Nesmyslný produkt, který je zklamáním i pro nadšence, a ještě lže o tom, že jde prý o první 5GHz CPU.
Nebýt her, které jaksi nedokáží využít současných opravdu výkonných vícejádrových CPU (hlavně proto, že pro 99% hráčů do minulého roku nic lepšího než 4jádrový CPU za rozumnou cenu nebylo), tak by si o Core i7-8700K za současnou cenu nikdo neopřel ani kolo. Ostatně chtít za obyčejné 6jádro, které je nejméně o 20% slabší, než levnější efektivnější 8járový procesor AMD RYZEN 7 skoro 10 tisíc a bez tichého chladiče v ceně, to chce hodně drzosti. Bohužel současné hry nevyužívají často ani 6jader/vláken a tak frekvence je king. Paradoxně má tak tento celkově skutečným dostupným výkonem slabší procesor někdy „vyšší výkon“ (čti více FPS), než i 2-3x výkonnější čipy s mnohem více jádry ve hrách. I když v běžných podmínkách je rozdíl pro praxi zanedbatelný, stěží povšimnutelný a recenze testující v ideálních podmínkách „herní výkon“ procesorů náskok 8700K modelu proti jiným CPU značně zveličují a neukazují běžnou realitu většiny i jeho uživatelů.
Nicméně Core i7-8700K je to nejlepší, co Intel dokáže v současnosti v mainstreamu nabídnout. Na jeho základě tak postavil a nabízí výroční sérii zhruba 50 tisíc kusů procesorů s označením Core i7-8086K. Oslavuje 40 let své x86 architektury, kterou samozřejmě používá i AMD, jež ji zase rozšířilo pro nás i Intel o 64-bit, takže dnes jde vlastně o architekturu x86-64, kterou současné Intel a AMD procesory využívají.
Bohužel výroční čip je řádným zklamáním. Už při jeho představení Intel v podstatě lže. Uvádí jej totiž jako první 5GHz x86 procesor, což je bohužel prokazatelná lež. První 5GHz procesor totiž už před několika lety mělo AMD a byl jim dokonce ještě 32nm AMD FX v podobě modelu FX-9590! Tento procesor měl v boostu právě rovných 5GHz a byl tak opravdu prvním procesorem, který tento takt měl a v základu z továrny nabízel. Intel má pěkných pár let zpoždění.
Bohužel pokud doufáte, že Core i7-8086K má 5GHz v základu, a Intel tedy prodává továrně plně přetaktovanou variantu 8700K edice, tak vás zklamu. Ten 5GHz takt platí jen pro boost s pořádným chlazením a za určitých podmínek. V základu má čip 4GHz a dál už to záleží na desce, chlazení a dalších okolnostech, na kolika skutečně pojede, boost 5GHz ale má. Je tedy sice rychlejší než i7-8700K, ale kromě vyššího základního a boost taktu je to také to jediné, co za ještě vyšší cenu nabízí.
Čip a procesor je totiž úplně stejný. Intel u něj stejně jako u mnoha jiných svých současných modelů záměrně lže ohledně TDP. Uvádí 95W, což je hodnota, která však odpovídá jen základnímu taktu (stejně tak lže u 65W i 130W modelů, kdy obojí má v reálu a boostech mnohem více). Na tom 5GHz turbo-boost taktu má totiž mnohem více tak 120-130W. Stejně jako i7-8700K má i výroční speciální 8086K pro fanoušky uvnitř jen pastu šedivku, takže topí jako blázen a bez vody na něj ani nelezte. Intel sám pro něj nemá ani použitelný vlastní chladič. Pokud jde o taktování dosahuje prakticky stejných výsledků jako standardní 8700K, v průměru je lepší, protože Intel samozřejmě použil vybrané kvalitnější kousky pro tuto edici, ale pasta jej značně limituje, takže o moc výše než 5GHz už nejde, běžné chlazení prostě tenhle přímotop od Intelu nezvládá. Už tak předražený Core i7-8700K, který stojí 9400 korun bez chladiče je v případě 8086K edice ještě dražší. Stojí téměř 11 tisíc korun opět bez chladiče. Smutné je, že i na 5GHz nedokáže v aplikacích, kde na výkonu opravdu záleží (tedy procesor plně využívají jako CineBench, Blender apod.), porazit 8jádrový nepřetaktovaný AMD RYZEN 7, který je výrazně levnější a dostanete k němu i parádní chladič v ceně. Core i7-8086K za 11 tisíc v aplikacích které 6jader/12vláken využití jen víceméně odpovídá v základu bez OC na 5GHz výkonu, který AMD s RYZEN 5 2600X se slušným chladičem nabízí za pouze 6 tisíc.
Smutná oslava Intelu. Core i7-8086K nekupujte, jsou to vyhozené peníze a ukázka toho, proč 5GHz čipy standardní nebudou.
Intel u Core i7-8086K promarnil příležitost a místo parádní oslavy je to spíše připomenutí současné situace, kdy Intel zoufale bojuje slabšími předraženými procesory proti lepším čipům od AMD využívající toho, že některé aplikace, zejména hry, nejsou schopny využívat skutečně výkon procesorů a ukazují tak slabší a méně efektivní procesory, jako je právě i i7-8700, jako „výkonnější“ proti jiným skutečně výkonnějším, efektivnějším a lepším procesorům. A to už vůbec nemluvíme o tom, že procesory Intel jsou děravé jako cedník a prakticky o výkon i stabilitu dalšími nutnými záplatami přicházejí. Osobně by mě výroční edice vůbec nevadila, pokud by skutečně pro ty nadšence byla udělaná, tedy kromě minimálního taktu 5GHz z krabice (kdy Intel rozhodně neměl lhát o tom, že je to první 5GHz CPU, když to není pravda) měl mít i minimálně pájku místo pasty a pořádný exkluzivní velký AiO chladič v ceně, když už tohle celkově dnes slabé 6jádro chce Intel za 11 tisíc prodávat.
Přesto byl tento procesor zajímavý, pokud chcete skutečně výkonný čip. Tedy přesněji řečeno, Core i7-8086K je naprosto nezajímavý a velmi hloupý nepovedený produkt a vyhozené peníze sám o sobě, ovšem konkurenční AMD mu nějaký smysl dalo. Tedy alespoň 40 kusům a jeho majitelům. AMD se totiž nechalo slyšet, že velmi oceňuje přínos Intelu k vývoji této architektury v posledních dekádách, ale je "připraveno to nyní převzít". Proto dává možnost celkem 40 lidem, kteří tento speciální CPU vyhráli v soutěži s Intelem, oslavit příštích 40 let vývoje skutečně výkonných procesorů tím, že vymění svůj vyhraný Core i7-8086K za opravdu výkonný 16jádrový Ryzen Threadripper 1950X od AMD! Bohužel akce platí jen pro těch 40 lidí a jen pro USA. Intel na to dokázal alespoň vtipně odpovědět na Twitteru, že pokud AMD tak moc o ten jeho procesor stojí, tak si mu mohlo říci.
Každopádně je to takové kočkování nad zbytečným produktem, ale 40 lidí na tom opravdu vydělá a může mít místo 6jader hned 16 a nezaplatit za to ani korunu. Jinak Intel prostě promarnil příležitost uvést skutečně výroční edici pro nadšence, která by za ty peníze stála. Tohle je spíše smutná oslava a připomenutí toho, kam se Intel za poslední roky prochrápal, že konkurence, kterou úspěšně před lety uplácením výrobců zabil se dokázala vrátit a on na to prostě nebyl a stále není připravený. AMD ho na 5GHz dokázalo předběhnout už před lety.
Za zajímavost také stojí zdůraznit, že stejně jako s prvním 5GHz procesorem před lety AMD i nyní Intel dokazuje, že vysoká frekvence není vše a dobrý procesor dnes nedělá. Vysoký takt sice dokáže nějaký výkon na jádro nahnat, ale je to velice neefektivní a více jader na podstatně nižším taktu s celkově i nižší spotřebou dokáže nabídnout procesorový výkon znatelně vyšší, pokud toho tedy aplikace dokáže správně využít. I proto nová generace Intel a AMD procesorů jde cestou zvyšování počtu jader/vláken a takty zase tak moc nehoní (pokud nemusí) a 5GHz+ procesory rozhodně standardem v dohledné době nebudou.
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|