Procesory XEON W-3400 a W-2400 série pro novou W780 platformu vrací Intel do high endu. Trochu.
Je to neuvěřitelné, ale Intel nemá jediný procesor ve své nabídce, který by se dal označit za skutečně výkonný. AMD je tak daleko v předu s ThreadRipper a EPYC modely, že to není ani legrace. Intel prostě technologicky zaostává a nebýt stále výrazné převahy v kapacitách výroby, která tak umožňuje Intelu prodávat beznadějně výkonově a technicky nekonkurenceschopné XEON a Core i9 high end procesory a platformy, měl by to Intel opravdu těžké. Po letech odkladů ale konečně v rámci CES 2024 oznámil vydání procesorů SAPPHIRE RAPIDS. Ty měly původně vyjít už v roce 2021 a konkurovat ZEN 3 procesorům AMD, ovšem tyhle 10nm monolity s až 56jádry nedokázal Intel dlouho vyladit a dostat do použitelného stavu:
Takže k vydání dochází až nyní. Tedy jen na papíře, protože jak se stalo nepěkným zvykem u Intel v posledních letech, to že firma oznámí vydání neznamená, že produkty budou skutečně vydané a dostupné na trhu.
- Xeony Sapphire Rapids a Max Series
Intel tedy uvádí novou generaci a zcela novou platformu SAPPHIRE RAPIDS jak v serverové verzi (XEON PLATINUM), tak ve verzi pro pracovní stanice (XEON W3400/W2400) pro W790, která současně bude sloužit jako desktopový high end. Bohužel je v tom všem pořádný zmatek.
Ignorujme serverové verze, zaměřme se na ty desktopové, tedy nový HEDT. Podobně jako AMD, které udělalo nejdříve 4kanálovou TRX40 a později 8kanálovou TRX80 platformu pro ThreadRipper ZEN 2 a ZEN 3 procesory, uvádí Intel přímou konkurenci pro ně, taktéž ve dvojím provedení.
8 i 4kanálová W790. Stejná patice, W790 má podporovat obě W-3000 a W-2000 série procesorů, ale ta W-2000 má jen 4 kanál a maximálně 24 jader. W-3000 má 8kanálový řadič DDR5 a až 56 jader. Tyhle CPU mají také až 350W (reálné bude vyšší). Nicméně W790 a W-3000 jsou koncipovány hlavně pro pracovní stanice. Co by HEDT, tedy desktopový high end a nástupce X299 platformy je tu ta 4kanálová W-2000 série procesorů nabízená od 6jádrových po 24 jádrové verze.
Proč Intel nepoužil označení Core je trochu záhada. Nicméně otázkou je, jak a zda vůbec bude W790 a XEON W-2000 procesory běžně dostupné. Naprostou záhadou zůstávají ceny. Intel také sice představuje tuhle platformu už nyní, ale k částečnému uvedení dojde až za měsíc v únoru. A zákulisní zdroje tvrdí, že ani to nebude znamenat dostupnost produktů v obchodech, na to si prý počkáme další měsíce. Intel totiž jednoduše vydává SAPPHIRE RAPIDS proto, že musí, jelikož AMD už vydalo ZEN 4 serverové EPYC a chystá vydání ThreadRipper 7000 série se ZEN 4 a novou platformou. Obojí přitom Intel překonává absolutně ve všech ohledech. Intel si prostě nemůže dovolit další odklad oficiálního vydání v případě Sapphire Rapids, protože jak potvrzují první podrobnější testy, skutečně jde o konkurenta již končící ZEN 3 generaci:
Nový serverový Intel SAPPHIRE RAPIDS v nejvyšší verzi dorovnání +/- výkon 64jádrového EPYC ZEN 3, kdy nové ZEN 4 (9000 verze) jsou úplně jinde. Intel nestačí ani výkonem 1 jádra, ani výkonem celku. Spotřeba je vysoká, efektivita mizerná a ty starší EPYC ZEN 3 jsou také o polovinu levnější. Intel ví, že HEDT modely ThreadRipper 7000X rozsekají jeho Sapphire RAPIDS na nudličky, takže prostě zase dělá „uvedení-neuvedení“ kdy ani po více jak 2 letech zjevně stále nejsou procesory skutečně připraveny a hotové, ačkoliv si nemyslím, že jakékoliv další zpoždění u tohoto produktu cokoliv řeší. Intel prostě uvádí konkurenci už více než 2 roky staré generace produktů AMD, která je už částečně nahrazena novou generací, na kterou však absolutně v žádném ohledu nestačí …
Sapphire Rapids chce Intel nahradit ještě letos EMERALD RAPIDS (refresh stejných 10nm čipů), ale ani to mu proti 5nm ZEN 4 od AMD nemůže nijak zlepšit situaci. Co tedy zachraňuje Intel a proč se nepochybně budou prodávat stále dobře a více než AMD procesory? Výrobní kapacity. AMD má sice lepší procesory, lepší platformu a lepší ceny i vlastnosti, ale jednoduše není schopné vyrobit takové množství čipů, aby to pokrylo celý trh. A tak velká část trhu (většina) má smůlu a bude muset koupit Intel, ačkoliv je ve všech směrech horší. Prostě výrobní kapacity jsou jaké jsou a v tuto chvíli už to prostě není o produktech.
Každopádně klasická HEDT X299 platforma a až 18jádrový Core i9-10000X se po mnoha letech dočkají tedy nástupce. X790 a 24jádrový W7-2495X jsou určitě významný posun, ale jestli bude odpovídat té dlouhé době, to jsem sám zvědav. Bohužel ani výrobci moc netuší kdy a jestli vůbec budeme moci něco otestovat a tyhle produkty budou skutečně na trhu a v obchodech. Každopádně oficiální uvedení je 15.2.2023, kde tedy snad Intel řekne více. Nicméně AMD už připravuje až 96jádrové ThreadRipper 7000WX pro 12kanálovou SP5 a až 64jádrové ThreaRipper 7000X pro 4kanálovou SP6 platformu na Q3 2023, takže se současná pozice Intelu v high endu a na poli výkonných CPU obecně, nejspíše příliš nezmění, jestli se spíše nezhorší, kvůli uvedení až 128jádrových ZEN 4 a také ZEN 4 X3D modelů, které AMD ještě proti standardním ZEN 4 chystá. Intel se ani moc nesnaží, aby byl SAPPHIRE RAPIDS nějak vidět, žádné nové Core i9 Extreme procesory ani nic podobného zjevně nechystá a ví asi moc dobře proč … technologicky, výkonem, efektivitou ani cenou na AMD dnes prostě nestačí. A ví to, takže nechce na to upozorňovat své už tak nespokojené investory ještě více … doufá, že si třeba nevšimnou že uvádí konkurenci pro ZEN 3 v době, kdy je na trhu už ZEN 4 …
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|