Intel vydal očekávaný 3nm procesor Lunar Lake alias Core Ultra 200V – je velmi slabý a drahý Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Úterý, 24 září 2024
altKonkurovat AMD RYZEN AI 300 nedokáže. Zaostává za ním o desítky %. Ale iGPU je solidní.

 

 

 

 

LUNAR LAKE je očekávaná nejnovější procesorová generace od Intelu. Přesněji řečeno jde o SoC, tedy čipletové řešení, postavené na několika čipech ala M2 Apple nebo jiná obvykle dosud ARM řešení. Ten hlavní procesorový čip navíc fakticky není ani od Intelu, je vyráběný 3nm u TSMC. Až další čipy kolem jsou od Intelu a jako SoC obsahuje také rovnou integrovanou paměť LPDDR5X. Nejde tedy o klasický procesor a neobjeví se co by desktopový model do klasické patice. Integruje se přímo na základní desky. Novinka je součástí očekávané 3nm Core Ultra 200V série, tedy ultra mobilních řešení s TDP 17 až 37W. Mířeno je primárně do tenkých mobilních počítačů.

Novinka opět obsahuje dvě odlišné skupiny procesorových jader, lišící se architekturou, výbavou i výkonem. Nejvýkonnější jádra (P-core) mají zcela novou architekturu LION COVE, která má mít o 14% vyšší IPC než 10nm RAPTOR LAKE v Core 14000 sérii. Výrazně slabší a méně vybavená jádra (E-core) mají architekturu SKYMONT. Z hlediska celkového procesorového výkonu, nelze LUNAR LAKE označit ani vzdáleně za výkonné procesorové řešení. I v nejvýkonnější variantě má totiž pouze 4 velká a 4 malá jádra. Tedy 8jader/8vláken celkem, a to vše na maximálně 37W TDP, do čehož se ale počítá i minimálně iGPU a možná i ty paměti.

Zajímavá je právě nová integrovaná grafika, která papírově výrazně posílila a jde o nejvýkonnější iGPU, kterou Intel doposud uvedl. Postavená je na nové ARC XE2 architektuře, která se objeví také u Battlemage grafik (pokud tedy přijdou na trh jako samostatné karty). Velkou výhodou toho všeho je fakt, že součástí celého SoC je už i DRAM. A to pěkně rychlá v podobě až 32GB LPDDR5X-8533.

  • A jaký je v praxi? Intel sliboval zázrak ... nenastal.

Intel před pár týdny udělal oficiální představení, kdy v prezentacích sliboval hodně. Mnozí se nás ptali, proč jsem na to neudělali článek. Odpověď je, že jsem vám nechtěl lhát a uvádět vás v omyl. Prezentace firem jsou vždy pozitivní, ale Intel poslední roky prakticky jen lhal. Jeho prezentace nám ukazovaly nikoliv produkt v nejlepším možném světle, ukazovaly prostě lež. Ten produkt nikdy v běžném světě těch slibovaných vlastností, výkonu, efektivity a údajného náskoku na konkurenci, prostě nedosahoval. A Intel musel vědět, že ta jeho prezentace lže.

LUNAR LAKE měl podle slibů Intel výkonem a efektivitou naprosto drtit soupeře z ARM i AMD. A jak to dopadlo? Záměrně, jsme se vyhnuli o tom psát, protože v minulosti jsme se hodně spálili u Intelu. Skepse byla bohužel na místě, protože i tentokrát Intel „hodně přeháněl“. Jeho prezentace a sliby naprosto neodpovídají reálným praktickým výsledkům a s rovnání s konkurencí v praxi. LUNAR LAKE rozhodně není výkonnější než Apple M řešení nebo AMD RYZEN STRIX POINT a rozhodně není běžně efektivnější. Prostě marketing nám zase prodával produkt, který by Intel rád měl, ale prostě nemá. Přitom realita LUNAR LAKE není zase až tak špatná, ovšem lepší produkt, než jaké už na trhu jsou, to prostě není!

Katastrofa se sice nekoná, ovšem ani náhodou to není to, co to být mělo. Žádný leadership a návrat na výsluní se nekoná. Dá se určitě považovat za konkurenceschopný, tedy pokud po něm nebudete chtít vysoký procesorový výkon. Ten totiž Intel nabídnout nedokáže. Ač Core Ultra 200V bude na trhu přímo stát proti nedávno uvedeným 4nm APU procesorům RYZEN AI HX 300 série, nejde o stejnou výkonovou třídu ani zdaleka. I pokud omezíte ten RYZEN jen na těch 30W TDP, jak je tomu u některých modelů notebooků, tak existující RYZEN AI 9 HX370 má celkově o desítky % vyšší výkon minimálně, v maximech už se bavíme o více jak dvojnásobku!

  • CineBench R23:

Intel Core 7 258V (17 – 37W) má 9114 bodů

RYZEN AI 9 HX370 (30W) má 16 500 bodů (+81%). Na 54W má cca 21 000 (+230%)

Intel LUNAR LAKE má solidní jednojádrový výkon, ale připomínám že jen a pouze na těch 4 z celkových 8 jader. V CB R23 dokáží ta „P“ core 1865 bodů, zatímco na stejných 30W TDP omezený RYZEN ZEN 5 má 1953 bodů. Potíž Intelu je, že AMD RYZEN má všech 12jader stejné architektury a výbavy a taktu, liší se jen tím, že ve STRIX POINT čipu jsou 4 z nich ZEN 5 s plnou capacitou cache, zatímco 8 jader jsou tzv. ZEN 5C s poloviční cache. Architektura a výbava a vše je jinak úplně stejné. U Intelu to neplatí, ta 4 P-core jsou zcela odlišná architektura, výkon i výbava než zbylé mnohem horší 4 E-core. V praxi tak Intel i na stejném TDP na výkon AMD prostě absolutně nestačí, jde o naprosto odlišné výkonové třídy procesorových produktů (jako byste srovnávali Core i3 nebo spíše Pentium s Core i9).

Pokud jde o výkon iGPU, na 30W nastavení je lepší než předchůdce. A dokonce se dokáže velmi přiblížit výkonu Radeon 890M v novém RYZEN, pokud je tedy také ten omezený na max. 30W. Jenže v případě že narazíte na notebook, který umožní tomu AMD dosahovat bez potíží na ta vyšší TDP na které je stavěno, tak tak AMD mu zase uteče. Navíc je nutné upozornit, že Intel má výhodu v tomto srovnání rychlejších LPDDR5X-8533 pamětí proti AMD vybaveným maximálně LPDDR5X-7500, takže nemáme úplně stejné podmínky. V praxi jsou výsledky následující a iGPU je rozhodně to nejlepší a nejkonkurenceschopnější na novém LUNAR LAKE:

Far Cry 5 1080p High:

  • Intel Arc 140V: 45FPS (30W), 42FPS (20W)
  • AMD 890M: 46FPS (30W), 53FPS (54W)

Cyberpunk 2077 1080p medium:

  • Intel Arc 140V: 37FPS (30W), 31FPS (20W)
  • AMD 890M: 32FPS (30W), 37FPS (54W)

BG3 1080p low:

  • Intel Arc 140V: 40FPS (30W), 34FPS (20W)
  • AMD 890M: 45FPS (30W), 44FPS (54W)

Pokud jde o výdrž na baterii, samozřejmě záleží na tom nastavení TDP, i na modelu testovaného notebooku. Většina recenzentů testovala nový 14“ ASUS Zenbook S14 UX5406 s Core Ultra 7 258V, 32GB LPDDR5X-8533 a 14“ OLED 2880x1800 120Hz. Srovnávat tak můžeme třeba se 14“ ASUS VivoBook S 14 OLED s RYZEN AI 9 HX 370 se 24GB LPDDR5X-7500 a 14“ OLED 1920x1200, alternativně se 16“ Zenbook S16 v podobné konfiguraci (ale to je prostě 16“ stroj). Tak jako tak, v praxi není nová Intel platforma v prakticky stejném notebooku nijak lepší ve výdrži baterie ve většině scénářích. Speciálně když vezmeme v potaz ten mnohem nižší procesorový výkon Intelu.

Problémem je také cena, kdy ASUS chce za ten Asus VivoBook S 14 OLED M5406WA s mnohem výkonnějším RYZEN AI zhruba 1200 EUR, zatímco Asus Zenbook S 14 UX5406 s novým LUNAR LAKE je za 1500 Eur, tedy blízko ceně podobného špičkového Zenbook S16 s RYZEN AI. Přitom prostě opravdu nejde o stejnou výkonovou třídu procesorů ani zdaleka. LUNAR LAKE se svým omezeným CPU výkonem nemá v cenových hladinách notebooků nad 30 tisíc korun, prostě co pohledávat. Nepatří tam.

  • Závěr

 - LUNAR LAKE by byl solidní levný CPU s iGPU, kdyby byl levný.

Dobrou zprávou je, že jak AMD s jeho RYZEN AI 300 sérií, tak Intel s jeho LUNAR LAKE jasně demonstrují, že x86 platforma jako taková, rozhodně nepatří do starého železa a po stránce efektivity jsou na tom skvěle. I ve srovnání s ARM. Platforma Qualcomm pro Windows totiž má-li mít alespoň někde podobný výkon, tak má i podobnou spotřebu, speciálně když ty čipy používají stejnou generaci výrobního procesu TSMC. Intel i AMD mají speciálně pod Windows (i LINUX) navíc stále výhodu široké zpětné kompatibility, univerzality a funkčnosti, jak CPU části, tak hlavně schopností iGPU. Intel hodně zapracoval na iGPU, zde se mu asi podařilo největší mezigenerační zlepšení a stáhnout velký náskok AMD. Ovšem roli hrají i paměti, kde výše uvedené testy srovnávají Intel platformu s 8533MHz vs „jen“ 7500MHz u AMD. Takže v čistém výkonu iGPU bude mít AMD APU stále lehce navrch, nemluvě o lepších ovladačích a vyladění pro hry. Nicméně iGPU nového řešení od Intelu je určitě nejlepší a nejsilnější stránkou novinky a velmi solidní s ohledem na spotřebu atd. Intel nikdy takhle konkurenceschopný v oblasti iGPU proti AMD v posledních letech nebyl. Jenže na poli APU nejde jen o to iGPU, ale výkon a efektivitu a cenu celku.

V tom zásadním, tedy výkonu CPU části však Intel LUNAR LAKE na AMD STRIX POINT jednoduše vůbec nestačí, protože jeho 4+4jádrová/vláknová koncepce na 12 jader/24vláken ZEN 5 APU, stačit ani nemůže. A to ani na stejně omezeném 30W TDP nastavení v tenkém mobilním PC. Všude kde na tom procesorovém výkonu záleží, je AMD prostě o desítky % výkonnější při té stejné spotřebě! Takže AMD je rozhodně i efektivnější až na velmi speciálně vybrané případy.

A abychom byli úplně fér, musíme zmínit i fakt, že Intel používá modernější TSMC 3nm výrobu (N3) pro ten hlavní čip, a navíc jde o čiplet, zatímco srovnávané modely AMD AI RYZEN 300 série jsou klasický monolit, a to navíc na o generaci starší 4nm výrobě TSMC (N4). Takže když to vezmeme kolem a kolem, Intel LUNAR LAKE přes tu značnou 3nm generační výhodu není v praxi rozhodně efektivnější než AMD na 4nm, které navíc má stále lepší iGPU ale současně mnohem vyšší celkový CPU výkon bez kompromisů. A cena obou platforem se v praxi nebezpečně podobá, kdy lze pořídit podobné notebooky za ne tak rozdílné ceny s oběma platformami.

  • Pro Intel jako výrobce čipů, se také není moc čím chlubit

Intel by nic z toho co LUNAR LAKE dokáže, nedokázal bez konkurenčního výrobce TSMC a jeho technologií a továren, kdy prostě tohle už není ten „Intel procesor“ jako jsme je znali doposud. Nejsem si tedy jistý, zda akcionáři a investoři Intelu mohou být s tímhle produktem a touhle realitou jakkoliv spokojeni, když to hlavní a nejlepší na novém „Intel CPU“ nevyrábí Intel sám. Protože to technicky není schopen sám se svými technologiemi vyrobit. Co by platforma by LUNAR LAKE měl být za rozumnou cenu zajímavý. Ovšem bude za rozumnou cenu? Celé Core Ultra 200V mě přijde spíše jako nová low endová ATOM platforma ideální pro levné notebooky kolem 10 – 20 tisíc maximálně. Prostě 4+4 jádra/vlákna je low end a na mainstreamovou 12/24 jádrovou konfiguraci AMD RYZEN AI 300 s běžně dvojnásobným praktickým CPU výkonem v praxi, to samozřejmě nestačí. Samozřejmě na nenáročné aplikace a surfování po netu, to má výkonu dost. A je to celkově nenáročné na provoz, ovšem efektivitou není prostě v praxi lepší než stávající AMD či ARM řešení a bojím se, že cena těch Intel LUNAR LAKE notebooků low endová rozhodně nebude. Navíc AMD ještě v současné generaci neřeklo poslední slovo. Ten 4nm monolit RYZEN AI 300 série totiž není ani nejvýkonnější, ani nejefektivnější mobilní řešení, které AMD v rámci ZEN 5 generace bude na trhu mít …

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


Komentáře
Přidat Nový
HoCh [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2024-09-27 19:38:36

Ta iGPU nevypadá špatně, ale prý má výkon ve hrách dost nevyrovnaný. Nejspíš kvůli nedotaženým optimalizacím v ovladačích.

Podle testů v NotebookCheck prý průměrné FPS na Lunar Lake dosahují přibližně stejné úrovně (39,6) jako minimální FPS na Strix Point (38,3). Podle recenze jsou průměrné FPS Lunar Lake na úrovni minim Strix Point i ve Far Cry 5, F1 23 i F1 24.
snajprik [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2024-09-28 06:40:44

Prave tie ovladače su kamen urazu, Na Nvidiu sa všetke hry odladuju už pri vyrobe za seba hovori ich 90% podiel v hernich GPU, AMD na nu sa odladuju hry na konzolach a tych par hier čo ostalo tolko nie je a to si dodatočne odladia, tak že ani AMD nema problemi s ovladačmi.
Lenže u Intelu je to uplne ina pesnička na nich nik hry neodladuje ba dokonca nemalu prachy aby si dokazali všetke hry odladiť na seba sami a preto hromada herneho vykonu ostava nevyužita. Tych par hier čo Intel na seba odladi to je kvapka v mori.
Kto chce hrať hry pre neho je Intel s troch možnosti ta najhoršia.
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
 

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
The Witcher: Sirens of the Deep – nový animovaný Zaklínač!
The Witcher: Sirens of the Deep – nový animovaný Zaklínač!Pátek, 17 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 643x
Komentářů: 1
Kingdom Come: Deliverance 2 – první dojmy!
Kingdom Come: Deliverance 2 – první dojmy!Pátek, 10 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1912x
Komentářů: 2
Nové RX 9070 a RTX 5000 grafiky pěkně v detailech!
Nové RX 9070 a RTX 5000 grafiky pěkně v detailech!Čtvrtek, 09 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 2100x
Komentářů: 6
CES 2025 startuje! Sledujte představení AMD, NVIDIA, Intel, ASUS atd
CES 2025 startuje! Sledujte představení AMD, NVIDIA, Intel, ASUS atdPondělí, 06 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 3964x
Komentářů: 0
Jak si vyrobit diamant? Není to zase tak složité!
Jak si vyrobit diamant? Není to zase tak složité!Neděle, 05 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1362x
Komentářů: 1
Space Engineers 2 ohlášeno a dorazí brzy!
Space Engineers 2 ohlášeno a dorazí brzy!Sobota, 04 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1289x
Komentářů: 1