdybychom přání Intelu nevyhověli. A každý, kdo dnes koupí Intel procesor a desktopový či mobilní počítač s Intelem, tak je pěkný sobec a prostě nemá vychování a měl by se stydět. Intel vaše peníze nechce, tak už to konečně pochopte a necpěte mu je. Říká vám to jasně! Nechce tak velký podíl na trhu. Dobrou zprávou pro Intel tedy určitě bude, že těch 90% x86 trhu už Intel asi v tuto chvíli nemá, ale popravdě s kvalitou, výkonem a cenami současných produktů si nezaslouží ani 10% natož těch necelých 90%, které stále má. Takže je tu stále velký prostor ke snížení podílu, což jistě šéfa společnosti potěší, protože se právě o to podle svých slov snaží. Méně prodaných procesorů společnosti Intel znamená, že se konečně bude moci soustředit na jiné produkty. Jaké: To ještě nevíme.Nicméně 16 z 19 miliardy tržeb za kvartál pochází z x86 PC trhu. Každopádně pokles podílu je konečně nějaký plán a slib, který může Intel dnes reálně opravdu splnit. Nic jiného mu v posledních letech nevyšlo, tak tohle snad vyjde. A marketing Intelu dělá vše proto, aby zájem o Intel byl co nejnižší a vnímání značky Intel co nejhorší. Zkrátka skvělá práce od všech, určitě budou prémie za to a snad to také pochopí ti zjevně nechápaví investoři a zákazníci, kteří firmě stále cpou peníze.
Uvidíme, držíme Intelu palce. Je zajímavé slyšet, jak ho vlastně tvorba x86 procesorů už nezajímá, když chce menší podíl a věnovat se něčemu jinému. Hned se tak jeho plány a sliby ohledně 10nm a 7nm v roce 2021, jeví ještě více důvěryhodně než doposud. O co se Intel skutečně snaží se současným celkovým přístupem firmy je ovšem stále větší záhadou, ale zjevně to nebudou co nejlepší procesory a grafiky a produkty obecně. O ty se snažíte, když chcete podíl na trhu získat, ne ztratit. Docela to začíná vypadat, že něčeho jako „dobrý Intel procesor“ nebo „dobrá Intel grafika“ se už nikdy nemusíme ani dočkat, protože Intel nemá o x86 a PC trh vlastně vůbec zájem, takže proč by podobné produkty teď vyvíjel? Anebo jsme všichni blázni, jen Intel je letadlo …?
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|