Vypadá to, že Intel už vzdal první generaci 10nm procesory CANNON LAKE. Konkurence se dotahuje.
Pro Intel byl letošní rok po finanční stránce sice dalším velmi úspěšným, po stránce pověsti, plnění plánu a konkurenceschopnosti produktů si však může jen oddechnout, že díky své významné tržní a finanční síle to konkurence nebude mít tak jednoduché, i kdyby nabízela 2x lepší produkty levněji. Na rok 2017 nebude Intel vzpomínat rád. Po desítkách let totiž přišel o pozici největšího výrobce mikročipů na světě, kdy jej co do objemu i co do zisků z výroby, překonal SAMSUNG. Z finančního hlediska tohle ale Intel trápit zatím nemusí.
Mnohem větší šok zažil na procesorovém trhu, kdy jeho pověst inovátora značně utrpěla. Nejen že jej konkurenční AMD nachytalo se staženými kalhotami a dokonce Intel po mnoha letech neměl nejvýkonnější procesor na trhu (několik měsíců), ale především má Intel problém se svými vlastními plány, které není schopen přes miliardové investice naplnit. Ty už změnil tolikrát, že se to začíná těžko sledovat. Na začátku roku 2017 Intel mával se zařízením vybaveným vzorkem 10nm procesoru a hlásil, že se jich během roku dočkáme v prodeji. Rok nám ale pomalu končí a žádný 10nm procesor v prodeji není a podle všeho ještě dlouho nebude.
Ještě v roce 2015 přitom vypadaly plány Intelu tak, že v polovině roku 2017 budeme mít na trhu velké CANNON LAKE procesory, tedy klasické mainstreamové desktopové/mobilní čipy, kterým měly předcházet o něco dříve mobilní varianty. Jenže konec roku 2017 je tady a nic z toho se ani vzdáleně neblíží na trh. Místo toho zde máme narychlo uvedený 14nm COFFEE LAKE, což je pořád SKYLAKE z roku 2015, jen s o něco vyššími takty a nově v až 6jádrových verzích. Architektura a výrobní proces je ale stále stejná.
Není asi třeba hluboké analýzy uhodnout, že Intelu se něco kolem 10nm opravdu hodně nedaří. Nicméně pokud si vzpomínáte, nejen já jsem už před lety říkal, že dost pochybuji, že věci půjdou podle plánu. Velké problémy totiž měl Intel už s 22nm, ještě mnohem větší a velké zpoždění měl se stávajícím 14nm, kde už musel hodit z okna svou letitou TICK TOCK strategii a upřímně už ani ta nová dávno neplatí. Místo „Tick-Tock“ tady v současnosti máme poněkud zaseknuté hodiny, kdy jsme v roce 2015 udělali sice ten „TOCK“ (SKYLAKE), pak zase „TOCK“ (KABY LAKE = SKYLAKE podruhé) a další „TOCK“ letos vlastně podruhé(COFFEE LAKE = SKYLAKE potřetí). Na „TICK“ budeme evidentně čekat dál a v tuto chvíli nenasvědčuje nic tomu, že by Intel dokázal ten TICK udělat během roku 2018 (tedy s 10nm i5/i7 produkty opravdu na trhu)!
Plány Intelu plavou nyní hodně na vodě, v tuto chvíli celému roku 2018 dominuje COFFEE LAKE a COFFEE LAKE-X, tedy stále 14nm produkty. Žádné 10nm velké či je mainstreamové procesory CANNON LAKE nejsou v dohledu. Dokonce se už proslýchá, že Intel úplně 10nm CANNON LAKE zrušil. Pokud se 10nm procesory v roce 2019 objeví, bude to už ta původně další generace ICE LAKE atd. Během roku 2018 se nejspíše dočkáme jen těch malých ultra ultra mobilních čipečků, ale je ve hvězdách kdy. Nutno říci, že 10nm proces Intelu měl být velmi vyspělý, srovnatelný se 7nm konkurence, jenže ta už 7nm začíná vyrábět a druhá 7nm generace na přelom 2018/2019 by měla být ještě vyspělejší. AMD dokonce v roce 2018 nabídne RYZEN procesory na 12nm místo 14nm a se 7nm se počítá pro rok 2019. Intel se tak dostává do situace, na kterou rozhodně není zvyklý. Musíme ale dodat, že není zdaleka sám, kdo řeší problémy stále nižších výrobních procesů. Náročnost přechodu ze 14/12nm na 7nm je obrovská, velmi drahá a výrobci musí řešit spoustu problémů, se kterými ani nepočítali. Intel navíc chce vyrábět velké čipy, zatímco ostatní řeší výrobu primárně pamětí případně malých SoC. Navíc pro velké čipy přináší nové výrobní procesy jeden problém a tou je výrazně nákladnější výroba.
To je také jeden z důvodů, proč ne všichni na 7nm tak spěchají, a proč 14nm/12nm produkty uvidíme na trhu ještě během 2018/2019, jelikož cenově ne všechno bude mít 7nm smysl vyrábět. Právě obrovské náklady na výrobu čipu proti 14nm, jsou údajně jedním z důvodů, proč Intel stále nezačal 7nm procesory vyrábět. Intel by téměř jistě nedokázal nyní nabídnout 7nm čip s vyšším výkonem za cenu současného 14nm čipu tak, aby to jemu i zákazníkům dávalo smysl, navíc nepočítal s tím, že by AMD bylo až tak konkurenceschopné a natlačilo ceny výkonných CPU až tak dolů, jak se to během roku 2017 stalo. Intel si musel sáhnout na marži a za cenu 4jádra nabídnout minimálně 6jádro, které je ale pro něj výrobně pochopitelně dražší. Snaží se to nahnat prodejem čipsetů (které uměle omezil) atd. Zkrátka na 7nm procesory si ještě počkáme a během roku 2018 je na běžném trhu v našich běžných PC rozhodně neuvidíme.
V tuto chvíli tak má Intel už v podstatě 2 roky zpoždění za svými plány a velmi pravděpodobně si dá ještě rok navíc, ačkoliv za pár dní na CES určitě zase nějakým 7nm procesorem mávat bude :).
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|