x86 Ecosystem Advisory Group je budoucností x86 procesorů. Intel chce spolupráci a dohodu.
Záchvěv zdravého rozumu a naděje pro x86 platformu, to je x86 Ecosystem Advisory Group, založená Intelem a AMD, a součástí jsou také největší producenti PC komponent, počítačů vč. serverů založených na x86 platformě. Cílem skupiny je domluvit se na úpravách architektury x86.
Snaha je hlavně vyřadit staré prvky, který moderní HW ani SW již nepoužívají, ale stále jsou přítomny i v nových CPU, protože jsou prostě součástí x86. To se týká například i 32-bit, ačkoliv prakticky všechny moderní aplikace jsou dávno 64-bit. Stejně tak je zde zájem odstranit staré instrukční sady a prostě prvky, které jsou dnes vyloženě k ničemu, dělají však architekturu složitější, i nové generace CPU na ně musí pamatovat, což tedy zhoršuje efektivitu designu i provozu současných procesorů a může mít dopad i na výkon atd.
Samozřejmě univerzalita a fakt, že i současné procesory podporují 20 i 30 let starý SW a prvky je jednou z výhod x86, nicméně reálně toho dnes využije promile uživatelů, pokud vůbec někteří. A kvůli těm tedy nestojí za to, tyhle věci tam mít. Intel i AMD už samostatně pracovali na zjednodušení a modernizaci x86 designu. Už mnoho let se mluví právě o osekání některých starších věcí, tak aby x86 procesory neztrácely v efektivitě na ARM CPU, které mají jednodušší architekturu a konstrukci, zejména protože zpětnou kompatibilitu s ničím neřeší, či řešit nemusí.
Je to ale Intel, který musí mít hlavní a konečné slovo, protože drží patenty k x86 architektuře, na druhou stranu ani Intel není schopen sám vyrábět své současné procesory (nejen fyzicky), protože potřebuje technologie AMD, které je zase držitelem patentu x86-64-bit a dalších technologií kolem integrovaného řadiče pamětí atd. Intel i AMD tedy mají dlouhodobou crosslicenční dohodu. Nedávno se tak domluvili na podrobnější spolupráci, která se týká tedy celkové modernizace x86 architektury a konstrukce i výbavy CPU, ovšem chtějí aby to bylo „standardizované“ a efektivní, tedy ustanovily již zmíněnou x86 Ecosystem Advisory Group, jejíž součástí jsou obě firmy ale i všichni hlavní výrobci PC x86 komponent, PC a serverů.
Intel nyní přiznal, že tímto krokem také opouští svůj x86S projekt, kterým chtěl sám upravit a zefektivnit x86 konstrukci nezávisle na AMD a partnerech. Nyní tedy oficiálně potvrzuje, že je plně soustředěný na společný projekt v rámci x86 Ecosystem Advisory Group, ze kterého tedy vzejde nová generace x86 konstrukce, co by základ dalších generací CPU.
Osobně očekávám, že možná už na CES 2025 uslyšíme možná o nějakých podrobnějších plánech a pokud ne tam, tak v průběhu roku 2025, přičemž by mě vůbec nepřekvapilo, kdyby nástupci další generace procesorů, tedy to, co přijde po ZEN 6 a po nástupci Core 200 sérii, už mělo minimálně prvky nové generace x86. Takže pravděpodobně přelom 2027/2028 nejdříve. Vůbec by mě nepřekvapilo, kdyby tahle nová generace CPU vyžadovala nový Windows a starší verze na ní nefungovaly. Uvidíme, každopádně všichni kolem x86 platformy jsou zdá se na stejné lodi a chtějí ty změny a zefektivnění architektury a konstrukce …
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|