Lavinově se množí zprávy ze zákulisí společnosti Intel. Vypadá to na turbulentní roky.
Že má Intel nějaký problém je jasné asi každému, kdo jen trochu sleduje situaci. Ještě před 4 lety měl Intel jasně nejlepší a nejvýkonnější procesory na trhu a nikdo si nemyslel, že tomu někdy bude jinak. Také měl více než slušný náskok v technologii jejich výroby. To vše za situace, kdy Intel soustavně hlásil jeden hospodářsky rekordní kvartál za druhým a firma měla monopol v mnoha částech PC trhu.
Jenže už v té době Intel měl potíže s novými výrobními procesy a technologií výroby jako takové. Ale asi nikdo si v roce 2017 nemyslel, že Intel bude do roku 2021 vstupovat stále s drtivou většinou své produkce na 14nm a procesory, které z velké části budou stále založeny na SKYLAKE. A už vůbec si nikdo nemyslel, že Intel bude prohrávat technologicky a výkonově se svými procesory všude a ve všem s AMD! Že nejvýkonnější desktopový procesor Intelu nebude stačit ani na mainstream AMD a v high endu přestane Intel naprosto existovat. Takový scénář si nikdo před 4 lety nepřipouštěl, protože to by bylo totální selhání vedení Intelu na všech frontách. Jenže vstupujeme do roku 2021 a Intel přesně v také situaci je!
Je jednoznačně na ústupu v mnoha směrech, konkurence ze strany nejen AMD, jej dohnala, ale dokonce v mnoha směrech předehnala. Intel tak dnes již spoléhá jen na svou velikost a nepostradatelnost danou jeho objemem výroby, který nelze prostě nahradit. Tím spíše v současné extrémně vysoké poptávce po všem kolem PC. Intel má velké štěstí, že tu ten Koronavirus vlastně je, protože být situace a poptávka normální, býval by na tom byl ještě mnohem hůř z hlediska prodejů. I za současné situace jsou už vidět první dopady finančního charakteru a výhled není ani trochu pozitivní.
V roce 2020 jsme od bývalých pracovníků Intelu slyšeli téměř hororové zprávy o tom, jak dnes věci v Intelu fungují. Respektive nefungují. Intel prakticky rezignoval na vývoj vlastních technologií a vlastních lidí. Většinu technologií si dnes doslova kupuje akvizicemi celých menších firem, na mnoho věcí včetně vývoje svých architektur, si najímá třetí strany (nejčastěji z Asie a Indie). Mnoho klíčových vedoucích pracovníků nezajímá realita, ale pěkné grafy a plány na papíře, a boj o vliv a peníze. Mnohaletí klíčový pracovníci na pozici inženýrů opouštějí firmu, protože už prostě nemohou to pracovní prostředí vystát. Intel tak přišel v poslední době o lidi, kteří měli opravit a vyřešit jeho problémy s výrobou a architekturami, včetně hlavního inženýra! A odchází další a další, kteří se rozhodně netají tím, že se věci u Intelu nejenže nelepší, ale naopak dále zhoršují, protože Intel dnes přitahuje lidi, kteří spíše než pro firmu a pro produkty pracují hlavně pro svůj zisk a své osobní ambice. Místo vývoje technologií se dnes u Intelu věnují především politikaření, vymýšlení marketingových pohádek a malování krásných ale nereálných plánů pro balamutění investorů.
- Intel v roce 2021 bude řešit hodně, ale nevyřeší asi nic
Za problémy Intelu může samozřejmě zejména hlavní vedení společnosti, které se ale nemění. A tak logicky nemůže přijít žádná změna ani nová myšlenka natož náprava situace firmy. Současné vedení společnosti si je ale jasně vědomo, že jsou problémy. Investoři začínají být značně nervózní a nevrlí, a tak se prý hledá obětní beránek, na kterého to zase všechno hodí. Jistě víte, že tomu není tak dávno, co byl obětován bývalý šéf firmy, kterého vyrazili s báchorkou o nevhodném vztahu na pracovišti.
Jenže současný šéf firmy, který byl tváří společnosti a veřejně deklaroval řadu věcí a slibů, které Intel nesplnil ani náhodou, už se samozřejmě investorům okoukal a další nevyhnutelné problémy a zpoždění produktů bude stejná osobě těžko dál „prodávat“. Mluví se tak o tom, že Intel v první polovině roku 2021 oznámí konec současného šéfa společnosti a jmenuje novou loutku, který bude v koloběhu slibů a omluv pokračovat. Jinak se ale zatím stávající vedení zodpovědné za celou situaci firmy, nemění.
Investoři se však na plány firmy a výhledy netváří vůbec nadšeně. Někteří navrhují výrazné změny, včetně toho, že by se Intel měl zbavit některých klíčových částí firmy. Hovoří se i o konci vývoje vlastních velkých GPU, které požírají mnoho peněz, ale návratnost investice je v nedohlednu. Asi největší pozornost pak poutá návrh některých investorů o tom, že by se Intel měl vážně zabývat prodejem továren. Někteří ale navrhují spíše akvizici, spojení s jiným výrobcem. Za vážnou pak začínají označoval situaci Intelu i američtí veřejní činitelé, kdy společnost Intel a podobné, představují klíčovou technologickou společnost. A to nejen pro USA samotné, ale i vliv USA ve světě. Nelze přehlédnout fakt, že zatímco Intel technologicky na poli výroby zaostává, korejský SAMSUNG a Taiwanské TSMC posupují kupředu.
Intel má toho opravdu hodně co k řešení, ovšem za stávajícího vedení je prakticky nemyslitelné, aby se situace ve firmě výrazně zlepšila. Nestačí vyměnit jen šéfa firmy, který je tam už roky evidentně prakticky jen nastrčenou figurkou a rozhodně firmu neřídí ani neurčuje směr. Odejít by muselo nejen celé nejvyšší vedení, ale prakticky celá vedoucí struktura firmy. Prostě začít prakticky na zelené louce, jako se to stalo u AMD, kde po nástupu stávajícího vedení firmy se začalo úplně od znovu. A po pár letech jsou výsledky jasně vidět.
Intel samozřejmě není radno odepisovat, ale na druhou stranu je evidentní, že prostě zaostává v mnoha směrech a nebýt jeho dominantní velikosti výroby, byly by věci o poznání horší. Bohužel žádné rychlé řešení se nedá očekávat. Inženýři, kteří od firmy odchází, narovinu říkají, že Intel nevyřešil nic kolem problémů 10nm výroby, která je navíc neopravitelná a nikdy nebude dosahovat kvalit 14nm. Říkají také, že o 7nm procesu Intel toho ještě hodně uslyšíme, ale pozitivní to nebude a jeho prakticky nasazení je otázkou mnoha let dalšího nákladného vývoje a už teď vedení Intelu ví, že všechny plány, které dosud ukazovalo investorům a partnerům, jsou nesplnitelné pohádky. Problémy tak prý budou mít mnohé nové produkty Intelu, včetně chystaných klíčových novinek, které jen stahují konkurenci, ale v mnoha směrech budou zaostávat. Vedení Intelu se jednoduše prý stále tváří, že žádná konkurence není, že je to Intel, který určuje krok a směr celého trhu. Jenže konkurence je už v moha směrech prostě jinde, Intel dávno technologický vývoj netáhne. Sama roztříštěnost a neurčitost zájmu a jeho zaměření, je dalším problémem. Intel prakticky jen používá krásné buzzwordy, kterými spamuje každé vyjádření a každou prezentaci …
Situace Intelu je ale také příležitostí. Ovšem to by vyžadovalo opravdu hlubokou personální a strukturální změnu celé firmy, které se současná struktura bude zuby nehty bránit klidně ještě několik let, než začne být vše neudržitelné. Intel ale stále vydělává obrovské miliardy dolarů. A i když ústup bude pokračovat, hospodářsky na tom bude o něco hůře, vydělávat bude slušně ještě několik dalších let. Hrozí ale riziko, že pokud stávající věci budou pokračovat směrem jakým pokračují, že za další 3-4 roky bude mnohonásobně těžší a složitější směr vývoje společnosti otočit. Intel se ale musí změnit …
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|