Další velká bezpečnostní díra v procesorech Intel. Odkládání vydání Comet Lake a Z490.
O tom, proč je Intelu dovoleno stále normálně prodávat zjevně vadné produkty, když jiní musejí stahovat z trhu své výrobky klidně jen za vadný potisk na obalu, můžeme jen spekulovat. Zkrátka co platí a musí dodržovat všichni a všude, to pro Intel z nějakého důvodu neplatí, a ti co tohle mají hlídat a jdou normálně po výrobcích za každou kravinu, jsou najednou slepí a hluší. Náhoda?
Jak jsme se bavili celkem nedávno, když byla zveřejněna další z mnoha vážných zranitelností a bezpečnostních děr, kterými Intel procesory trpí, tak to byla opravdu jen otázka času, než se objeví další. O spoustě z nich se jako uživatelé dozvídáme až s velkým zpožděním, kdy už se o nich dávno ví a Intel se (většinou neúspěšně), snaží přijít s nějakou provizorní záplatou. O spoustě vážných nedostatků procesorů Intel tak prakticky jistě ještě nevíme. No a právě byli zveřejněny podrobnosti o další „novince“. Slabina dostala název CacheOut a jde o další zranitelnost, která jen dokazuje, že bezpečnost a Intel procesory dnes nejdou dohromady. Intel má sice hardwarovou bezpečnostní výbavu ve svých procesorech, ale ta je asi tak užitečná, jako písek na Sahaře.
Díky CacheOut je možné z procesorů Intel získávat jakákoliv data z L1 cache. 100% oprava v tuto chvíli neexistuje, Intel stále zkoumá, jak to zabezpečit. Částečné opravy jsou a budou distribuovány prostřednictvím aktualizací a záplat. Pravděpodobně budou zapotřebí opět i aktualizace BIOSů, tedy další ze zranitelností, která na drtivé většině počítačů s procesory Intel bude strašit roky otevřená pro kohokoliv, kdo to bude chtít zneužít a využít, protože většina uživatelů BIOS neaktualizuje. Vydání záplat tedy opravdu neřeší vůbec nic. Problém se týká prakticky všech procesorů Intel z posledních let, s několika výjimkami. Metoda a postup byl důkladně popsán a v praxi úspěšně vyzkoušen u většiny procesory architektury SKYLAKE včetně těch nejnovějších. Procesory AMD jsou, jako v 99,9% případech objevených zranitelností před tím, zcela imunní a napadnout a zneužít systém stejně jako to lze přes procesory Intel, jednoduše není možné, protože architektura je postavena odlišně a s funkčními bezpečnostními prvky.
Na zranitelnosti budou trpět i nově chystané procesory Intel, které teprve dorazí na trh. V tuto chvíli se už údajně ví o další výrazné zranitelnosti, kdy podrobnosti budou zveřejněny velmi brzy. Zkrátka Intel potřebuje kompletně přepracovanou a novou architekturu, tedy něco, co stále nemá a není ani na dohled. Do té doby je to, jak vylévat vodu z lodi děravým kýblem, když vám kus trupu chybí.
- 14nm Comet Lake a Z490 platforma dorazí prý v dubnu (možná).
Tyhle procesory už měly být na trhu, výrobci mají základní desky připravené, ale nutno říci, že nikdo si od téhle novinky nic moc neslibuje. Odkládání vydání jde zcela na vrub Intelu, který má problémy prakticky se vším kolem. Problém je samotný procesor, kdy 10jádrový mainstreamový 14nm čip je komplikované dnes pro Intel jen vyrábět, a všichni ví, že je jako takový, naprosto nekonkurenceschopný. Za situace, kdy AMD má už půl roku na trhu 12 jádrový RYZEN 9 3900X za 13,5 tisíce a za 21,5 tisíce je tu 3950X se 16jádry pro ty, kteří chtějí v mainstreamu to nejlepší, nedává 10900K jako nový mainstreamový TOP model Intelu, absolutně žádný smysl. Jen znovu názorně ukáže současnou realitu, která je vyloženě trapnou ostudou vzhledem k postavení, možnostem a hlavně financím Intelu. Jestli 10900K je maximum, co Intel s těmi miliardami dokáže v roce 2020 většině zákazníků nabídnout, tak potěš koště.
Bude výrazně slabší než AMD, nebude levnější, efektivitou ho RYZEN převálcuje v násobcích, a výrobci desek, zejména těch levnějších, mají problém jen s jeho provozem, kdy tahle parodie na mainstreamový procesor dokáže údajně v maximech žrát až 300W! Tedy má výkon dnes středního mainstreamu se spotřebou absolutního TOP high endu. A korunuje to nesmyslná zbytečná nová patice a platforma, které vlastně ani technicky nové nejsou. Intel jen potřebuje prodávat další čipy, takže nutí všechny kupovat nové desky, ačkoliv Z490 je prostě jen přejmenované Z390 se záměrně nekompatibilní paticí LGA 1200 místo 1151. A neumí ani PCIe 4.0, které Intel přes všechnu snahu nebyl schopen funkčně zprovoznit. Vzhledem k tomu, že celá Z490 platforma a Core i9-10900K procesor má být hlavně pro nadšence, kteří ale vědí lépe, jak se věci mají a vybírají si, nejsou očekávání výrobců kolem těchto novinek příliš velká. A nepřidává tomu ani to odkládání vydání, které znamená, že AMD RYZEN 3000 už pomalu zlevňují pod původní doporučené ceny, a hlavně se začíná mluvit o RYZEN 4000 ZEN 3. A Intel Core i9-10900K tedy bude muset konkurovat hlavně jim.
Každopádně aktuální informace, které máme, hovoří o oficiálním vydání zhruba v polovině dubna. Všichni jsme zvědaví jen na jedinou věc. S jakým marketingovým trikem a lží přijde marketing Intelu a Ryan Shrout, který je vymýšlí. Ospravedlnit tenhle procesor bude oříšek, ostatně i v Intelu jsou lidé (nebo bývali), kteří samozřejmě vědí, že tohle je ostuda a bylo by lepší jej ani nevydávat. Jedinou šancí by byla nějaká opravdu zajímavá cena. A tím myslím tak maximálně do 10 tisíc korun, čemuž moc velké naděje nedávám (už jen kvůli výrobním těžkostem jich případně vyrobit dost). Nicméně už 12jádrový RYZEN 9 3900X tomu napráská a 16jádrový mainstreamový král 3950X, pak jen spláchne … už se těším na ty recenze, to bude tragikomická ztráta času pro všechny zúčastněné.
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|