Říkal jsem to už loni a vše nasvědčuje tomu, že Intel a jeho 10nm výroba zůstane mimo dění.
Není to nová myšlenka a již několikrát v průběhu zejména posledních 2 let, kdy problémy a zpoždění 10nm výroby Intelu se staly závažnější, mnozí z nás už vyjádřili reálné pochyby, zda Intel celou 10nm výrobu už vlastně neodpískal.
Máme skoro polovinu roku 2019 a po 10nm procesorech Intelu stále ani vidu, ani slechu. Aktuálně Intel představil investorům a partnerům své plány a produktovou nabídku s výhledem na další 2 roky. A 10nm procesory tam opět prakticky vůbec nefigurují. Je tak stále více jasné, že naše „spekulace“, že Intel to s 10nm už vzdal, byla zcela správná. Jak už víme, Intel chtěl udělal opravdu velký skok s 10nm proti 14nm, ale narazil na obrovské problémy a technologie pro takový skok zkrátka neexistovala. Intel minimálně dvakrát vývoj 10nm restartoval, a to s výrazně méně ambiciózní finální představou toho, co by měl přinést, ale ani tak se mu zatím nepodařilo dovést 10nm výrobu do použitelného stavu. Připomínám, že původně tu měl být 10nm proces už v roce 2015, pak 2017 a teď tedy 2019.
Situace je nyní o to komplikovanější, že konkurenční AMD, se kterým už nejen Intel prostě nepočítal, se zvedlo a přineslo opravdu zásadní posun na procesorový trh. Intel tak musí vyrábět mnohem větší čipy, na což jeho 14nm kapacity nebyly připravené. Současně Intel dávno připravil několik továren na 10nm výrobu. Nedávno se tak Intel vyjádřil v tom smyslu, že rozšíří 14nm výrobu. Mnozí se divili, jak to chce Intel udělal, když výstavbu nových 14nm továren neplánuje, a pokud ano, stejně by to zapralo až 3 roky nejméně. Jak se ukázalo, je to prosté. Intel totiž v tuto chvíli předělává většinu předpřipravených 10nm linek zpět na 14nm! Tam jdou ty miliardy dolarů, které Intel oznámil že do 14nm investuje.
Někteří si říkají, že to přeci nedává smysl, když Intel přeci jen nějaké 10nm procesory na tento rok chystá, proč se vrací zpět ke 14nm místo rozšíření 10nm kapacit. Pak prostě nemůže mít dostatečné kapacity na 10nm produkci, aby nahradil 14nm. No to proto, že Intel prostě s 10nm už nepočítá. S tím souvisí věc, o které se mluví také už delší čas. Jednoduše i když Intel spustí 10nm výrobu, tak ač nabízí některé benefity a pokrok, tak v mnoha ohledech by nedokázala překonat 14nm! Ta se totiž stále ladí, Intel ji má samozřejmě dobře zvládnutou. Kromě toho, že 10nm výroba určitě dosahuje horší výtěžnosti a je mnohem dražší než 14nm, tak se dlouhodobě pochybuje o tom, že by 10nm procesor dokázal dosáhnout taktu 5GHz, jako to dokáží 14nm modely. Jenže Intel ty vysoké takty potřebuje. Jinými slovy, přes veškerou snahu by na té první generaci 10nm výroby mohly být finální procesory horší výkonově i cenově než současné 14nm modely. A čas navíc stále běží. Takže pokud by Intel věnoval několik dalších let a generací ladění 10nm, konkurence už by byla zase úplně jinde.
Jedinou výhodou 10nm procesu je přeci jen zmenšení a energetické úspory za určitých okolností. Proto jediné procesory, které na 10nm Intel zjevně stále plánuje, budou ty ultra úsporné efektivní 2jádrové a později 4jádrové modely řady U a možná menší GPU. Nic jiného na 10nm v dohledných 2 letech v plánu není. Pokud by bylo, Intel by neohlašoval rozšíření 14nm kapacit a nerozšiřoval je tím, že původně 10nm kapacity předělává na 14nm.
Samozřejmě, že je to problém, ostatně sám Intel neoznámil zrovna optimistické výhledy a investoři nejsou ani trochu nadšeni. Ale zkrátka taková je realita. 10nm proces Intelu, tak jak byl plánovaný, je prostě mrtev a zůstal jen u snu. Ten 10nm proces, který Intel velmi okrajově bude letos mít a nabídne na něm omezené množství nízko výkonových mobilních procesorů, nemá s tím původně plánovaným nic společného. Už delší dobu se mluví o tom, že je spíše srovnatelný s 12nm konkurence, určitě nebude mít na současné 7nm procesy TSMC či SAMSUNG.
Pochopitelně odpískání 10nm má smysl. Na co se snažit dodělat proces, který v době kdy bude hotový, pokud někdy, už by stejně na konkurenci nestačil? Intel se tedy logicky soustředí na 7nm, se kterým velmi pravděpodobně začal opět od nuly. V tuto chvíli není ale vůbec jasné, jaká časový plán Intel má. Neveřejné roadmapy, které se ale na veřejnost dostaly a mám potvrzeno, že jsou velmi přesné, ukazují až Q4 2021 a to stále na 14nm s ROCKET LAKE procesory. A já si vůbec nejsem jistý, že ROCKET LAKE bude skutečně poslední 14nm generací procesorů. Protože podle toho, jak jdou práce a žádají si čas, včetně potřebného budování výrobních kapacit, tak 7nm proces si nemyslím, že v roce 2022 dorazí. Naposledy se o něm spekulovalo někam na rok 2024! Osobně si tedy myslím, že 14nm bude stále aktuálních nejen příští rok (2020), ale také 2021, 2022 a velmi pravděpodobně i 2023! Intel to jen teď neřekne. Vše ale nasvědčuje tomu, že 10nm procesory budou naprosto okrajovou záležitostí, a vůbec bych se nedivil, kdybychom se jich v desktopu nikdy nedočkali. Zatím k tomu vše směřuje.
Nervozita je u mnoha lidí uvnitř Intelu patrná. Když se s nimi setkáváte a mluvíte osobně, optimismus a pohoda, ve které byli ještě před lety, jsou pryč. O desktopových procesorech se prakticky nechtějí už ani bavit, tam to Intel do značné míry už vzdal a spoléhá na setrvačnost zákazníků se svou nabídkou, kterou inovoval vlastně jen co do názvu a čísla řady. Mobilní CPU a datacentra, to je jediné téma rozhovorů. A pak GPU, jejichž osud je ale také otázkou, protože s 10nm výrobou se pro ně počítalo. 14nm grafické čipy v roce 2020/2021? S tím by Intel velkou díru do světa asi neudělal. Každopádně je spousta věcí, o kterých Intel prostě dnes nemluví, dotazy na ně ignoruje a lidi z Intelu se kterými jsem v kontaktu mimo záznam přiznávají, že prostě není vlastně co říci. Všichni se teď věnují minimalizaci škod na všech úrovních, ale bez 10nm výroby je to problém a rychlé řešení prostě neexistuje. Bude trvat roky. Intel zůstane největším výrobcem CPU s miliardovými obraty, AMD ho nepřekoná, čistě kvůli kapacitám výroby a finančním možnostem, ale to je dnes jediná jistota Intelu. Soustředí se nyní maximálně na mobilní procesorový trh a datacentra, tedy nejvýdělečnější části PC trhu.
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|