Nestačí ani na starý 32jádrový AMD RYZEN ThreadRipper PRO, i když stojí výrazně více.
Po mnoha letech konečně nové výkonné 10nm procesory Intel. Tedy jejich výkon by byl zajímavý, pokud by vyšly před několika lety, kdy měla tahle 10nm ICE LAKE generace původně vyjít. Jenže přichází až teď, v druhé polovině roku 2021. A co přináší?
Intel zatím neohlásil regulérního nástupce X299 platformy (LGA 2066), což by tyto čipy být měly. Ovšem pravděpodobně se jako běžné „Core i9“ série high endových procesorů neobjeví. Takže tu máme XEON W-3300 sérii pro novou obří patici (LGA 4189), kam však nadcházející nové procesory už neosadíte. Tohle je poprvé a naposledy, kdy tahle platforma bude v akci. Jednorázová záležitost.
Základem je tedy po mnoha letech 14nm „SKYLAKE“ generací čipů, nová konečně 10nm architektura ICE LAKE. Ta měla být ale na trhu v této podobě nejpozději během let 2018/2019, takže nyní je konečně tu, ale o 3 až 4 roky později. Máme zde nárůst počtu jader z dosavadních maximálně 28 až na 38 se 76vlákny u TOP modelu W-3375. Ten stojí 4499 dolarů (118 tisíc korun vč. DPH). Nejslabší model má pak 12jader/24vláken a W-3323 vás vyjde na 949 dolarů (25 tisíc korun).
Všechny procesory mají 64 PCIe 4.0 linek, což je premiéra pro Intel v high endu. A disponují 8kanálovým řadičem DDR4-3200MHz pamětí. Intel uvádí TDP procesorů od 220 až po 270W, kdy reálně bude pravděpodobně o něco vyšší.
Intel sice tvrdí, že jeho 32jádrový model W-3365 je až o 47% výkonnější než 32jádrový AMD ThreadRipper PRO 39750WX, ovšem nezávislé testy tohle tvrzení absolutně popírají. Naopak říkají, že ani nejvýkonnější zbrusu nový 38jádrový Intel v drtivé většině testů nestačí na 32jádrový model od AMD, přitom ten není v nabídce AMD zdaleka tím nejvýkonnějším.
ThreadRipper PRO 3975WX (32jader) stojí „jen“ 2749 dolarů (73 tisíc korun vč. DPH), AMD má ale ještě ThreadRipper PRO 3995WX se 64jádry a 128vlákny za 5489 dolarů. Ten je absolutně mimo dosah Intelu, o mnoho desítek % výkonnější prakticky všude.
Intel zaostává v drtivé většině testů, kdy AMD má stále i výrazně vyšší výkon na jádro. A tak se stejným počtem jader Intel prostě nestačí. To je o to trapnější, že Intel tyto své „žhavé novinky“ uvádí teprve nyní, zatímco ThreadRipper PRO 3000 série je na trhu už rok. A sama ZEN 2 architektura na které staví, ještě déle. AMD se přitom chystá na trh vypustit podstatně výkonnější ZEN 3 verze ThreadRipper modelů. Takže to opět brzy dopadne tak, že nejvýkonnější Intel bude stále ani ne na polovině výkonu konkurenčního procesoru AMD. A to má Intel vyšší spotřebu, a tedy mizernou efektivitu.
Testy jasně ukazují, že neexistuje důvod, proč si tuhle novou Intel platformu pořizovat. Konkurenční od AMD je na trhu už sice rok, ale je lepší prakticky ve všem, a navíc brzy se dočká updatu na ještě lepší generaci. Ta sice bude také poslední pro tyto DDR4/PCIe 4.0 platformy, ale i tak bude o třídu lepší, než Intel a jeho nové XEON ICE LAKE W-3300 modely, které jsou jen plýtváním drahým křemíkem.
Po příšerných naprosto mizerných procesorech „ROCKET LAKE“ tak Intel vydává mizerné high endové „ICE LAKE“. U obou neexistuje žádný dobrý důvod, proč je vůbec vyrábět, natož v současné situaci nabízet. Pokud chce někdo platformu pro pracovní stanici, nedává dnes žádný smysl dívat se na Intel, protože nedokáže plně konkurovat ani již dávno uvedeným a osvědčeným produktům AMD, které navíc chystá ještě letos uvést výrazně lepší procesory pro stávající platformy. Nedivím se, že Intel tohle uvedení svých vlastně aktuálně vůbec nejvýkonnější procesorů, kterými by se za normálních okolností jistě hrdě chlubil, schoval. A uvádí je tiše a záměrně až po kvartálních výsledcích, protože tímhle skutečně nikoho neohromí. Maximálně jen naštve všechny, kteří tomu trochu rozumí tím, kolik na tyhle pomalé a neefektivní čipy spotřeboval cenného křemíku, který mohl být lépe využit pro lepší produkty …
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|