Pokud se současná zprávy potvrdí, Intel se může vrátit k monopolní pozici v polovině dekády?
Je pravdou, že Intel málokdy v posledních 20ti letech skutečně technologicky výrazně vynikal na poli CPU. Většinu z největších technologických a designových posunů na procesorovém poli (64-bit, 2 a více jádra, čipletový desing atd. atd.) mají na triku jiné firmy. V mnoha věcech je řada firem prostě lepší. Intel však všechny porážel zejména svou velikostí, svou nepostradatelností díky obrovským výrobním kapacitám a následně také svými penězi, kdy maximálně využíval dominantního postavení. Někdy až přes čáru, což se mu ale vždy nakonec vyplatilo, protože pokuty byly mnohem menší než zisk z toho bezkonkurenčního prostředí, který Intel na CPU trhu vytvořil.
Intel je nyní v pozici, ve které nikdy nebyl. Je prakticky na všech frontách produktově, kvalitativně, technologicky porážen, navíc mnohem menší společností, kterou dlouhá léta už ani nepokládal za konkurenci. A nejen tou. Intel velmi straší zejména Apple a jeho M série procesorů, která jej připraví o zajímavou část trhu s velkými příjmy, tedy Mac platformu. Nicméně jak často říkám, ani dnes ve skutečnosti na CPU trhu konkurenční prostředí nefunguje. Kdyby fungovalo, o současné Intel procesory a platformy by neměl nikdy zájem. Intel procesory a platformy jsou objektivně bezpečnostně neopravitelně děravé, výkonově v mnoha segmentech trhu slabé, velmi neefektivní a výrazně horší prakticky ve všech zásadních ohledech ve srovnání s konkurencí. Někde tak zásadním způsobem, že se nedají považovat ani za alternativu, natož konkurenci. A přesto je to Intel, který výrazně dominuje na CPU trhu jako takovém. Dnes má něco kolem 70% podílu a AMD i když má i několikanásobně lepší produkty, má přinejlepším ke 30%.
Intel ovšem nemá tuhle pozici proto, že by měl tomu odpovídající produkty, natož nejlepší technologie. Většinu současných prodejů a pozice má prostě proto, že je to Intel. Nejde jen o tu neuvěřitelnou obrovskou setrvačnost mnoha zákazníků, ale především v první řadě o ty výrobní kapacity. 14nm ani 10nm výroba technologicky sice technologicky nestačí na TSMC ani na SAMSUNG, ale je jich prostě hodně. Tolik, že AMD i když má v současnosti objektivně mnohem lepší procesory po všech stránkách, technologicky a efektivitou a využívá efektivnější a lepší výrobní kapacity, tak prostě nedokáže vyrobit tolik CPU, aby to dokázalo naplnit poptávku trhu a Intel tedy vyšachovat. Dá se tedy říci, že i kdyby procesory Intel byly ještě horší, než jsou teď, prakticky nepoužitelné, stejně by se prodávaly v současných počtech a za současné ceny. Je to opravdu luxusní pozice, kterou Intel nyní má. Jeho procesory jsou většinově nekonkurenceschopné, ale jejich odbyt za horentní sumy je zajištěn. Intel nemusí hnout prstem. A není nic, co by s tím konkurence mohla aktuálně udělat.
Jedinou nadějí nejen AMD (ale jakékoliv konkurence) by bylo, pokud by mělo k dispozici podobné kapacity výroby, jako Intel. Samozřejmě si je nemůže postavit, to je dnes už vyloučené, bavíme se o investicích v desítkách miliard dolarů. AMD tak může spoléhat jen na to, co mu nabídnou TSMC, SAMSUNG nebo Globalfoundries. Bohužel není jejich jediným zákazníkem. I tak, všechny společnosti rozšiřují výrobu, vylepšují ji a dělají nové procesy, takže každým rokem kapacita a objem produkce nejen AMD může významně růst. Tak významně, že by za několik let AMD opravdu mohlo kapacitně soupeřit s Intelem. Jenže, Intel to ví. A tak se předpokládá, že udělá „jednoduché“ opatření, aby významnému posilování AMD zabránil.
- Intel prý koupí významnou část výrobních kapacit u TSMC
Není to 100% potvrzená informace, ale Intel tvrdě tlačí na TSMC, aby mu pronajalo obrovskou část plánovaných 3nm výrobních kapacit. Dokonce tak velkou, že by prý Intel byl třetím, nebo dokonce druhým největším odběratelem TSMC.
Ano, jde o zoufalý, ale také chytrý a současně monopolní tah. Zoufalý proto, že Intel moc dovře ví, že o stavu svých výrobních procesů neustále lže a lhát bude. Ví, že 10nm výroba je neopravitelně rozbitá a nikdy nebude dosahovat parametrů, které by se daly považovat za dobré. A hlavně nikdy to nebude ta 10nm výroba, kterou Intel plánoval. Současně ví, že vývoj jeho 7nm procesu kulhá na všechny 4, opět nabírá zpoždění, problémy se kupí a čas hraje proti němu. 10nm výroba už teď prakticky není a nebude produktově konkurenceschopná a v době, kdy Intel možná dokončí 7nm, konkurence už bude vesele vyrábět 3nm a chystat ještě lepší. Konkurence jako TSMC a SAMSUNG.
Zoufalý a současně chytrý a monopolní tah je to také proto, že Intel zabráním významné kapacity TSMC jednoduše omezí potenciál růstu AMD, kdy by bývala významná část těch kapacit připadla právě AMD. A současně bude moci na trh uvést vlastní čipy na pokročilé výrobě, které by ze svých továren prostě nedokázal dostat. Jakkoliv by lepší čipy Intel byly zajímavé z technologického hlediska, není to ale dobrá zpráva pro konkurenční prostředí jako takové.
Připomínám, Intel i ve stávající situaci, kdy možná teď, v roce 2021 a pravděpodobně i v roce 2022 na tom bude produktově nejhůře ve své historii proti AMD, tak stále drží přes 70% procesorového trhu. Stále tedy nemáme skutečně funkční prostředí, AMD je stále omezeno výrobními kapacitami – ačkoliv vyrábí a dodává rekordní množství svých čipů. A i když je prakticky jisté, že TSMC a velmi pravděpodobně i SAMSUNG pro něj vybudují další, bude to trvat dalších několik let. Pro celý procesorový trh je naprosto kritické, aby AMD mělo nyní maximálně volnou pozici k růstu podílu. Ideální stav by byl 50:50 mezi AMD a Intelem. A to je něco, čemu se Intel snaží za každou cenu zabránit. Intel neumí fungovat v prostředí, kde by vedle něj existovala podobně silná konkurence.
- Intel zoufale potřebuje TSMC. Ale TSMC nepotřebuje Intel …
Monopol na procesorovém trhu hrál a hraje Intelu do karet. Nicméně následující roky budou zajímavé ať už s Intelem, nebo bez něj. Nevíme, zda aktuálně změna ve vedení společnosti přinese kýžené ovoce, strukturální problémy firmy jsou obrovské a bude trvat přinejlepším roky, než to případně dá nové vedení do pořádku, a hlavně uvede v život nové produkty. I když teď začne nový team pracovat na nové generaci produktů, první z nich uvidíme nejdříve za 4 roky. Svět se navíc výrazně mění. Intel nevyhnutelně přijde o obrovskou část trhu. O ten přijdou i další západní výrobci, ale Intel má na něm 90% podíl a obrovskou část svých příjmů. Řeč je o Číně, která vyvíjí a vyvinula vlastní čipy, vlastní výrobu a vlastní PC/servery a už dávno běží plán, který prakticky zakáže používání jiných než Čínských produktů na tamním trhu, a to se přelije do dalších částí světa s Čínským vlivem.
Současně je tu ARM platforma, která doufejme ustojí snahu NVIDIA ji koupit a tento prodej bude antimonopolními úřady zablokován. ARM bude nadále ukrajovat svůj podíl na trhu. A vzhledem k tomu, že největší podíl má Intel, bude to hlavně na jeho úkor (viz Apple M procesory, které přímo nahradí Intel čipy v Apple produktech). Intel zkrátka bude bojovat s AMD o mnohem menší část trhu. A Čína bude pro oba ze hry, což je problém, když jde o téměř největší trh na světě. Navíc AMD není a nebudou tou stejnou malou firmou s vlastními potížemi a minimálními zdroji, jakou bylo před pár lety. Nikde také není ani napsané, že Intel i s novými architektury dokáže AMD skutečně porazit, protože to nejen že nezpomaluje, ale ještě přidává pod kotel. A bude mít k dispozici také nejmodernější výroby atd.
Intel už prostě nebude mít výhodu lepších výrobních procesů ani dost pravděpodobně výrazně lepších technologií a architektur, jakou měl před pár lety. Svět se zkrátka změnil. Zda na to Intel skutečně zareaguje, to uvidíme v roce 2023, kdy předpokládám že se přestaví skutečně významné novinky, které ale ještě vznikaly za současného problematického vedení. Osobně totiž nečekám od letošních ROCKET LAKE ani ALDER LAKE nic moc světoborného. ROCKET LAKE bude naprostý propadák, 10nm ALDER LAKE by mohlo být v mnoha směrech zajímavé, ale zejména 5nm ZEN 4 proti kterému bude přímo stát, těžko může opravdu porážet. Ale o tom, že klíčový je a bude u Intelu až rok 2023/2024, hovořím poslední 2 roky … na tom se nic nemění.
Samozřejmě pokud by si Intel zajistil velkou část 3nm kapacit TSMC pro přelom let 2023/2024 a dál, je to nový impuls. Je ovšem otázkou, zda by tyhle kapacity spíše než na CPU, nepotřeboval na HPC GPU, protože ho AMD na procesorovém trhu neštve tolik, jako jej štve stále dominantní pozice NVIDIA na HPC trhu. Každopádně i bez Intelu budou následující roky zajímavé. TSMC investuje ohromné peníze do rozšíření a dalšího vývoje výroby, včetně výstavby továren nově i v USA. SAMSUNG pak podle nejnovějších zpráv dělá to samé, a chce investovat ještě více. Je škoda, že Evropa se v tom více neangažuje. I když existuje snaha o vývoj vlastní architektury CPU a výroby, ale moc si od toho neslibuji – Evropa do toho jde pozdě a angažuje se málo. Všichni výrobci CPU a GPU navíc chystají čipletové designy pro CPU i GPU. Tedy řešení složené z více menších čipů proti dosavadním monolitům, i když i řešení složené z několika velkých monolitů se tím nevylučuje ;). takže uvidíme i pořádný nárůst výkonu v dalších několika letech.
Nudit se rozhodně nebudeme. Intel určitě neodepisujte, ovšem současně AMD rozhodně nikam nezmizí a celý světový trh a situace se také výrazně mění a změnil. ARM a hlavně Čína ještě sehrají svou roli. Stále je zde také možnost, že TSMC na nabídku Intelu nekývne. Z mnoha důvodů to pro něj není výhodné. Intel je přímá konkurence v mnoha směrech a proč ji tedy podporovat? Současně má TSMC dost zájemců a peněz, aby se bez potíží obešlo bez zakázek od Intelu. TSMC prostě a jednoduše vůbec nepotřebuje Intel. Zato Intel zoufale potřebuje TSMC, protože tím omezí potenciál růstu AMD a současně dostane se k technologii výroby pro své produkty, kterou sám není schopen nabídnout …
V tuto chvíli podle nejdůvěryhodnějších zdrojů ovšem stále žádná dohoda mezi TSMC a Intelem není uzavřena. Vše jsou jen spekulace, i když Intel 100% s TSMC vyjednává, to je potvrzený fakt.
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|