Společnosti Intel a AMD mají mezi sebou unikátní Cross-licenční dohodu. Intel teď obvinil AMD, že ji porušilo.
Detaily oné unikátní smlouvy mezi AMD a Intelem, která se výrazně liší proti jakékoliv licenční smlouvě X86, kterou Intel uzavřel s jinými výrobci, nikdy nebyly v plné míře zveřejněny. Má se jen za to, že licenční smlouva obsahuje jisté závazky, kolem výroby procesorů AMD. AMD údajně nesmí výrobu procesorů přenechat z větší části na jiném subjektu. To se ale v současnosti státá mohlo, protože AMD se nedávno rozdělilo na výrobní a nevýrobní část a všechny své výrobní kapacity přesunulo do nové společnosti, kterou spoluvlastní.
Otázkou je, zda je tento krok porušením licenčních podmínek, nebo není. Intel v tom údajně problém vidí a AMD viní z porušení podmínek a dokonce prý do 60 dní by mohla licence společnosti AMD na výrobu x86 procesorů zaniknout. AMD se už několikrát nechalo slyšet, že není žádný důvod k obavám, vše je řešeno v souladu s licenčními podmínkami.
Situace se rozhodně bude řešit. Je víceméně jasné, že asi nejméně pravděpodobným výstupem celé situace bude to, že AMD o licenci přijde. K tomu by jistě měli mnoho co říci obchodní komise, antimonopolní úřady a třeba i EK. Intel si je určitě toho, že vypovědět licenci AMD prostě dost dobře nemůže, vědom, spíše to vypadá na to, že možná usiluje o změnu některých licenčních podmínek u příležitosti toho, že výrobu procesorů AMD fakticky zajišťuje jiná společnost, kterou ale AMD pořád z části kontroluje. Po nějaké době klidu mezi AMD a Intelem se tedy rozhoří spor. Je ale dost možné, že se zase brzy uhasí. AMD bez x86 licence nemůže fungovat, Intel by měl zaděláno na pořádné krupobití ze všech stran a antimonopolní žalobu jako hrom, proti které by ta, jež čelí v současnosti u EK, byla slabý odvárek. Věřím tomu, že AMD se s Intelem určitě poměrně rychle dohodnou a věci půjdou dále.
Proč vůbec Intel takový spor vyvolává? Tak kromě toho, že AMD má poměrně řadu spokojených partnerů a poslední vydané procesory a vůbec produkty ATI slaví řadu úspěchů a ukusují něco málo z koláče Intelu, s čímž je ale Intel zcela smířen a kvůli tomu vlny nedělá, je trnem oku Intelu hlavně nová společnost Globalfoundries. Ta kromě výroby procesorů a grafik pro AMD hodlá zajišťovat i další výrobu čipů pro další partnery, a je pro Intel vážnou hrozbou. Globalfounfries už totiž není jen pro Intel finančně neškodné AMD, které prostě samo o sobě nemělo proti Intelu a jeho kapitálu a výrobním kapacitám šanci. Za Globalfoundries totiž stojí velký kapitál arabských investorů, kterého se Intel právem bojí. K 8% výrobního podílu AMD na trhu velkých výrobců čipů, by zanedlouho mohla nová společnost přidat ještě jednou tolik a to by pro Intel znamenalo velkou konkurenci. Není proto divu, že hledá cesty, jak vstupu tohoto možná v blízké budoucnosti velmi významného hráče na trh zabránit, či alespoň mu ten vstup na trh pořádně ztížit. A cross-licence je vlastně to jediné, co jako zbraň Intel může použít ....
Zdroj: Fudzilla
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|