Intel se rozpovídal o nejočekávanějších novinkách. Podrobně poreferoval o procesorech Nehalem a o dalších zajímavých novinkách ...
Jistě mnozí víte, že Intel se na konci roku chystá k jedné z největších revolucí ve své historii. Na konci roku přijde nová architektura výrazně odlišná od všeho, co kdy Intel vyrobil. Kromě toho se změní patice, fungování čipových sad, prostě všechny stěžejní věci budou zcela nové.
Architektura Nehalem se poprvé představí na trhu již na konci letošního roku. Jak bude vypadat a co konkrétně přinese, již ale dobře víme. Intel včera prozradil další podrobnosti. Mimo jiné víme, jak bude jádro vypadat. Jistě si mnozí povšimnete, že podobnost se čtyřjádrovými AMD Phenom je opravdu jen čistě náhodná :). Ne, opravdu je Intel Nehalem velice podobný v mnoha ohledech právě procesorům AMD architektury K10.
Procesory na architektuře Nehalem jsou nativně čtyřjádrové s konstrukcí takřka identickou se současnými AMD K10. Objeví se ale i s 8 jádry. V základu mají čtyři jádra, paměti úrovně L1 a L2 jsou samostatné pro každé jádro a L3 sdílená všemi. Procesor také obsahuje Integrovaný řadič pamětí, který AMD využívá již dlouhá léta. Přítomna je také zcela „nové" komunikační rozhraní, které se nazývá Intel QuickPath. A teď podrobněji.
Samotná architektura Nehalem by neměla být v základu tak nová. Intel bude vlastně pokračovat ve vylepšování stávající architektury Core. Ta tedy bude vylepšena a bude použita i u procesorů zcela nové konstrukce (nové pro Intel). Jinými slovy, architektura a původní nápad z Pentia 3, následně vylepšený na Pentium M, z čehož vznikly první procesory Core Duo a následně byly vylepšeny až v 45nm Core 2 Quad, přetrvají i do architektury Intel Nehalem. Intel se vydává cestou AMD, které taktéž podobně vyvíjí své procesory už delší dobu. Zkrátka základy samotné architektury víceméně zůstávají a vylepšuje se vše okolo. V případě Core není znám žádný důvod, proč by další vývoj nemohl být přínosný a samotné základy Core by měly zklamat. Nehrozí tedy zatím osud Pentia 4 a architektury Netburst, kterou Intel udělal opravdu pořádný přehmat. Nová tedy bude kompletně jen stavba procesoru ...
Intel poprvé ve své historii představí Integrovaný řadič paměti. Materiály Intel samozřejmě tvrdí, že je to úplná novinka a záměrně se vyhýbají jakýmkoli zmínkám o konkurenci. A to z dobrého důvodu. Konkurenční AMD už totiž používá Integrovaný řadič pamětí dlouhá léta. Intel tedy představuje něco, co by dnes bylo asi takovou novinkou, jako představit dnes Procesory AMD Athlon XP. Intel samozřejmě o Integrovaném řadiči u AMD dobře ví a měl hodně času na podrobná studia jeho konstrukce právě u procesorů AMD. Dobře věděl, že dříve nebo později bude muset Integrovat stejnou věc i do svých procesorů. V případě Nehalemu tedy přichází hned napoprvé s vyspělým řadičem. Těžko můžeme čekat nějaké problémy, které mělo s vývojem AMD, tedy s nekompatibilitou pamětí apod. Nicméně Intel svůj Integrovaný řadič trochu vylepšil. Materiály Intelu o Integrovaném řadiči v Nehalemu mluví jako o tříkanálovém řadiči DDR3. To tedy znamená, že na jeden kanál můžete osadit až tři paměťové moduly. Na základních deskách se tedy bude moci objevit klidně až 9 slotů pro paměti. Můžeme očekávat osaditelnost až 36GB (9x4GB)paměti a to by bylo, aby to Crysis pořádně nejelo :). Samozřejmě na běžných deskách nečekám, že by počet slotů překročil 6 a nejspíše se většina desek obejde se standardem v podobě 3 slotů. Ostatně v době 2GB modulů asi více ani není zatím zapotřebí.
Další „novinkou" je rozhraní Intel QuickPath. Novinka je to ale opět jen z pohledu Intelu, jinak se vlastně jedná o AMD HyperTransport , který je tu už hodně dlouho. Nicméně je to krok pochopitelný, protože návrh AMD HT je přesně to, co potřebuje i Intel. Efektivní sběrnici pro komunikaci mezi procesorem, čipsetem atd. Intel se dále vrací i k Hyper-Threadingu. Ten je znám hlavně z dob procesorů Intel Pentium 4, kdy jedno jádro umělo zvládat za určitých podmínek několik softwarových vláken najednou. Defacto se tak mohl Intel Pentium 4 s HT tvářit jako dvoujádro. Něco podobného Intel použije znovu právě u Nehalemu. De facto se snaží využít každé volné síly procesorového jádra. Pokud máte z výše uvedeného pocit, že Intel vlastně opsal dlouholetou konstrukci procesorů AMD a konkrétně konstrukci toho nejdokonalejšího CPU, které je dnes na trhu v podobě jádra Barcelona AMD K10, tak je to klidně možné. AMD zkrátka technologicky vsadilo již před lety na správnou kartu, bohužel nákladný vývoj u firmy mnohem menší a finančně slabší než je Intel, trval velmi dlouho a tak než z toho AMD mohlo vytřískat nějakou větší výhodu, Intel sám uznal, že je čas vydat se vlastně stejnou cestou a pustil se do vývoje svého vlastního „AMD". Intel měl dost času a dost příležitostí studovat všechny své představované „novinky" právě u konkurenčního AMD, ale i u svých starších procesorů (Integrovaná L3 sdílená cache je jeho starší nápad), takže Nehalem bude nepochybně vyspělým čipem. Uvidíme tedy souboj skoro identických konstrukcí a přístupů. Navíc jak AMD K10.5, tak Intel Nehalem budou vyráběny stejným výrobním postupem v podobě 45nm. Oba Integrují řadič DDR3 pamětí, oba obsahují sdílenou L3 cache (i když s trochu jinou funkčností), oba využívají stejně fungující komunikační sběrnici. Zkrátka procesory AMD a Intel si budou podobnější více, než kdy jindy.
S příchodem Intel Nehalem se změní celá patice i konstrukce čipových sad Intel. Nová patice bude muset mít více pinů. Jak už víme z prvních obrázků, čtyřjádrový procesor Intel nehalem nebude žádný drobek. Řadič pamětí se přesune do procesoru a tak zcela jiné budou i čipové sady. Nehalem vlastně začíná celou novou kapitolu. Prvních základních desek a procesorů se dočkáme již na konci letošního roku, kdy by se měly první nejvýkonnější modely dostavit do obchodů. Intel pak na rok 2010 naplánoval vylepšení architektury a procesorů Nehalem na 32nm výrobu a další drobnosti.
(Nehalem nalevo, Core 2 Quad napravo)
Kromě novinek v oblasti procesorů se Intel i hodně snaží na grafickém trhu, kde mu v poslední době AMD i Nvidia notně zavařují. AMD svými Integrovanými grafikami, kterými se úspěšně prosazuje hlavně v mobilních počítačích i na desktopu. Nvidia zase zlobí Intel s výkonnými grafikami a zejména s multiyGPU, ale to je trochu jiná záležitost. Nicméně Intel se podobně jako dnes AMD soustředí hlavně na mobilní trh a integraci. Jistě již mnozí víte, že Intel plánuje uvedení procesoru s integrovaným grafickým jádrem, což plánuje i AMD a to již v tomto roce. Kromě toho se Intel hodlá pustit do boje s AMD a Nvidií i na grafickém trhu s klasickými grafickými kartami. Obecně se nečeká, že by se Intel pustil do konkurence a poměřování s čipy jako je AMD RV670/770 nebo Nvidia G92, ale lze očekávat konkurenci v nižších cenových segmentech, k modelům ATI HD3400/3600 a Nvidia 8400/8500/8600. První testovací vzorky tohoto projektu, který je znám pod označením Larrabee, by Intel podle Informací VR-zone, měl ukázat partnerům již ve 3Q letošního roku.
Zkrátka Intel rozhodně nehodlá rozpínajícím se firmám AMD a Nvidia přepustit další pozice na zvětšujícím se grafickém trhu bez boje a naopak přiloží pod kotel právě v nejdůležitějším segmentu současného trhu. Máme se zkrátka na co těšit.
Zdroj: Intel a VR-zone
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|