Strana 1 z 5
Intel uvádí SandyBridge – 32nm čtyřjádra Core i5 a Corei7 řady 2000
– vše co jste chtěli vědět
Po roce je tu nová platforma LGA1155 a P67 a s nimi konečně čtyřjádrové procesory vyráběné 32nm. O architektuře Sandy Bridge jsme si říkali už hodně a víte vlastně v podstatě vše. Dnes už ale oficiálně. Je to zde a Intel uvádí další krok ve své dlouholeté strategii Tick-Tock.
- Co je to SandyBridge a co přináší
To je další mikroarchitektura procesorů Intel a další vývojový stupeň rodiny Core, která nahradila rodinu Pentium a její architekturu Netburst. Jako taková Je jiná hlavně co se konstrukce a výbavy CPU týče. Samotný výrobní proces zůstává 32nm, tedy ten, který Intel představil už před rokem. Sandy Bridge přináší na již vyzkoušeném 32nm procesu tyto novinky.
32nm QuadCore procesory – jistě jste si všimli, že na 32nm jsme doposud neviděli žádný 4jádrový procesor. Byly tu jen DualCore nebo SixCore. Čtyřjádra však byla stále jen 45nm a tak se nelze divit, že většina výkonu a zlepšení funkčnosti jde na vrub právě přechodu z 45nm na 32nm a bude to stejný skok, jako byl mezi dvoujádry, která loni přešla z 45nm na 32nm.
32nm GPU – GPU součástí CPU: Je to vlastně takové „APU“ Intelu, tedy procesor s grafikou, nicméně v podání Intelu zatím ne až tak propojené a spolupracující. Nicméně na poměry Intelu je to velký skok s integrovanými grafikami, který bude mít na trhu velký dopad. I 32nm dvoujádra měla integrovanou grafiku, ale ta byla 45nm a byl to čip vložený vedle 32nm CPU čipu v jediném CPU pouzdru. SandyBridge jsou 32nm čipy, kde je GPU i CPU součástí stejného křemíku. Samozřejmě výkon GPU půjde značně nahoru.
Nové instrukce a optimalizace – Intel provedl také řadu vylepšení a zlepšení výkonu. Nové procesory jsou tak opět o něco efektivnější, než ty staré. Novinkou budou i úzce specializované Instrukce, kterých nové procesory každou generací budou mít stále více. Tyto instrukce však musí mít oporu v softwaru, pokud ji nemají, jsou k ničemu, ale pokud ji mají, nárůst výkonu je značný, vyšší než co dokáže procesor přinést pouhým nárůstem frekvence.
Novinkou je třeba Quick Sync, v podstatě alternativa k AMD STREAM, či NV CUDA, tedy použití grafického jádra k akceleraci HD videa, ale i k jeho vytváření.
Vylepšené Turbo – nově se dokáže taktovat CPU i GPU a to dokonce nad maximální TDP daného modelu! Frekvence se zvyšuje i všech jader i u GPU.
Limity pro taktování – Nové procesory a celá platforma neumožňují plné taktování většiny modelů. Tato možnost je zkrátka na nové platformě omezena. Pokud si ovšem připlatíte, můžete si koupit modely s označením K, které jsou naopak plně ve všech směrech odemčeny a pak si můžete užít taktování dosytnosti a samozřejmě 32nm čipy mají potenciál k růstu frekvence velmi vysoký.
A teď k samotným modelům …
|