Strana 5 z 5
Musím říci, že většina recenzí zdaleka nezachycuje přesně situaci nových procesorů a z mnoha článků vycházejí poměrně zkreslující závěry a dojmy. Intel to udělal chytře. Poslal na trh a médiím jen Core i5-2500K a Core i7-2600K. Tedy to nejlepší na desktopu, které se chlubí HD 3000 grafikou.
Jenže všechny ostatní desktopové modely mají jen HD 2000 grafiku a ta je o dost slabší. Takže pokud se radujete z výkonu integrované grafiky Intel na desktopu, bohužel ji mají jen ty dva nejdražší modely, které si vlastně nikdo nekupuje, aby na nich fungoval s jejich integrovanou grafikou. Ta je tam v podstatě úplně na nic, protože P67 desky nemají žádné grafické výstupy a procesor neumí těžit z integrované grafiky, pokud ji nepoužíváte pro zobrazování. Výkon HD 2000 verze integrované grafiky Intel je pak o poznání nižší, protože má nižší frekvenci, ale také jen polovinu aktivních jednotek. Tato grafika je ale vlastní všem ostatním desktopovým modelům, včetně levnějším Core i3, kde už lze uvažovat o tom, že si je někteří uživatelé koupí aby je v kombinaci s H67 používali s jejich integrovanou grafikou. Radovat se ale můžeme ze schopností těch grafik, akcelerace i práce s videem nové grafiky Intel konečně umí a i většina her jde už spustit a dokonce hrát (samozřejmě v nejnižších nastaveních). Intel prostě konečně dostal své integrované grafiky do stavu skutečné použitelnosti, ale minimálně na desktopu rozhodně jakákoliv přídavná grafická karta za 2000 korun a výše je mnohem výkonnější.
U mobilní platformy je to zcela jiné, tam mají všechny procesory HD 3000 grafiku a tedy zlepšení je skutečně značné a hlavně přínosem, protože zde už skutečně reálně schopnosti a fungování Intel grafiky jsou takové, že vyřazují ze hry běžné low end grafiky, které jsou prostě zbytečné. AMD a NVIDIA mají tedy po žížalkách a to mluvíme o velkých žížalkách. AMD to mrzet nemusí, má velmi dobrou nabídku i vyšších mobilních grafik a hlavně její CPU s GPU míří také na trh. NVIDIA má v současnosti horší grafické karty a nemá do čeho integrovat. Intel tedy jasně skóruje a zajistil si další růst podílu na grafickém trhu, kterému už tak jasně vládne s 55%.
Výkon samotných procesorů je skvělý, ale nikterak překvapivý. Většina toho výkonu a zlepšení jde pouze na vrub přechodu z 45nm na 32nm u čtyřjader. 32nm čtyřjádro na trhu totiž celý minulý rok chyběla, ale mělo to i svůj důvod. Jednak kapacity 32nm výroby, jednak 32nm QuadCore + 45nm GPU by byl možná problém z hlediska TDP a hlavně 32nm čtyřjádro by příliš na krok šlapala 32nm šestijádrům, která by si nemohla dovolit svou cenu. Ostatně vidíme to v testech jasně, v mnoha testech není výkon nových čtyřjádrových Core i5/7 o moc nižší než má Core i7-980X, které ale stojí 3-4x více a to jen samotný CPU. Pak je tu ještě rozdíl ceny v platformě P67 vs X58.Kromě toho, když srovnáte frekvence starších 45nm čtyřjader s novými, tak v mnoha aplikacích není nárůst výkonu zase tak markantní. Ale 32nm je důležitá změna.
(Zdroj: ComputerBase.de)
Samozřejmě 32nm výrobní proces hraje hlavní roli ve spotřebě, která je vzhledem k výkonu skvělá, ale celkově v klidu ani v zátěži nevybočuje nijak výrazně z hodnot spotřeby, co nabízejí všechny současné procesory s výjimkou velmi žravých 32nm šestijader na X58. Proti nim je vidět značné zlepšení. Je jasné, že co do efektivity na nové 32nm Sandy Bridge Core i3/5/7 nic na trhu dnes nemá.
Negativně lze rozhodně vnímat fakt, že Intel značně omezil možnosti a volnost taktování a konečně docílil toho, že si z jeho hlediska nebudou zákazníci užívat výkonu, za který si vlastně nezaplatili. Teď si za možnost taktování zaplatí. Jednak si musí pro plné využití OC koupit ten nejdražší model z každé řady a jednak si ještě připlatit cca 10 dolarů, proti úplně stejnému modelu, který však OC neumožňuje. Pro Intel rozhodně velký přínos, pro zákazníky to rozhodně moc pozitivní není a končí prostě doba, kdy jsme si z nejlevnějšího čtyřjádra Core i5 mohli udělat model nejdražší. Teď si prostě procesor koupíme tak jak je. Útěchou budiž fakt, že výkon nových CPU je tak vysoký, že OC vlastně netřeba. K tomu lze přičíst Turbo, které zvýší frekvenci automaticky hodně vysoko, takže vlastně v mezích běžných hladin OC, takže opět se nemusíme OC zabývat. A ještě, pokud budeme mít opravdu dobré chlazení, Turbo automaticky zvýší frekvenci ještě více i nad hranici TDP, protože to budou teploty umožňovat. Procesory s označením K jsou zcela odemčeny pro OC, procesory bez K jsou limitovány v možnostech OC a nejnižší procesory pravděpodobně řady Core i3, budou zcela bez možnosti OC.
Core i5-2500K a Core i7-2600K, jsou procesory, které do mainstreamu vlastně nezasahují. Jako takové jsou to dva téměř nejvýkonnější modely na trhu, které ale nemusí zajímat majitele X58 platformy. Majitele X58 možná Intel brzy odmění nabídkou nějakého mnohem dostupnějšího šestijádra než je Core i7-980X, protože cenový rozdíl absolutně neodpovídá výkonovému vůči novým LGA1155 modelům. Majitelé LGA1156 platformy mají smůlu, ta končí a nové CPU do ní neosadí, i když nástup levnějších CPU pro LGA1155 bude velmi pozvolný a LGA 1156 nás tedy jen tak neopustí. Díky 32nm je ale rozdíl mezi čtyřjádrovým Core i5-700 a Core i5-2000 více než velký a pokud jste o nákupu nějakého dražšícho Core i5-7 CPU pro LGA1156 uvažovali, tak víte, že by to byla hloupost. Rozhodně berte Core i5/7 řady 2000 a P67.
Z hlediska konkurence se žádné překvapení nekoná. Na mobilní platformě je Intel bezkonkurenční a AMD nemá nic proti starým Core i5/7 natož proti těm novým. A ještě půl roku mít minimálně nebude. První FUSIOn míří proti ATOMu a Llano na 32nm dorazí až v půlce roku. Na desktopu jsou ceny Core i7 modelů tak vysoko, že ani žádnou konkurenci ze strany AMD nemají, protože i ten nejdražší CPU stojí u AMD o dost méně a tedy výkonově tomu odpovídá. AMD Phenom II X6 1100T stojí 6000 korun včetně DPH. Výhodnější X6 1090T pak jen 5400 Korun a nejlevnější X6 1055T pak 4100 korun. Těm tak konkuruje Core i5-2000, které ale nemá hyperthreading, ale v odemčené verzi stojí 5000, což je zajímavá nabídka, i s přihlédnutím k provozním vlastnostem 32nm čipu. Ale to není nic překvapivého, 45nm procesory nemohou soupeřit s 32nm. Už to také nebude dlouho trvat a AMD s novou platformou AM3+ a novými 32nm procesory vyrukuje, stát by se tak mělo v Dubnu (04/2011). Do té doby je jasnou volbou za 5000 odemčené Intel Core i5-2500K. Levnější modely Core i5-2000 trochu shazuje při jejich ceně ono zamčení pro do této doby běžné OC, takže žádné taktování. Jejich výkon je ale i bez něho vyšší než u konkurence nemluvě o těch provozních vlastnostech a výhodách 32nm.
Neznámou pak zůstává výkon, který přinášejí nové instrukce včetně těch specializovaných. Ty mohou navýšit výkon dost, nicméně v současnosti není vlastně běžný software, který by je využil. Velký potenciál naznačují některé instrukce a funkce a integrace GPU a její využití na výpočty je stále větší i u Intelu a Intel sám dohání ztrátu, kterou v tomto ohledu má na AMD nebo NVIDIA (třeba ve videu a jeho zpracování ji zdá se téměř dohnal). Specializovaným instrukcím patří následujících pár let a nové verze běžných aplikací pravděpodobně nové instrukce využijí. Otázkou je, zda některé ty nové instrukce nevyužívající jen výkon GPU, budou mít jen Intel CPU, nebo i AMD. Něco mi říká, že by se to antimonopolním úřadům nemuselo líbit, kdyby Intel měl takovou výhodu. Je tedy možné, že v rámci CrossLicenční dohody prostě nové Intel Instrukce pro některé speciální úlohy, budou mít i AMD CPU. Ale jak říkám, výkon, využití a podoba v reálných aplikacích a vše okolo těchto instrukcí je otázka dalších mnoha měsíců a příštích minimálně 2 let.
Procesory samozřejmě budeme mít později v naší vlastní recenzi. A to jak desktopu, tak mobilní platformy. Nicméně už teď mohu předjímat závěry. Nové čtyřjádrové Core i5/7 procesory jsou to, na co jsme čekali. 32nm čtyřjádra Intel. Bohužel jejich cena je vysoká, u odemčených modelů velmi vysoká, ale to je i výkon. A právě proto, že konkurence v současnosti vlastně není, mohou si tu cenu dovolit. Zase však kopírují ceny starších Core 5/7 modelů a ty byly z hlediska výkonu i provozu horší, protože byly jen 45nm, takže to posun je.
Nicméně ty starší modely se daly taktovat všechny bez rozdílu, u nové generace procesorů už si Intel pohlídá, že si nikdo nebude užívat výkonu, za který si nezaplatí. Intel novými procesory jen potvrzuje svou pozici technologické i výkonové jedničky a dominanci na x86 trhu s CPU. Skuteční nadšenci však zatím stále na své procesory čekají. Stárnoucí X58 platforma dostane nástupce až na sklonku roku, i když možná jim za 4 měsíce zvedne náladu alespoň AMD, které jako první uvede 32nm X8 procesory do desktopu.
Střední vyšší segment a střední segment ale novými modely jasně ovládne Intel a doufejme, že brzy dorazí od AMD nějaká srovnatelná konkurence, protože ani to nejlepší, co dnes má, tedy X6 modely už na stařičkém 45nm procesu i za ty současné nízké ceny, prostě na 32nm novou konkurenci s novou architekturou nestačí a stačit nemohou. Intel tedy vstupuje do ringu nového roku 2011 ve velkém stylu a čeká na vyzyvatele. Posiluje ve všech ohledech zcela podle očekávání a svou platformu hlavně posílil na poli výkonu a použitelnosti GPU, i když to platí hlavně pro mobilní platformu, protože na desktopu mají HD 3000 grafiky jen procesory, u kterých integrovanou grafiku nikdo nehledá a stěží využívá. Zejména na tom mobilním segmentu, bude mít posílení Intelu na tomto poli značný dopad na trh s přídavnými grafikami AMD a NVIDIA, které ve jejich klasické Low end podobě, jež tvoří většinu prodejů a zisků, prostě reálně není zapotřebí. Integrace GPU do CPU je jasná cesta už několik let a další etapa integrace. Sandy Bridge jsou jistě další vydařený krok ve vývoji procesorů Intel.
Zdroj: Intel.com, brightsideofnews.com, pcper.com
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|