Mizerné produkty, nízký zájem o ně a masivní propouštění. Společnost Intel je v historické krizi.
Současné vedení firmy všechny problémy roky vytvářelo a zhoršovalo, nyní se naplno projevují, ale stejní lidé opět tvrdí, že vše vyřeší. Realita je, že současné vedení zjevně neví, co dělá a většina se snaží jen udržet si teplá místečka, protože jejich odchod do důchodu se blíží. Firma jinak opět nesplnila vůbec nic, co slibovala a všechno je horší, než tvrdila. Údajné dno zjevně dnem nebylo, protože v mnoha směrech Intel padl ještě níže.
Konkurenci, kterou si chtěl Intel prohlížet ve zpětném zrcátku je tak daleko před ním, že by mu nestačil ani teleskop. Problémy Intelu jako firmy jsou tak velké, že po 25letech byl vyškrtnut z akciového indexu Dow Jones, kde jej nahradí NVIDIA. Investoři se tak ptají, zda už našel dno, nebo bude hůře. Vše nasvědčuje tomu, že hůře klidně být ještě může, protože zásadním problém jsou produkty. Ty sice Intel prakticky ve všech segmentech představil zbrusu nové, ale ve všech segmentech opětovně nestačí na nové produkty konkurence, která ihned reagovala a uvedla prostě lepší věci a často i za lepší ceny a vždy s lepšími výrobními náklady. A tak se žádné masivní zlepšování situace firmy, prostě nedá objektivně ani očekávat. A skončený Q3 2024 byl hodně brutální …
- Nejhorší kvartál v historii Intelu?! Zatím …
Situace firmy se v žádném případě nelepší. Současný šéf mluvil o tom, že nejhorší má za sebou už před dvěma lety. Od té doby se ale věci stále zhoršují. A letošní Q3 je nejhorší třetí kvartál v historii společnosti a v mnoha směrech nejhorší kvartál v historii firmy obecně.
13,3 miliardy dolarů příjmů sice nevypadá jako úplná katastrofa, ale je to opět méně než před rokem. Desktopová divize hlásí masivní propad na pouhé 2 miliardy. Mobilní a serverová divize hlásí mírný růst, ale v praxi je to spíše stagnace. Při bližším pohledu a souvislostech navíc nemá Intel absolutně nad čím jásat. Jeho serverová divize v době probíhajícího AI šílenství hlásí pouhých 3,35 miliardy příjem, což je dokonce méně, než konkurenční AMD, které má 3,55 miliardy za ten samý kvartál. Tímhle stylem asi bude AMD těžko dohánět, navíc AMD svou novou generaci serverových produktů ohlásila teď v Q4 a je opětovně mnohem lepší, než co má Intel …
Jakkoliv tristní je pohled na příjmy, pohled na „zisk“ musel mnohé investory dostat do mdlob. A fakt, že před ústředím nestojí s vidlemi a nepožadují odchod celého vedení, je pro mě asi to nejpřekvapivější. Intel totiž sice v Q3 2024 utržil 13,3 miliardy dolarů, jenže současně mnohem více utratil. Jeho továrny vytvořily samy o sobě ztrátu téměř 6 miliard (částečně i proto, že novou generaci desktopových procesorů poprvé firma sama nevyrábí, ale zadala výrobu konkurenčnímu TSMC, avšak své výrobní linky musí držet a živit dále), celková provozní ztráta firmy dosáhla neuvěřitelných 9 miliard dolarů. Jenže to nebylo všechno. Další účetní a dlužní operace prohloubily celkovou ztrátu firmy v Q3 2024 na neuvěřitelných 17 miliard dolarů!
- Závěr – Intel má už opravdu problém
Sázka na Intel je dnes sázkou do loterie. Někteří investoři si myslí, že horší to už být nemůže a začínají tedy oslabené akcie Intelu kupovat. Mnozí další, kteří vidí produktové portfolio firmy a neignorují fakt, že současné vedení firmy celou situaci samo způsobilo a nelze mu věřit, jsou opatrnější. Objektivně prostě není sebemenší důvod věřit tomu, že Intel má to nejhorší za sebou a bude lépe.
Šéf Intelu sice slibuje že nový 18A výrobní proces bude dobrý, ale to jsou jen slova. Totéž vyprávěl celé roky o předchozích generacích výroby. A víme, jak to se slavnými 7nm dopadlo. Současně dosavadní zkušenosti těch, kteří mohli 18A vyzkoušet, žádný důvod k optimismu nedávají a mnozí potenciální partneři jej označují za doslova nepoužitelný. A pak jsou tu samotné produkty Intelu. Všechny jsou objektivně mizerné! Jsou nákladnější na výrobu a současně jsou často mnohem horší než co má na trhu AMD a spol. V řadě oblastí Intel zaostává o minimálně jednu celou generaci, a to i když Intel i AMD například zcela novou generaci produktů na následující rok aktuálně představily. Proč by se tedy měly věci pro Intel jakkoliv zlepšovat, když má objektivně horší mobilní, desktopové i serverové procesory, GPU jsou propadák (a budou i nadále) a na poli AI hraje třetí housle …? Nic, co Intel v posledních týdnech představil na poli mobilním, desktopovém a serverovém nepředstavuje řešení jeho dosavadních problémů v žádném ohledu …
Na rovinu, jediné, co Intel drží nad vodou, je prostý fakt, že AMD nedokáže kapacitně obsloužit celý x86 trh, takže momentálně minimálně 65% trhu x86 CPU Intel má zatím jistých, ale to nemusí platit věčně, protože TSMC rozšiřuje produkční kapacity. Nicméně právě výrobní kapacity a továrny mohou Intel zachránit. Stačí „maličkost“ a ze skomírající firmy, může být zase absolutní král aniž by musel sám cokoliv zlepšit … stačí, aby začala ta zjevně nevyhnutelná válka, a Čína se vrhla na Taiwan, čímž se naruší všechno, Sev. Korea vyjela proti Jižní a tím odstavila Samsung a rázem je Intel jediný schopen vyrábět moderní složité počítačové čipy v masivním měřítku … a myslím si, že na tohle už někteří investoři sází. Protože prostě plánům samotného Intelu se nedá věřit. Respektive neexistuje objektivní důvod věřit tomu, že Intel s 18A procesem a novou generací procesorů uspěje, speciálně když to slibuje současné vedení firmy, které to samé opakovaně slibovalo a neplnilo poslední dekádu ….
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|