Intel výrazně snižuje výkon Core i9-13900K/14900K a nakázal výrobcům desek aby bylo výchozí. Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Středa, 08 květen 2024
altVýkon, který ukazovala většina recenzí není ten, který procesor skutečně má. Je mnohem nižší.

 

 

 

 

Množství procesorů Intel, a to hlavně Core i7-13700K/14700K a speciálně 13900K/14900K, které odchází a potýkají se s problémy se stabilitou je mnohem větší, než se zdá a než se uvádí. Intel řeší abnormálně velké množství reklamací a už se k celé situaci oficiálně vyjádřil. Vše svedl na výrobce desek, kteří prý překračovali doporučená nastavení TDP a tzv. základní hodnoty a nastavení dalších aspektů. Problém je, že Intel se proti tomu „překračování“ nijak nebránil v době, kdy mu to přinášelo marketingově cenný vyšší výkon a především Intel sám se v minulosti vyjádřil v tom smyslu, že ta vyšší TDP apod. neznamenají, že by procesor neběžel tzv. „ve specifikacích“.

Jenže 10nm čipy Intelu zjevně nejsou dělané na to, aby běhaly 6GHz při 100°C a 300W stále. A tak po nějaké době se rychle množí problémy řady majitelů Core i7-13700K/14700K a 13900K/14900K, u kterých bylo pravidelně TDP překračováno a byly provozovány přetaktované, i když Intel i výrobci desek se tvářili, že to nastavení je vlastně normální a o přetaktování nejde. Speciálně když u mnoha šlo o výchozí nastavení. Nyní Intel couvá …

  • Výrobci desek musí vydat nový BIOS

                                          se základním profilem a ten musí být výchozí!

Jedním z mnoha problémů je i nekonzistence výkonu Intel platformy. Zatímco u AMD, když si dnes koupíte třeba RYZEN 9 7950X procesor, nebo jakýkoliv jiný RYZEN 7000, tak na všech AM5 základních deskách pojede ve výchozím základním nastavení se stejným výkonem (+/- jednotky % v závislosti na drobná vyladění BIOSu). I na nejlevnějších deskách A620 s nejzákladnější VRM, však bude mít v základním nastavení 7950X stejný výkon, jako na nejlepší X670E desce za 10x vyšší cenu! Protože prostě výrobci desek i AMD dodržují to, co udávají, tedy 170W TDP a tomu odpovídá výkon. U Intelu tohle už dlouho neplatí!

Kdysi to platilo. V dobách, kdy Intel řešil spotřebu a efektivitu a chlubil se tím, byla přísně dodržována jeho TDP a další výchozí nastavení. Jenže poslední generace Intel výkonem na těch svých udávaných základních TDP nestačí, a tak toleruje, že se vlastně vše konstantně porušuje. Jak víte, Intel prodává Core i9-13900K alias 14900K jako údajně 125W procesor s krátkodobým boostem údajně 253W (PL2), ten však má být jen 6 sekund a pak se opět sníží. A on tak opravdu na některých základních deskách funguje. Jenže na žádných, se kterými testuje drtivá většina recenzentů, kteří používají luxusnější Z690/790 desky apod. Pokud však pořídíte nějakou levnější desku, B660/760 apod., mnohé z nich se k těm 253W ani nepřiblíží, protože na to prostě nemají VRM. A u mnoha OEM sestav s levnějšími deskami tak budou i procesory jako 13700K/14700K nebo 13900K/14900K omezeny na 125W TDP s tomu odpovídajícím výkonem. Ten je samozřejmě znatelně nižší, než když necháváte procesor běhat na vyšším TDP.

U Intel platformy tak jednoduše záleží na použité desce a tom, jestli její výrobce nastavil, co by výchozí BIOS skutečně základní nastavení anebo nějaké své, nelimitované. A bohužel, většina Z690/Z790 desek, a prakticky všechny lepší modely mají, co by výchozí nastavení, překračování tohoto základního TDP. Mnohé dokonce vůbec nijak procesor nelimitují! A překračují i tzv. Extrémní profil Intelu. Právě u nich dochází k masivnímu selhávání procesorů po nějaké době, které prostě ztrácí stabilitu, jelikož nikdy nebyly dělané na to, aby nelimitované dlouhodobě provozované běžně byly. Intel tak nyní přichází s oficiálním „doporučením“ pro výrobce desek:

Oficiálně „žádá“ aby výrobci desek poskytly nový aktualizovaný BIOS, ve kterém bude výchozí profil odpovídat doporučeným nastavením Intelu. Firma dále navrhuje, aby se ten profil jmenoval “Intel Default Settings”. Výrobci mají takto upravené BIOS poskytnout nejpozději od 31.5.2024.

  • Jaké jsou ale ta „doporučená nastavení“?

A tady to začíná být zajímavé. Ona ta doporučení a jasné parametry existovaly vždy. A jak jsem napsal, na mnoha LGA 1700 deskách jsou vyžadována, protože prostě levnější desky nejsou stavěné na to, je překračovat. Každopádně konkrétně u Core i9-14900K je udáváno 125W základní TDP a 253W krátkodobý (6 sekund) boost TDP, které najdete uvedené i ve většině obchodů. Jenže ono to není tak jednoduché.

Základní nastavení Intelu je údajně v trvalejším boostu jen 188W, což má být skutečná PL2 hodnota, přičemž absolutní krátkodobé maximum při boostu části CPU je 293W alias PL4 hodnota. Ovšem většina výrobců „lepších“ desek brala za „základní hodnotu, tedy PL1 stav těch 253W a za boost pak 380W z vyššího Performance režimu! No a pak jsou i výrobci, kterých u svých desek nastavili napevno limit až 4096W, tedy fakticky žádný limit v žádném stavu! Procesor prostě běžel na maximum možného, většinou co jen chlazení stačilo, což většinou nestačilo, protože 100°C není problém mít i s velkým AiO u takto nastavených případů.  A tomu všemu také odpovídaly proudy a napětí, které do těch 10nm křemíků byly cpány. Není tedy divu, že procesory velmi rychle degradují a odcházejí. U mnoha výrobců desek byly tyhle nelimitované stavy nastavené jako výchozí!

Intel ten vydal výše uvedené „doporučení“, kdy by základní nastavení mělo být opravdu základní v BIOSech a výrobci desek to mají do konce května tak nastavit, prodávat a aktualizovat. Jenže ti proti tomu protestují, protože samozřejmě výkon klesne až o 25%, což vrhá špatné světlo na produkty jako celek. Intel tak opět couvl a vnesl do situace další zmatek. Nyní tedy vydal další doporučení, že u některých základních desek, které jsou toho schopné (což je na zvážení jejich výrobce), mohou výrobci použít ten vyšší ale už OC režim jako výchozí, ačkoliv tedy nejde o výchozí baseline nastavení:

Ale opět zdůrazňuji, že to platí jen a pouze pro některé základní desky, tedy zdaleka ne všechny. A jakýkoliv režim, který není ten základní, a překračuje tedy 125W/188W pro 13900K/14900K apod. je prostě taktování.

  • Jaký je dopad na výkon v praxi?

Asi vás nepřekvapí, že samozřejmě výkon 13900K/14900K, který má dodržovat těch 125W až 188W boost bude „trochu“ jiný, než když ho měříte s trvalými 253W co by minimem alias ve skutečnosti až 380W, jak to prakticky bylo ve většině testů, recenzí atd. A znovu opakuji, Intel věděl, že to na těch nastaveních všichni testují a někteří výrobci desek to tak mají nastavené jako výchozí režim na některých modelech, a nijak proti tomu neprotestoval. Důvodem je samozřejmě výkon.

Nelimitovaný Core i9-14900K totiž udělá nějakých 2265 bodů v CB R24, ale pokud bude dodržovat těch 188W boostu, jeho výkon je ve skutečnosti jen 1692 bodů. To je pořádný pokles! Ano, samozřejmě je tu také pokles spotřeby a zahřívání. Jenže důvod, proč Intel nechtěl ukazovat tento reálný výkon dle jeho vlastních základních specifikacích a jak to pojede na většina Intel desek které nemají mohutné PCB, VRM apod. je, že AMD s jeho RYZEN 9 7950X na výchozích 170W TDP udělá 2143 bodů. Je tedy o 26% výkonnější, při stále lehce nižší spotřebě a podobné ceně jako Intel konkurence. Mimochodem, ultra efektivní skutečně 65W (TDP) RYZEN 9 7900 udělá 1634 bodů s 88W celkovou spotřebou. Tak velký rozdíl v efektivitě dnes je. Intel prostě potřebuje i více než 2x vyšší spotřebu na podobný výkon proti AMD.

Samozřejmě při tom výchozím 188W boost nastavení má nižší výkon ve všech aplikacích, včetně her, kdy i tam i běžný 7950X jej překonává, nemluvě o 7000X3D modelech, které jsou ještě mnohem efektivnější.

  • Tohle není řešení. A navíc to smrdí!

Jak mnozí správně poukazují, lze dohledat a máme i osobní zkušenosti, že Intel moc dobře věděl o tom, že ta jeho „výchozí nastavení“ TDP a napětí všichni porušují a nic proti tomu nedělal. Naopak povzbuzoval partnery i novináře ukazovat výkon jeho procesorů s těmi vyššími „OC“ nastaveními bez ohledu na tu spotřebu a zahřívání s tím spojeným. Intel doslova mnohokrát řekl, že to vlastně není taktování a stále to považuje za nastavení, které „jede ve specifikacích“.

Jenže ono ho to dohnalo. Už několik generací prostě a jednoduše klame. Prodává papírově 125W procesory, ale nechává ukazovat jejich výkon na reálně 250 až 320W. Ale tentokrát to má následky. Všechny ty „enhanced“ výchozí nastavení BIOSů některých desek, prostě nedokáží ten procesor udržet dlouhodobě stabilní a spolehlivý a samotná základní deska není problém. Jednoduše ty kusy křemíku nejsou stavěné na to, aby dlouhodobě běhaly 253 – 380W v zátěži při 100°C. A prostě odchází. A jsem si jistý, že spíše dříve než později, odejde každý procesor, který byl takto provozován.

A to byla většina z těch, které byly provozovány u herních sestav s lepšími Z690/790 deskami, jejichž výchozí BIOSy měly to překračování TDP dlouhodobě aktivní od začátku. A to s plným vědomím společnosti Intel, která kdykoliv mohla výrobcům desek zakázat jeho maximální TDP překračovat, stejně jako zakázala spousta jiných věcí v minulosti a omezuje to stále (na „neZ“ deskách). Jenže to v tomto případě neudělalo, protože by ten reálný výkon, který ty procesory mají na těch skutečně udávaných základních hodnotách (125/188W), prostě marketingově neobhájilo. A nikdo při smyslech, by si žádný z těch Intel procesorů nekoupil. To je celé.

Takže teď, když mnohé procesory provozované přetaktované na 253-400W režimu jsou už poškozené a nestabilní, snížení limitů zpět na základ nic neřeší. Maximálně jen omezí četnost pádů, ale procesor už degradoval natolik, že stabilní nikdy nebude. Navíc co všechny ty recenze, testy, články, videa, které ukazují výkon těch Intel procesorů posledních generací na těch zjevně dlouhodobě závadných nastaveních TDP? Ty také Intel smaže? A vymaže zákazníkům dojmy podle nich z paměti? A co ti, kteří si na základě těch všech zjevně chybných testů ty procesory koupili a teď by je najednou měli provozovat s až o 25% nižšími výkonem? Tedy výrazně nižším výkonem, než jaký má úspornější konkurence, před kterou dali přednost Intelu na základě těch zjevně špatných informací, proti kterým ale Intel nijak nevystupoval?

Uvádět prostě teď základní nastavení a nutit ho výrobcům desek, aby ho dodatečně implementovali, nic neřeší! Procesory, které už běžely na tom vyšším nastavením už jsou „nakřáplé“. Současně velké množství uživatelů s těmi procesory a deskami žádné aktualizace BIOSu nedělá. Dá se říci, že se to tedy dotkne jen nových PC, nově prodávaných desek, u kterých prodejce aktualizaci BIOSu udělá, než to pošle zákazníkovi apod. Jenže kdo si tohle teď s tímhle výkonem bude kupovat, speciálně když zjevně vadné a chybné recenze jsou stále venku …

  • Závěr – Intel to dělá i proto,

                                    aby další generace ARROW LAKE vypadala lépe

Zkrátka a dobře, Intel dohnal fakt, že jeho procesory na normálních nastaveních nestačí na konkurenci. A roky mu bylo tolerováno, že inzerovaný 125W procesor běhá v praxi ve skutečnosti 300W+. Ale jen někdy, jen na některých deskách. Jistě jen shodou okolností hlavně na těch, se kterými byl ten výkon Intel procesorů prezentován veřejnosti a zákazníkům nejčastěji. Intel sice hází problém a vinu na výrobce desek, a ti v tom samozřejmě nejsou nevinně, ale hlavním viníkem je jen a pouze Intel sám. U poslední generace procesorů Core 13000 alias Core 14000 to už prostě jen prasklo a byly překročeny praktické meze toho, co ten křemík fyzicky v praxi dlouhodobě snese. Jediné skutečné řešení je stáhnout všechny „K“ procesory a všechny desky které umožňovaly ty limity překračovat bez vědomí či přímého nastavení s jasným upozorněním pro uživatele, a vyměnit je za nové, které ty limity budou přísně dodržovat. To samozřejmě Intel neudělá.

Pochopitelně tímhle krokem snížení parametrů a výkonu jeho současných nekonkurenceschopných Core i9 sleduje i další cíl. Nadcházející nová ARROW LAKE generace procesorů, která se bude prodávat jako Core Ultra 200, bude vypadat o něco větší výkonový skok, než reálně pro nadšence je. A vsaďte se, že najednou bude ve všech materiálech a prezentacích Intelu ukazován výkon 14900K na maximálně 188W místo dosavadních 300W ve srovnání s novým Core Ultra 9 285K. Tedy současný model bude mít najednou výrazně nižší výkon, než jaký ukazovaly prezentace a prakticky všechny testy 13900K/14900K při jeho vydání na trh. Jaká to náhoda, že se tak stane po 2 letech prodejů stávajících produktů a zrovna při vydání nové generace …

Na druhou stranu všichni, kteří si koupili stávající Intel platformu a teď mají problémy si za to mohou do značné míry sami. Byli důrazně všemi objektivními recenzenty varováni, že to není dobrý produkt a není důvod proč mu dávat přednost před objektivně prostě mnohem lepší konkurencí. Koupit Core i9-13900K/14900K a Intel platformu v posledních letech bylo jako koupit si auto se špatným chlazením a hranatými koly a pak se strašně divit se, že to nějak špatně chladí, drncá a obojí se časem ještě zhoršilo. Samozřejmě se můžeme ptát, zda kdyby něco podobného, co udělal Intel v tomto případě udělala nějaká jiná značka, zda by to také tak snadno prošlo. Mě už to ale opravdu hodně nebaví. Koho má bavit o tom pořád psát?! Já se hrozně těším, až konečně po dlouhých letech budu moci napsat o nějakém špičkovém TOP produktu značky Intel, který dorazil včas, podle plánu a je objektivně dobrý, povedený a hlavně lepší než existující konkurence a třeba i za lepší cenu. Otázkou je, zda něco takového tento výrobce ještě dokáže realizovat …

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


Komentáře
Přidat Nový
snajprik [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2024-05-10 06:30:29

Ja len doplnim ešte napätia čo intel tlači do CPU
defaut režim
idle režim 125W/160A=0,78V
bez turba 188W/160A= 1,175V
Turbo 293W/160A= 1,83V!

režim performace
Turbo 380W/200A= 1,9V!

Tlačiť bežne do CPU 1,9V na 10nm je jemne povedane šialenstvo, nečudo že to ma takú životnosť pri 1,9V, Intel nieže dosiahol ale aj prekročil max napätie čo ešte sa da tlačiť do CPU
johny.mnemonic [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2024-05-10 22:49:33
avatar
:-O tak to je mazec.
To jsou napětí jak dvě dekády zpátky na mnohem větších výrobních procesech
johny.mnemonic [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2024-05-10 22:49:55
avatar
.
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
 

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Kingdom Come: Deliverance 2 – první dojmy!
Kingdom Come: Deliverance 2 – první dojmy!Pátek, 10 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1634x
Komentářů: 2
Nové RX 9070 a RTX 5000 grafiky pěkně v detailech!
Nové RX 9070 a RTX 5000 grafiky pěkně v detailech!Čtvrtek, 09 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1810x
Komentářů: 3
CES 2025 startuje! Sledujte představení AMD, NVIDIA, Intel, ASUS atd
CES 2025 startuje! Sledujte představení AMD, NVIDIA, Intel, ASUS atdPondělí, 06 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 3921x
Komentářů: 0
Jak si vyrobit diamant? Není to zase tak složité!
Jak si vyrobit diamant? Není to zase tak složité!Neděle, 05 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1295x
Komentářů: 1
Space Engineers 2 ohlášeno a dorazí brzy!
Space Engineers 2 ohlášeno a dorazí brzy!Sobota, 04 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1260x
Komentářů: 1
Nové 27“ OLED 4K 240Hz monitory v akci!
Nové 27“ OLED 4K 240Hz monitory v akci!Pátek, 03 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1227x
Komentářů: 1