Současná situace Intelu není dobrá, ale máme se prý těšit na velké věci a spoustu novinek.
Po letech to opravdu začíná vypadat, že Intel začal něco dělat, protože do této doby ukolébán svou kdysi neohrozitelnou pozicí leadera na poli výroby mikroprocesorů se prostě nechal překonat. Ačkoliv z finančního hlediska je na tom stále skvěle, za což vděčí zejména masivnímu využívání dominantní pozice v rámci OEM trhu apod., z pohledu nabídky produktů je tam tom mizerně a mít zákazníci skutečně na výběr (kdy hlavně na OEM trhu často schválně nemají a konkurenční prostředí prostě nefunguje), byla by situace Intelu mnohem horší. Každopádně Intel ví, že musí přidat a ve snáze uchlácholit investory a ukázat, že má plán na zlepšení, tak aktuálně pořádal prezentaci, kde hovořil o chystaných novinkách na poli procesorů a grafik. A rozhodně se nedržel zpět.
- Procesory – konečně nová generace alias „SUNNY COVE“
Ač se za poslední roky objevilo na trhu několik generací CORE procesory, prakticky o generace nešlo, protože všechny poslední roky je architektura stále stejná. SKYLAKE je tu s námi i když mu dnes aktuálně říkáme COFFEE LAKE … Intel prostě čekal na 10nm výrobu, té se ale stále nedočkal. Příští rok už by ji ale měl mít a nové procesory tak vydá s inovovanou architekturou, která se jmenuje SUNNY COVE:
V čem bude lepší? Tak zhruba ve všem, Intel sáhne na vše, zvětší a zrychlí paměti, ucpe a praví chyby, vylepší a přidá instrukční sady, zkrátka vzroste IPC, jednojádrový i multijádrový výkon. Nelze čekat nějaký zásadní nárůst taktů, což 14nm ani 10nm výroba už prostě neumožní, takže nárůst výkonu bude muset nahnat Intel právě v architektuře.
Intel slibuje, že SUNNY COVE bude součástí procesorů už v roce 2019, ovšem reálně spíše očekávejme ve větším tyto procesory až v roce 2020. V tom roce chce Intel představit WILLOW COVE, které předělá další zásadní věci a o rok později pak dorazí GOLDEN COVE, které opět přinese další vylepšení. Pro ty, kteří situaci sledují podrobněji na poli procesorů, tak aktuálně představený nový plán Intelu jednoduše silně připomíná to, jak pracuje dnes AMD a jak dělá „ZEN“ generace. Intel se zjevně více než inspiroval. A není to jediná věc, kterou si od AMD „vypůjčí“. Chystá také složené čipy na interposeru, čipy na různých výrobách atd.:
Intel tento typ produktů nazývá FOVEROS, půjde o kompletní platformu SoC složenou z několika do sebe poskládaných čipů. 10nm CPU a věcí okolo.
- Grafické karty – výrazné vylepšení iGPU a výkonná GPU „Xe“
Už je to několik let, kdy se Intel, opět neúspěšně, pokusil vstoupit na trh s grafickými kartami, a tedy konkurovat AMD a NVIDIA. Nicméně aktuální pokus vypadá zdaleka nejvážněji a prakticky nikdo nepochybuje o tom, že tentokrát už to Intel dotáhne do konce a výkonné grafické karty s jeho logem budou realitou.
Udělal pro to všechno, zejména přetáhl bývalého šéfa AMD Radeon divize s mnoha dalšími kolegy a najal i mnoho dalších lidí s GPU spjatých. Ti tak už nějaký ten pátek makají nejen na samostatných GPU, ale také na nové generaci Integrovaných grafik, které jsou proti AMD Radeon grafikám v RYZEN procesorech naprosto ubohé. A to bez přehánění. Intel slibuje, že se to změní s novou generací „Gen11“.
Výkonově by měla dotáhnout Radeon VEGA 8, nabídnout Adaptive-Sync (FreeSync), HDR a tak dále. To vše už během roku 2019 jako součást 10nm Ice Lake procesorů. Pravděpodobně tedy hlavně nejdříve v mobilní oblasti. V roce 2020 pak ale přijde na řadu jeho vlastní výkonné grafické karty s označením „Xe“:
Intel chystá vstup na klasický grafický trh, a to ve všech segmentech od low endu, přes mainstream a high end po datacentra. GPU budou používat 10nm výrobu, bohužel to je tak vše, co o nich dnes víme. Jak moc se mají AMD a Intel bát je tedy stále otázka. Ale obavy jsou na místě, protože Intel má více peněz, než oba konkurenti dohromady, má masivní dominantní pozici na PC trhu, zejména v OEM a datacentrech a nebojí se ji zneužívat. Stejně jako díky tomu dnes drží AMD od OEM trhu a nabídky zákazníkům, stejně tak může výrazně zkomplikovat situaci pro NVIDIA, která je dnes k Intel CPU v OEM oblasti téměř vždy přidávána. V této souvislosti se aktuálně objevila zpráva, že někteří významní investoři plánují prodej podílu a akcií NVIDIA v roce 2019. Právě NVIDIA má nejvíce co ztratit vstupem Intelu na grafický trh, protože Intel a AMD oba mají/budou mít vlastní platformy a kompletní řešení, což NVIDIA nemá a mít prostě nebude.
Každopádně z pohledu nás zákazníků bude veselo. AMD by všichni měli být vděční, že nakoplo Intel, aby začal zase něco dělat, a kromě toho mu dodalo lidi pro vývoj jeho grafik atd. Je samozřejmě škoda, že to nebude AMD, kdo na celé situaci nejvíce po zásluze nejvíce vydělá, ale jako zákazníci a uživatelé máme dnes jasně na výběr, a hlavně budeme mít o zábavu a výběr postaráno v dalších letech. Tedy pokud plány Intelu jsou tentokrát zasazeny do reálného rámce a nebudou zase odkládány …
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|