Intel ve velkých problémech! Uvažuje o tom, že se zbaví výroby čipů a půjde cestou AMD. Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Monday, 02 September 2024
altZtrátový Intel nyní uvažuje o tom, že odprodá své továrny. Vedení firmy chystá katastrofu?

 

 

 

 

Stávající vedení společnosti Intel roky kupilo chybu za chybou, slibovalo a neplnilo. Přitom problémy firmy byly pro všechny kolem zřejmé a viditelné celé roky. Všichni jasně říkali, že pokud Intel neudělá změny, ke kterým se neměl a stále nemá, tak se jeho donedávna neohrozitelná pozice výrazně změní. Jenže stávající vedení firmy, které všechny ty problémy dekádu vyrábělo, stále není ochotno nutné změny udělat. Místo vyhazovu a odvolání všech lidí z vedení firmy a všech divizí a hlubokými změnami v celé struktuře, se soustředí na záchranu svých teplých místeček. A nejnovější nápad je přímo receptem na jistou katastrofu, která může Intel jako firmu a značku klidně zlikvidovat …

Intel je nyní ve ztrátě a nic nenasvědčuje tomu, že by se to mělo nějak výrazně zlepšit. Tedy možná ho hromadné propuštění 15% zaměstnanců dokáže dostat blíže k 0, ale neřeší zásadní problém, který Intel má už roky. Nezvládá výrobu čipů. Má fyzicky největší kapacity pro výrobu moderních čipů, speciálně největší kapacity mimo Asii, takže jde o klíčový průmysl pro celý Západ, jenže technologicky už roky zaostává za TSMC i SAMSUNG. Podle všeho nejméně o 2 generace, a tak o výrobu u něj firmy moc nestojí, protože špičkové produkty vyrábět nedokáže. Výrobu méně náročných čipů sice zvládá bez potíží, jenže na nich je samozřejmě mnohem menší marže než na čipech posledních generací. Firma navíc musí provoz svých cca 20ti továren platit. Plus platit výstavbu a vývoj nových. Jenže v současnosti ho to stojí o miliardy dolarů každý kvartál víc, než jeho továrny vydělají, a to i výrobou jeho vlastních Intel čipů, které ovšem nejsou technologicky a vlastnostmi konkurenceschopné vůči AMD apod. Intel dokonce musí novou generaci svých vlastních procesorů poprvé vyrábět u konkurence, tedy TSMC, aby vůbec konkurenceschopné trochu byly. Což mu ale finančně rozhodně nepomůže, protože teď musí platit jak své továrny, tak platí za výrobu své přímé konkurenci.

Nicméně ty továrny jsou pro Intel zásadní. Jen díky nim má pozici, jakou má, protože kdyby to bylo čistě o kvalitě a schopnostech procesorů a produktů samotných, AMD by Intel už dávno převálcovalo a podílově by dnes naprosto dominovalo s 90+%. Jenže podílově nadále dominuje Intel, který má stále cca 75% trhu/prodejů s x86 CPU. A to i když prodává mnohem horší produkty za horší ceny. Jednoduše AMD nemá kapacity. Nemá kde vyrobit také množství procesorů, aby mohlo mít větší podíl (aniž by obětovalo výrobu GPU apod.). Naopak Intel má kapacity, a i když je produktově horší, není za něj na trhu náhrada, takže má cca 70% trhu a tomu odpovídajících prodejů čipů jistých. Zatím.

Přesto stávající vedení firmy, které se chce zuby nehty udržet na svých teplých místečkách, vymýšlí, jak firmu udělat zase atraktivní pro investory poté, co muselo zastavit vyplácení dividend a akcie firmy prudce klesají, protože výhled na další období není nijak pozitivní. No a tak přišlo s nápadem, že by udělali to, co před lety udělalo AMD. Tedy oddělit a odprodat továrny a celou výrobní divizi! Minimálně nechává tuhle variantu zkoumat analytickými společnostmi. Jenže situace AMD tehdy a situace a postavení Intelu i dnes, se nedá srovnávat.

Navíc by to nebylo zase tak jednoduché. AMD mělo 2 a kus továrny, prodaly se investorské skupině kolem GlobalFoundries a ta toho moc nevyužila. Poslední roky výrobu nemodernizovala a nyní se jí moc investovat do toho nechce, továrny tak zastaraly a jsou na tom podobě jako Intel. AMD tak už ani tu výrobu u GF nepoužívá. Intel je ale úplně jinde postavením a významem. Má cca 20 továren po světě a nejde jen o to, kdo si vůbec může dovolit tuhle případnou extrémně nákladnou investici na jejich pořízení, ale mnohem větší investice do provozu a vývoje, ale také o to, komu je vůbec možné kvůli bezpečnostním a strategickým zájmům, odkoupení továren dovolit. Vlády USA, Izraele, Německa, Irska atd. k tomu rozhodně budou mít co říci a těžko by to nechali padnout do rukou firem napojené na nepřátelskou Čínu, případně Saudy apod. Kdo jiný by ovšem měl dnes potřebné peníze a zájem? Jedinou realistickou možností by bylo oddělení továren do samostatné firmy, která by ale i nadále byla v majetku a správě Intelu. Ovšem co by to vlastně pro Intel finančně řešilo?!

Hypoteticky, kdyby se Intel zbavil továren a vlivu na ně a stal se tedy stejně jako AMD či NV tzv. fabless firmou, tedy jen navrhující čipy a technologie, ovšem jejich výrobu zadávající třetím stranám, zlepšilo by to jeho situaci nebo ne? Určitě ne, pokud by zůstalo stávající vedení a styl fungování firmy. Intel se nemůže efektivitou konkurenci jakou jsou AMD, Qualcomm, NVIDIA a další vůbec rovnat. Ty navíc nesedí na zadku a nečekají, až a jestli se Intel zmátoří. Intel by samozřejmě chtěl pro své čipy nejlepší procesy a technologie výroby, což jeho továrny nenabízí a nenabídnou ať budou samostatné nebo ne. Musel by spoléhat čistě na produkci TSMC jako ostatní, což by se objemu produkce jeho kapacit nedokázalo ani přiblížit. A samostatný fabless Intel by nebyl finančně o moc silnější a větší (pokud vůbec) než současné AMD. Vlastně kvůli mizerným produktům, které dnes má, by byl zcel jistě i slabší. Rozhodně by neměl výrobní kapacitní převahu atd.

Podle mého názoru by Intel bez svých továren byl prostě odsouzený k zániku, speciálně se současným vedením firmy, které ho do současných problémů dostalo. Intel jako firma neumí fungovat efektivně jako AMD, NV a další, není a nebyla na to ani stavěna. Především nikdy v konkurenčním prostředí nefungovala a fungovat nemusela! Díky svým kapacitám výroby a technologiím byla 30 let v pozici „tolerovaného“ monopolu, kdy jen to že AMD nějaké produkty nabízelo, vytvářelo zcela nezdravý a umělý dojem zdání, že na x86 procesorů a PC platforem, nějaká konkurence existuje. A to víceméně platí dodnes. Jen díky těm továrnám a jejich kapacitám má Intel podíl na x86 CPU a PC trhu, jaký má. Bez nich? Kdyby musel spoléhat na stejné omezené dělené kapacity TSMC, na které spoléhá i AMD? Podkopl by si nohy, podkopl by nohy celé své x86 platformě a připomínám, že Intel nic jiného nemá! Takže svým krokem by navíc otevřel dveře dokořán ARM platformě a konkurenčním výrobcům, kteří výkonná ARM řešení mají. Oddělení výroby by prostě pro Intel jako firmu skončilo téměř jistě katastrofou. Ovšem tohle asi nepřekvapí, když za tím nápadem stojí současné katastrofální vedení firmy.

Problémů má Intel celou řadu, nakupily se a firma se to snaží řešit v době, kdy už navíc nemá peníze. Ty stamiliardy, které v minulosti vydělala, a to i díky zneužití dominantního postavení, všechny rozdala na dividendách nebo je využila k odkupům svých akcií a hlavně nákupům mnoha menších společností a jejich technologií, které následně vytěžila nebo častěji spíše jen pohřbila ale bez odpovídající přínosů úměrných ceně jejich nákupu. Takže pokud někdo tápe, kde jsou ty neuvěřitelné peníze, které Intel za 10+ let vydělal, jsou fuč! Dnes Intel hospodaří se ztrátou, musí živit a budovat ztrátové továrny, díky kterým má ale tržní podíl, jaký má a tedy prodeje jaké má, protože produktově konkurenceschopný není. A zjevně hned tak nebude. Nemluvě o tom, že AMD má lepší x86 procesory než sám Intel, ale především se do PC nově natlačil i ARM a bude posilovat a pokud se Intel oslabí, posílí ARM ještě rychleji a více.

Za této situace tedy současné vedení firmy místo toho, aby vyřešilo problémy a postavilo základy lepším produktům a technologiím (jako to kdysi po roce 2014 udělalo stávající v té době nové vedení AMD), vymýšlí jen kde rychle ušetřit a jak opticky firmu udělat atraktivnější pro investory a akcionáře a zachránit si svá teplá místečka ještě na pár let, než půjdou do důchodu a pak už je to nebude zajímat. Staré kozly, kteří tvoří současnou firmu, novým kouskům nenaučíš, takže je naprosto bláhová myšlenka, že by vůbec dokázaly vést firmu k lepším zítřkům. Nic z toho, co současné vedení firmy dělá, jednoduše k lepším konkurenceschopnějším produktům a firmě jako takové nepovede, protože neřeší samotné jádro všech letitých problémů. Nápad odprodat/oddělit výrobní část nemůže skončit jinak, než katastrofou a pokud by se realizoval, říkám na rovinu, že je slušná šance, že by Intel už kolem a po roce 2030 byl naprosto bezvýznamnou firmou a značkou z pohledu podílu na trhu a vše směřovalo k zániku a odprodeji firmy ….

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


Komentáře
Přidat Nový
Don_F3K3T3 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2024-09-02 12:27:53
avatar
Tu je uz v ohrození ale aj AMD. Pretoze ak Intel klakne ako masovy vyrobca x86 cpu tak AMD s kapacitami nedokaze pokryt zbytok potrieb trhu. Mam taky pocit ze x86 zvoni umieracik, arm to tu cele moze zvalcovat za par rokov
snajprik [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2024-09-02 12:48:59

Nič neklakne, len Intel bude nasledovať AMD vykasle sa na zaostale tovarne a bude si davať vyrabať čipi u TSMC ako ostatny.
Skôr mam obavi či TSMC bude mať dostatočne vyrobne kapacity.
Nexon [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2024-09-02 13:45:23

Problémy Intelu způsobilo AMD tím, že začalo vyrábět až příliš dobré procesory. Jinak jde o tanečky Intelu, aby si vyprosili další dotace a pobídky na stavbu továren. AMD mělo kliku, že angažovali Lisu, ta firmu opravdu zachránila, Intel by potřeboval podobně schopného kormidelníka. Problémy Intelu ohrožují celý polovodičový průmysl západu, jak jednou ztratíš know-how končíš.
nobloch [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2024-09-02 17:40:49
avatar
To se uvidí, až Intel vydá Arrow Lake z linek TSMC. Pak se ukáže, jestli dokážou vymyslet dobrou architekturu a problém je jen ve fabech, nebo ne.
Rafan [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Továrny 2024-09-02 20:53:03
avatar
I když se továrny oddělí, pořád budou v majetku majitelů samotného Intelu. Pokud se nepodaří sehnat zakázky mimo výrobu pro Intel a investory, kteří koupí akcie těch továren, Aby byly peníze na vývoj, tak bez penězovodu z Intelu to pro většinu z nich vezme rychlý konec. Ještě tu je možnost, že když se naplní scénář co jsem zde popsal, tak se vláda USA natolik vyděsí, že ty fabriky z důvodu bezpečnosti znárodní, a bude do nich pumpovat peníze sama.
dafcz [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2024-09-03 11:45:37

Oddělené továrny nemusí být vůbec majetkem Intelu, může je uvést na burzu, resp. firmu která bude majitelem těch fabů. Nebylo by nic zvláštního, kdyby formou nákupu akcií do nich vstoupili hráči jako je Nvidia, Qualcomm či další, protože je čím dál jasnější, že pokročilé výrobní procesy budou extrémně drahé a pro spoustu firem nedostupné /zbytečné, takže se na starších procesech pojede delší a delší dobu.
Takže třeba Qualcomm bude na starších procesech vyrábět levné Soc řešení pro průmysl, ty dnes jedou na 12nm a "horších". A Nvidia tam může flákat taky levnější SoC řešení pro konzole, mobily (pokud se do tohoto segmentu vrhne s Mediatekem).
Kdo by na rozdělení Intelu nejvíce tratil je AMD, oni nemají prachy na zvýšení produkce u TSMC a pokud se tam přicpal Intel ještě více než teď, tak AMD ostrouhá.
Rafan [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2024-09-03 17:42:07
avatar
Ale vždyť to jsem psal, V okamžiku kdy se FAB oddělí od Intelu, jsou pořád majitelé(akcionáři) Intelu a stejně tak těch FAB. Až na burze mohou své akcie prodat a nebo emitovat nové akcie a ty prodat. To vše proto, aby získali finance na to, aby se ty továrny staly výdělečné. Moc ale nevěřím, že třeba NV do toho půjde, za celou dobu své existence si ověřila, že může být vysoce výdělečná a továrny k tomu nepotřebuje. Myslím že se bude držet pořekadla "ševče, drž se svého kopyta". Jít totiž do něčeho, v čem nemají prakticky žádné zkušenosti, se může rychle stát černou dírou na peníze. Nehledě na to, že sama NV o sobě mluví, že je už více firmou, která preferuje software, než hardware. Muselo by se vytvořit docela velké konsorcium firem které by si náklady a tedy i riziko této akvizice rozložili mezi sebou. Jenže o něco podobného se už pokoušely když se jednalo o koupi ARM, a dopadlo to blbě. Je tu ještě jeden aspekt, ti co by do těch továren šli, a zároveň si nechávají vyrábět své čipy u TSMC, by poslali TSMC nepříjemný vzkaz, který by se mohl odrazit v jejich smlouvách s TSMC. Protože v případě úspěchu z mrtvých vstání bývalých továren Intelu o tyto zákazníky pak TSMC může snadno (ale spíš určitě) přijít. Tak že kdo do toho půjde, bude riskovat hned dvakrát. Jednou to že se továrny nepodaří rozchodit na moderních procesech, a podruhé si pocuchají vztahy s TSMC.
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Test Drive Unlimited Solar Crown – návrat se nezdařil?
Test Drive Unlimited Solar Crown – návrat se nezdařil?Thursday, 12 September 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 883x
Komentářů: 0
Satisfactory je hotové a vyšlo v plné verzi – zamíří i na konzole
Satisfactory je hotové a vyšlo v plné verzi – zamíří i na konzoleWednesday, 11 September 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1349x
Komentářů: 1
UBISOFT má problém – Star Wars Outlaws neuspělo. Budou změny?
UBISOFT má problém – Star Wars Outlaws neuspělo. Budou změny?Tuesday, 10 September 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 2164x
Komentářů: 1
Největší funkční telefon má 2 m. Překonává iPhone ve všem!
Největší funkční telefon má 2 m. Překonává iPhone ve všem!Saturday, 07 September 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1524x
Komentářů: 1
Minecraft dostává hraný film – vypadá to jako propadák?
Minecraft dostává hraný film – vypadá to jako propadák?Thursday, 05 September 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1532x
Komentářů: 0
Vychází herní nářez Warhammer 40,000: Space Marine 2!
Vychází herní nářez Warhammer 40,000: Space Marine 2!Wednesday, 04 September 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 2261x
Komentářů: 0