Kdyby Intel neměl monopolní postavení v mnoha směrech, už by byl ve velkých potížích.
Společnosti Intel se produktově nedaří. Své hospodaření dnes opírá čistě o vybudovanou monopolní pozici, kdy bez ohledu na kvalitu, cenu a schopnosti jeho produktů má prostě jistých 65% trhu s x86 CPU a tomu odpovídající příjmy. Z pohledu nabídky produktů totiž výrazně zaostává za veškerou konkurenci a tedy ti, kteří mají na výběr, což bohužel není většina OEM partnerů, volí dnes jiné produkty. Zákazníci, včetně těch, kteří nemají na výběr, také nejsou ochotni platit ceny, které by Intel potřeboval, kdy není schopen fungovat s marží, kterou si může dovolit konkurence. Intel má totiž značné náklady na provoz svých továren, které už delší dobu výrazně prodělávají.
Ukončený Q1 2024 tak skončil pro firmu špatně. Ocitla se opět v provozní ztrátě a nemůže se vymlouvat na situaci na trh v žádném ohledu, protože ta je dobrá. Všechno jde jen a pouze za Intelem a jeho hospodařením, nabídkou produktů atd. Firma v Q1 utržila 12,7 miliardy z toho provozní ztráta byla téměř 1,1 miliardy dolarů! Jen díky daňovým bonusům firma vykázala čistou ztrátu „jen“ 437 milionů. I tak však jde o ztrátu, která není způsobena situací na trhu, ale prostě tím, co Intel nabízí a jak hospodaří.
Intel vykázal marži jen 41%, což je hluboko pod 60%, na které byl zvyklí. Je to dokonce níže než AMD s jeho 45-47% dnes, které to stačí na vykazování slušného zisku. Intel má však značné náklady, je větší firmou a hlavně provozuje továrny. Ty jsou ale velmi ztrátové dnes. Intel Foundry totiž vykázalo 4,369 miliardy příjmu ale ohromujících 2,474 miliardy ztráty!!! Nabízí totiž technologie, které jsou zastaralé. Nedokáže konkurovat TSMC a tedy potřebám špičkových produktů. Intel se nemůže opřít o kvalitní HPC či AI produkty, protože je nedokáže vyrábět. Co nabízí na poli XEON apod., zaostává. Ačkoliv trh je hladový po HPC a AI a konkurenční firmy vydělávají miliardy, Intel nemá co nabízet a jeho příjmy z těchto divizí nerostou a nedosahují ziskovosti konkurence.
Jediným světlým bodem byla PC divize, ale meziroční růst byl způsobený návratem situace na poli OEM do normálu. I tak 7,533 miliardy příjmů z toho 2,645 miliardy zisku je slušná vizitka a také to, co dnes firmu živí. OEM PC, protože na nich má Intel prakticky 90%+ podíl bez ohledu na fakt, že jeho procesory a platformy jsou ve všech ohledech horší, než co nabízí AMD. Intel však má ty továrny, obrovský výrobní potenciál a je schopen tedy zásobovat trh, což AMD jednoduše ne. Intel ale právě tomu vděčí za to, že stále funguje. Pokud by působil na funkčním trhu, kde by konkurenční produkty byly stejně široce dostupné bez omezených kapacit produkce, Intel by jako firma nedokázal fungovat.
- Výhled je mizerný – pouze další sliby
Problém Intelu je dlouhodobě nedůvěryhodnost. Neustále kvartál, co kvartál slibuje nové technologie, procesy a procesory, aby to následně zase zrušil, změnil a slíbil něco dalšího. Už dekádu je absolutně nedůvěryhodný, protože nesplnil nic, co sliboval. A přesto v tom stále pokračuje. Jenže už mu prostě nikdo nevěří. A pokud někdo věří, tak je blázen. Neexistuje žádný důvod věřit současnému vedení firmy „dobrý den“. Plány se mění neustále, co platilo nedávno, už zase neplatí a jsou tu nové. Firma už tedy zase slibuje, že brzy nastartujte 18A výrobu a nové produkty, mezitím nová generace procesorů i grafik Intel bude vyráběna u TSMC, což říká vše, co o situaci a technologiích Intelu, stále největšího výrobce CPU na světě, je třeba vědět. Intel ale ví, že pokud by Čína zaútočila na Taiwan, což je velmi pravděpodobné v dohledné době, a TSMC továrny by byly vyřazeny, je Intel jediný, kdo může svět zachránit a rázem by bylo všechno jinak. Každopádně za normální situace nemá Intel žádná velká očekávání a i probíhající Q2 2024 nejspíše skončí ve ztrátě.
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|