Nové procesory Intel? Na ty si počkáte. Další zastaralé neefektivní a předražené SKYLAKE přichází.
Už to začíná být vyloženě smutné. Nicméně je tu šance, že tohle je už opravdu naposledy, kdy Intel servíruje zastaralé 14nm SKYLAKE procesory jako novinky (i když u Intelu samozřejmě jeden nikdy neví, připomínám, že 10nm procesory nám Intel slíbil na rok 2016 nejpozději 2017). XEON „COOPER LAKE“ je nová „mainstreamová“ řada serverových procesorů Intel. Nepřináší žádnou novou architekturu ani nový výrobní proces, jen vyšší takty a vyšší TDP. Proti původním plánům a ohlášením také nemá 56 jader (měl to být slepenec dvou 28jader), ale zase jen 28 jader. Moc se nedivíme, protože ani tak není procesorovým výkonem konkurenceschopný, AMD má podobné TDP s 2x výkonnější procesorem, takže lepit k sobě dvě 14nm 28jádra by znamenalo 500W TDP a nejspíše požár serverovny. Ovšem i tak ceny 28jádrových variant začínají na šílených 8719 dolarech za 8376H a končí na naprosto nesmyslných 13 tisících dolarech za stále jen 28jádrový 8380HL. V čem je rozdíl?
V podpoře některých technologií, kdy prakticky každý model umí jen něco, jakkoliv jde o stejné čipy, asi aby to nebylo tak jednoduché a zákazník v jenom produktu za slušnou cenu nedostal vše. Prostě Intel :). A kam tyto procesory míří? Třeba na AI provozovatele, i když tady je velkou otázkou, zda použití AMD RADEON nebo NVIDIA GPU není pro AI už dnes jasně výhodnější. Pochopitelně protože Intel zatím stále žádné velké GPU nemá, tak to láme přes koleno a tlačí na to CPU.
Z hlediska použitelnosti novinky, tohle vypadá na další produkt pro stávající majitele Intel platformy, hledající možnost upgrade ze starších pomalejších SKYLAKE variant. Samozřejmě z hlediska výkonu či efektivity a vlastně ani ceny tohle nemůže v přímém souboji konkurovat AMD EPYC platformě se 64jádrovými procesory, které stojí od 6 tisíc dolarů, takže jsou i levnější. Navíc když do toho započtete ještě efektivitu, kdy se bavíme obvykle o serverech s desítkami těchto CPU na firmu minimálně, dokáže AMD ušetřit majlant na spotřebě. Samozřejmě ani tahle „nová“ Intel serverová platforma stále neumí PCIe 4.0 atd. To se očekává až od 10nm XEON, o kterých Intel říká, že letos také dorazí, ale dech bych nezadržoval.
Všichni asi už jen doufáme, že COOPER LAKE je vážně poslední produkt založený na 14nm SKYLAKE, a že je to prostě naposledy, co slyšíme o této dnes beznadějně zastaralé, neefektivní, bezpečnostně naprosto zoufale a neopravitelně děravé platformě a generaci procesorů. Ta začala kdysi docela jako solidní produkt, ovšem končí bez přehánění jako meme a parodie. Smutné na tom všem je, že i za této situace v tomto stavu tyhle předražené pomalé děravé a archaické kusy zbytečně spotřebovaného křemíku, za ty šílené peníze budou někteří nakupovat. Aneb tohle je důvod, proč nemůžeme mít hezké věci a hezký funkční CPU trh …
Snad je to opravdu naposledy, co Intel vydává 14nm procesory jako „novinky“ ...
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|