Jako den a noc dnes vypadá situace mezi AMD a Intel na poli procesorů a jejich výroby.
Tragikomedie Intelu pokračuje. Kdyby tahle firma z nějakého důvodu neměla stále největší podíl prodejů CPU na světě a hlavní OEM výrobci počítačů jí záměrně nedrželi nad vodou, byla by to jen komedie. Ale fakt, že největší a nejbohatší výrobce CPU na světě, vedle kterého je AMD jen malou regionální firmou, prohrává s AMD výkonem, efektivitou i cenami svých produktů na všech frontách a není schopen splnit jediný slib a vlastí plán, to je tragédie. Aktuálně firma naštvala jednoho z největších partnerů, společnost DELL. Ten Intel podržel už v minulosti, kdy jej poprvé AMD překonalo s Athlon64 a DELL spolu s několika dalšími OEM zabránil nástupu AMD tím, že prostě počítače s AMD procesory vůbec nenabízel (a dostal za to od Intelu zaplaceno). Také za to dostal pokutu tehdy a varování, které zjevně už pozbylo účinnosti. Dell totiž to samé dělá i dnes. Jenže situace Intelu je dnes komplikovanější. Problém není to, že je AMD lepší, ale to, že se Intel nedokáže hnout z místa. Vyrábí stále méně procesorů, protože ho AMD nutí dělat stále větší čipy na 14nm výrobě, která na to nebyla udělaná, znamená že DELL nemá tolik, kolik by potřeboval, a navíc protože nenabízí AMD počítače a někteří konkurenti ano, ztrácí prostě zákazníky. Výsledkem je tak pokles prodejů počítačů DELL bez výhledu na zlepšení.
DELL tak oficiálně vyhrožuje, že začne dělat více AMD počítačů. Podle mě je to ale jen bububu na Intel, aby upřednostnil svými omezenými dodávkami 14nm procesorů DELL před ostatními partnery, protože DELL nechce konkurenční prostředí na CPU a PC trhu o nic víc, než ho chce Intel. Nicméně DELL současně ví, že pokud nenabídne AMD počítače a servery on, udělá to někdo z konkurentů a pak bude mít o problém více, protože všem je naprosto jasné, že Intel v současnosti zase lže.
Intel totiž nedávno slíbil, že problémy s výrobou vyřeší brzy. To se ale 100% nestane, a nestalo se to už několikrát, protože Intel to sliboval už na rok 2018. DELL sám uvádí, že neočekává žádné zlepšení u Intelu dříve jak v druhé polovině 2020 a i to je spíše zbožné přání. S pravděpodobností blížící se jistotě totiž Intel bude mít ještě větší problémy. Jeho menší čipy jsou nekonkurenceschopné, bude muset vyrábět více těch větších a lepších, které ovšem mají nízkou výtěžnost. 10nm výrobu už evidentně vzdal a 7nm výroba neexistuje jinde, než ve snech vedení Intelu a u toho ještě dlouho zůstane. Jinými slovy nevěřím ani za mák, že by se situace Intelu v roce 2020 zlepšila, naopak se téměř určitě zhorší, protože tlak konkurence bude narůstat.
Intel se tak rozhodl k dalšímu zoufalému kroku. Oprášil starou 22nm výrobu, na kterou zpět ze 14nm přesunul čipset. 14nm B360 vyrábí dnes 22nm jako B365. No a nyní zrušil konec procesorů, zejména těch levných. Na trh se totiž vrací již ukončené Pentium G3420 procesory. Tedy 2jádra/2vlákna na 3,2GHz pro LGA1150, který míří k OEM. Ti jej tak bez studu nabídnout proti současným třeba AMD Athlon 3000G a AM4 A320 a je mnoho zákazníků, kteří jej klidně koupí. A jaká je situace u AMD?
- AMD slibuje další růst jader/vláken a TSMC jej podpoří 5nm a 3nm výrobou!
V případě Intelu můžeme objektivně říci, že neexistuje nic, co by mu v poslední době vyšlo a všechno je mnohem horší, než Intel plánoval a sliboval. Navíc výhled na zlepšení je daleko. Intel sám uvádí rok 2023, ale vzhledem k tomu, jak Intelu věci poslední roky vycházely, budeme k tomu nejspíše muset pár let připočíst.
U AMD každopádně zvládají věci o poznání lépe. Situace na trhu je sice složitá a zdaleka neodpovídá tomu, jaké jsou produkty, pokud jde o celkové prodeje CPU, ale asi každý vidí, že na rozdíl od Intelu se AMD vážně snaží. Aktuálně jeden z hlavních lidí ve vedení firmy promluvil o tom, co firma chystá dále. A potvrdil, že AMD plánuje další nárůst počtu jader i vláken v celé nabídce procesorů. Chystají se také velká zlepšení čipletového designu, sběrnice Infinity Fabric a tak dále. Firma se také bude opírat a využívat maximálním způsobem výrobní procesy.
V této souvislosti AMD úzce spolupracuje s TSMC, kterému se daří s jeho 5nm výrobou. A to tak, že firma zvyšuje výrazně investice do ní a naostro ji spustí v polovině roku 2020, kdy AMD počítá s jejím využitím v roce 2021. A u toho dlouho nezůstanou. TSMC se prý daří i se 3nm výrobou, se kterou se počítá už v roce 2022, tedy asi 2023 pro využití ze strany AMD. Problémem je tak vlastní kapacita výroby TSMC ve srovnání s kapacitou Intelu. AMD oficiálně přiznává, že zejména po jeho dražších procesorech je mnohem větší poptávka, než se kterou počítalo a snaží se s ní ve spolupráci s TSMC vypořádat. TSMC výrazně navýšilo investice do 7nm kapacit, což by se v dohledné době mělo projevit. Bohužel pro AMD není jediným výrobcem u TSMC a o kapacity se dělí, takže nemá prostě srovnatelné kapacity s Intelem a mít je nebude. O to důležitější je pro AMD efektivnější design, výroba menších čipů s maximální výtěžností atd.
Jako zákazníci (když tedy máme možnost výběru při nákupu )se máme na co těšit, i přes počínání OEM trhu, který se snaží nabízet jen nevýhodné, děravé a slabé Intel počítače, protože je to pro ně jako výrobce výhodné. Nástup konkurence na OEM trh by znamenal pro mnohé velké problémy a mnozí neumí ve funkčním konkurenčním prostředí vlastně ani fungovat.
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|