Důvod vydání velmi netypicky pojmenovaného modelu je velmi jednoduchý. Uhodnete ho?
Core i9-10900K je v současnosti nejvýkonnější mainstreamový procesor společnosti Intel. Z naší, ale i mnoha jiných recenzí tohoto modelu určitě víte, že jede prakticky na maximum možností 14nm křemíku a technologie, kterou dnes Intel má k dispozici. Nemá téměř žádný OC potenciál, většina kusů nejde prakticky vůbec taktovat a pro většinu je limitem těch 5,2GHz all core. Ani tak to v základu nestačí na překonání levnějšího 12jádrového RYZEN 9 3900X, natož 3900XT nebo dokonce 3950X modelu od AMD. 10900K je tak podle mého názoru procesor pro nikoho. V multijádrovém výkonu je prostě horší než AMD, v jednojádrovém není o nic lepší, současně má extrémně vysokou spotřebu, platforma samotná zaostává výbavou proti AMD AM4 a k tomu všemu stojí v současnosti 14 500 až 16 000 korun, což je cena výrazně převyšující lepší RYZEN 9 3900X a 3900XT a pokud chcete utratit takovéhle peníze za CPU, tak to je lepší si rovnou koupit ještě dražší, ale s velkým náskokem nejlepší mainstreamový procesor současnosti, Ryzen 3950X.
Intel ale nyní vydá ještě Core i9-10850K model, který již byl zalistovaný v některých obchodech. Má o 100MHz nižší takty než 10900K (v základu i boostu) ale ne za výrazně nižší cenu. Jen papírově o něco nižší cenu (455 dolarů vs 488 dolarů), takže stát bude pořád kolem 14 tisíc korun, ale bude ještě pomalejší než 10900K, takže proti 3900X/3900XT se není už vůbec o čem bavit.
Někteří se tak mohou ptát, proč Intel tenhle navíc netypicky pojmenovaný model vydává? Navíc tak krátce po uvedení 10900K? Důvod je velmi prostý. Jen velmi málo čipů, které Intel vyrobí, dokáže jet na parametrech 10900K, Intel zkrátka poněkud přecenil sám sebe a možnosti svého 14nm procesu a nedokáže z něj dostat tak kvalitní čipy, které předpokládal. Ostatně proto že nemá téměř žádný OC potenciál a vše jede na maximum, je jasné, že Intel k tomu musí používat opravdu ty nejlepší kusy křemíku, který dokáže vyrobit. No a jednoduše mu v ruce zůstává hromadu dalších, které ale nechce prodávat tak „levně“, jako jiné 10900 non K modely. Snaží se zkrátka vytlačit každý dolar, který z toho vytlačit může. Výsledkem je tak 10850K, kdy o těch 100MHz nižší takty znamenají z hlediska použití vyrobených čipů, opravdu hodně.
Ovšem ne pro nás uživatele. Na tom, že tenhle procesor je naprosto nezajímavý pro všechny, ať už hráče, pro které je příliš drahý, nebo na seriózní práci na kterou je slabší a méně efektivní než konkurence, tak obecně nezajímavou předraženou, a ne tak dobře vybavenou platformou proti AM4, prostě 10850K nic nezmění. A fakt, že je odemčený pro OC je diskutabilní přínos, protože kvalita čipů může být tak nízká, že prakticky taktovat stejně nepůjde, respektive bude to podobné jako u AMD, kde taktování dnes znamená zapnout PBO a nechat to být. Dostupnost je také otázkou, 10900K je prakticky nedostupný v obchodech, stejně jako mnoho jiných modelů. Je to i proto, že zákazníci mají v desktopu výběr a Intel platformě se dnes vyhýbají, takže ani obchodníci si nedělají žádné zásoby. Intel sám se soustředí na OEM výrobce, kteří zákazníkům nedávají na výběr, a tak Intel tam má stále co říci.
Na rovinu říkám, že Core i9-10900K nebo 10850K apod. nemohu objektivně nikomu doporučit. Kdyby stály do 10 tisíc korun, což by byla odpovídající cena tomu, co reálně nabízí, tak možná. Ale to nevyváží jejich ostatní nevýhody a nevýhodu platformy jako takové. Za současné ceny převyšující cenu 3900X/3900XT pro AM4 nedává jejich nákup smysl pro nikoho. A bohužel 10850K na tom nic nezmění, protože Intel zjevně nemá v úmyslu skutečně konkurovat a tu cenu nastavit na nějakou smysluplnou úroveň. A nemá v plánu ani udělat svou platformu konkurenceschopnou, na což poukazuje stále více lidí:
Pokud tedy očekáváte od Intelu něco zajímavého, v dohledné době to nevypadá, že se dočkáte a vypadá to dokonce že bude ještě hůř …
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|