Souboj procesorů AMD a Intel se konat nebude. Intel se snaží jen trochu stáhnout ztrátu.
Jednu věc musím říci hned. Od Intel ROCKET LAKE alias Core 11000 procesorů, nečekejte nic. A tím nic, myslím nic. Neexistuje žádná šance, aby všude, kde na tom z hlediska výkonu nějak záleží, dokázaly skutečně konkurovat AMD a jeho RYZEN 5000 procesorům. Intel jen stahuje ztráty.
Jednou z věcí je podpora PCIe 4.0, kdy Intel nedokázal funkčně rozjet PCIe 4.0 na žádné ze svých aktuálních platforem, zatímco AMD jej podporuje i na levných B550 deskách a kompletně PCIe 4.0 jsou obě vyšší platformy i servery. Ba co hůře, dokonce obě nové konzole mají PCIe 4.0 a používají PCIe 4.0 SSD. Tak hluboko Intel padl a v zákulisí mu to výrobci hardwaru právem omlacují o hlavu, protože PCIe 4.0 produkty jako grafiky, a hlavně SSD jsou dávno na trhu, těží měřitelně z té rychlosti a výkonu. A Intel je dnes brzda a nemůže o PCIe 4.0 ani marketingově mluvit, protože vypadá prostě neschopně, že ho dávno nemá. Je to neomluvitelné.
Procesory COMET LAKER v kombinaci se stávající Z490 platformou funkčně PCIe 4.0 nenabídly, i když některé desky by toho prý schopny byly. Nakonec je to jedno, protože prý hlavní zádrhel je v Intelu samotném. Odstraní ho až nová revize čipsetů v podobě Z590. Ano, opět nové desky. A ty se prý představí už v lednu, tak aby se mohly prodávat, protože samozřejmě přímo vychází a nahradí stávající Z490 designy. Kompatibilita s Core 10000 (COMET LAKE) sérií bude, ale PCIe 4.0 nabídnout funkčně na Z590 až nové čipy Core 11000 (ROCKET LAKE).
uvedeny v lednu, dostupné až v březnu?
Fakt, že Intel uvádí na trh produkty, které ještě mnoho měsíců nebude mít v prodeji, je bohužel dnes jeho zvykem. Pokud si myslíte, že NVIDIA RTX 3000 nebo AMD RX 6000 grafiky byla papírová vydání, tak ani náhodou. Papírové vydání dělá dnes prakticky výhradně společnost Intel. Udělala to s Core 10000X sérií, které ohlásila a poslala v pár kusech do recenzí, i když trvalo měsíce, než se první čip objevil v obchodech. Udělalo to nedávno s uvedením serverových 10nm procesorů, které nejsou a nebudou dostupné dříve jak v březnu. No a pokud se potvrdí některé informace naznačující, že Intel odhodil všechen stud, udělá to i s ROCKET LAKE. Prý je uvede v lednu s tím, že do prodeje se ale dostanou ve skutečnosti až nejdříve na konci března. Každopádně určitě to bude až po Z590 deskách.
Jediné, co přinesou, je ale opravdu jen zprovoznění PCIe 4.0 podpory na Intel platformě (oficiálně jen Z590 základní desky). Ve všem ostatním to bude hodně nezajímavá generace. A to přes fakt, že po letech bude tahle série používat novou architekturu. Půjde o tu z 10nm ICE LAKE čipů, jenže upravené z 10nm zpět na 14nm, protože na tom Intel dokáže vyšší takty s větší výtěžností. Takže novinka nabídne o něco vyšší IPC, takty ale budou maximálně stejné, jako u současné generace, ale TOP model 11900K bude mít jen 8jader/16vláken místo současných 10jader/20vlákne u aktuálního 10900K. Celkový výkon tedy bude nižší. Výkon na jádro vyšší, příšerně vysoká spotřeba a neefektivita zůstane. TDP procesorů v boostu je až 250W, což na pouze 8jádrový čip je dost otřesné. A první výsledky testů ukazují, že RYZEN 5000 může být v klidu:
8jádrové Core i9-11900, což je úsporný „65W“ model (ve skutečnosti boostuje výrazně výše, pokud ho výrobce desky opravdu neomezí na těch 65W, což se dělá u OEM sestav) má 4,4GHz boost a dokáže udělat v CPU-Z nějakých 582 bodů na jádro a 5262 bodů na celek. Pro srovnání, 8jádrový Core i7-10700, tedy „65W“ model stávající architektury, dokáže ve stejném testu 540 bodů na jádro a 5583 bodů na celek. Takže nic moc zlepšení. Tím spíše, že již vydaný AMD RYZEN 7 5800X s taktéž 8jádry/16vlákny udělá 650 bodů na jádro a 6593 bodů na celek, a to má jen 105W TDP reálně. Není šance, že by Intel dokázal nabídnout v nové generaci lepší 8jádrový procesor a na 14nn výrobě ani efektivnější.
Největší problém ROCKET LAKE, kromě šílené neefektivity a zastaralosti díky 14nm výrobě, bude hlavně obecně výkonová nekonkurenceschopnost. Intel vážně označí jako Core i9 ten 8jádrový model 11900K, ačkoliv současná Core i9-10900K má 10jader a bude prostě v mnoha případech výkonnější. Především je ale bez šance konkurovat RYZEN 9 sérii 12 a 16 jádrových procesorů AMD. Stěží bude stačit 8jádrovým RYZEN 7 a ty jsou a budou efektivnější a pro mnohem lepší platformu s většími možnostmi. Jediné, co může ROCKET LAKE zachránit, jsou opravdu nízké ceny. A tím myslím maximálně 8-9tisíc za to 8jádro, aby to omluvilo tu vysokou spotřebu proti stejně výkonnému, nebo výkonnějšímu RYZEN 7, který je podstatně modernější ale také dražší. Jenže nevím, jestli to Intel bude hrát na nižší cenu ….
Každopádně pokud je uvede papírově na trh opravdu už v lednu s dostupností ke konci března …. Co k tomu říci? Jsem zvědav. Samozřejmě všechno pro vás otestujeme, ale nic, co jsem dosud viděl, neukazuje na to, že by ROCKET LAKE měl vůbec důvod existovat a jakkoliv skutečně zlepšil situaci Intelu na trhu. Zajímavější budou až 8jádrové 10nm 45W TIGER LAKE Core 11000H procesory pro mobilní PC, které se představí určitě v lednu …. Tady by Intel mohl být konkurenceschopný, i když celkovým výkonem a efektivitou s ním 7nm RYZEN 5000H zametou. Speciálně když u notebooků se prostě do těch 35-45W u mnoha modelů vejít kvůli chlazení musíte. A 7nm ZEN3 je prostě efektivnější než 10nm TIGER LAKE a se stejnými W dosáhne i na vyšší výkon. Ale bude to solidní souboj na rozdíl od nesmyslného desktopového 14nm ROCKET LAKE, který vypadá na absolutní ztrátu času a zbytečné maření vzácných surovin a také peněz pro všechny zúčastněné …
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|