Nový procesory AMD na architektuře Bulldozer bude na nějaký čas tím nejvýkonnějším …
… avšak nebude tím nejvýkonnějším více, než 4-5 měsíců. AMD Bulldozer v 8jádrové verzi pro AM3 totiž není vyloženě high-endová záležitost, stále je to procesor "jen" s dvoukanálovým řadičem pamětí a stále není o nic větší, než ty současné a jeho patice AM3+ je vlastně téměř to samé, co současná AM3, tedy i pro low end a mainstrem. To Intel už finišuje s dokončením nástupce současných high end Core i7-900 procesorů do LGA1366.
Nové procesory, jež se pravděpodobně budou jmenovat Core i7-2900, jsou skutečný high end. Přijde vám současná patice LGA1366 jako velká a tříkanálový řadič pamětí jako přehnaný? Tak to počkejte, až uvidíte naživo novou patici LGA 2011 (zajímavá shoda okolností) a nové procesory s jejich čtyřkanálovým řadičem pamětí! Intel zahodil všechny konvence a novou X68 platformu udělá ultra high endovou se vším všudy. To pravé pro milovníky výkonu bez kompromisů.
Připravte se tedy na obří desky, obří patici, obří procesory a 4-8 paměťových modulů jako standard. Intel už novou platformu má víceméně hotovou a již ji předvádí za zavřenými dveřmi. Samozřejmě jde o procesory architektury Sandy Bridge-EN, samozřejmě 32nm a těšit se letos můžeme na „levnější“ 8 jádrový model a pak také na 10 jádrový procesor řady EE a časem i na 12 jádrový EE. Vzhledem k tomu, že téměř určitě budou mít tyto procesory i HT, tedy dvě vlákna na jádro, budou se tvářit jako 16-20-24 jádrové procesory. Navíc samozřejmě budou disponovat i specializovanými instrukcemi, takže to bude značný výkonový posun, proti současnosti. Ani se pak nedivíme tomu čtyřkanálovému řadiči pamětí, který je nutný proto, aby se vůbec všechna ta data dostala včas k tomu procesoru ke zpracování a výkonový potenciál byl využit.
Co nás potěšilo je fakt, že z určitých roadmap, které nám všem Intel do této doby ukazoval, to vypadalo, že se letos snad ani nástupce X58 platformy nedočkáme, teď to ale vypadá, že na přelomu Q3/Q4 letošního roku, Intel s tímhle na trh dorazí. To samozřejmě znamená, že Bulldozer si výkonový trůn, jež asi pravděpodobně s 8jádrem v dubnu-květnu (03/04) získá, neudrží dlouho. Tedy za předpokladu, že nám AMD něco netají.
Je pravdou, že 8 jádrový bulldozer do AM3 je parametrově i velikostí konkurencí ke Core i7-800 do LGA 1155 a také je pravdou, že Bulldozer procesory jsou zcela modulární a AMD má v plánu stavět později až 16 jádrové procesory. Takže kdyby eventuálně plány uspíšilo a dorovnalo velikostně ty nové Core i7-2900 procesory do LGA2011, samozřejmě by muselo udělat novou patici, či eventuálně použít tu serverovou a samozřejmě čtyřkanálový řadič by pak byl samozřejmostí, mohli bychom tu nakonec mít pěkný High endový souboj. Nicméně o ničem takovém zatím nevím, vím jen o 8 jádrových nových procesorech AMD do AM3 patice a ty se rozhodně s X68 platformou, při jejích parametrech, utkat a vyhrát, nemohou. Kdyby ano, bylo by u intelu něco asi hodně špatně. Každopádně letos myslím uvidíme pěkný nárůst výkonu u obou platforem a Intel sice na krátko v polovině roku přenechá vedení AMD, aby si zase hcvíli vyzkoušelo, jakéje to být na vrcholu, ale pak si ho zase vezme a AMD se bude mít co ohánět, aby, pokud bude chtít tedy v high-endu konkurovat, si vytvořilo možnost si korunu zase vzít. Intel s parametry jeho nových LGA 2011 procesorů, ale nemusí mít z Bulldozeru pro AM3+ obavy a věci má zjevně pekvně pod kontrolou.
Zdroj: Zol.com.cn, DDWorld.cz
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|