Původně velmi agresivní rychlý nástup 22nm se konat nebude, nevyplatí se.
Každý nový a nižší výrobní proces sebou kromě pozitiv nese i negativa. Pozitivní je většinou možnost nacpat více tranzistorů na menší plochu s menší spotřebou a tedy přinést výkonnější čipy. Negativem je ovšem cena tohoto přechodu a možné problémy s vyladěním.
Intel v poslední době zrychluje přechod na nové technologie. Jako první vyráběl 32nm, jako první bude vyrábět i 22nm, ale obojí sebou nese obří výdaje jen na samotné přebudování továren. Intel si ale spočítal, že by se mu tak rychlý a masivní přechod na 22nm výrobu nevyplatil a tak trochu pozměnil své plány. Původně se na 22nm mělo předělávat hned 5 továren a ještě jedna o něco později. Nyní bylo rozhodnuto, že přebudovávat se jich bude minimálně o jednu méně. Pokud se ptáte, kolik se tím ušetří, tak je to opravdu dost. Přebudování celé továrny na nový výrobní proces totiž není o moc méně nákladné, než vybudování továrny nové a počítejte s téměř 2 miliardami dolarů na jednu.

Na nástupu 22nm procesorů se ale nic podstatného nezmění. Jak víte, jako první se představí procesory architektury Ivy Bridge, což jsou vlastně 22nm vyrobené 32nm Sandy Bridge. Procesorová architektura zůstává v podstatě bezezměny, upravená ale bude grafická část. V současné době to vypadá na definitivní přesunutí uvedení nových procesorů z konce letošního roku (a tedy začátku příštího roku) na Březen (03/2012). Mobilní Ivy Bridge by měly dorazit v Dubnu (04/2012). To jsou samozřejmě dobré zprávy pro AMD, které tak má o něco více času na vyladění Bulldozer produktů včetně chystaných APU Trinity. Trochu horší to bude mít s tím, že stále pojede jen na 32nm, proti 22nm Intelu. Ale málokdo a určitě ne AMD, si také může dovolit dát jednou za 2 roky 10 miliardy dolarů na předělání továren.

V souvislosti s 22nm výrobou u Intelu bude nejzajímavější zavedení nové technologie tranzistorů (3D)
Nová lehká úprava strategie ohledně 22nm procesu ale v konečném důsledky nic moc znamenat nebude. Intel stále v pohodě pokryje většinu poptávky (minimálně 3/4) po x86 CPU, kterou trh vyžaduje a nikdo jiný ji ani vlastně není kapacitně schopný zabezpečit. Mnoho čipů i procesorů se nadále bude vyrábět také 32/45nm. Ještě dnes se také vyrábí čipy, třeba ty pro čipové sady, starým 65nm způsobem.
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|