Z důvěryhodných zdrojů unikla informace, která může znamenat zvrat na procesorovém trhu.
O tom, že má Intel velké problémy s nástupcem 14nm výroby a přechodem na 10nm proces, už všichni vědí. Intel měl přitom 10nm CANNON LAKE procesory uvést na trh už v roce 2016. To se nestalo. Firma několikrát uvedení odložila, až nakonec slibovala, že 100% bude mít 10nm procesory nové generace v polovině roku 2017. A to se také nestalo. A tak se letos ve firmě porafali a vyrazili šéfa firmy (a pár dalších lidí). Oficiálně pro nevěru, neoficiálně pro neschopnost a současné vedení si tím kryje vlastní zadky, protože rozhodně nejde o samostatné selhání jen bývalého šéfa firmy. Přestože opět slíbili, že 10nm proces bude v dohledné době nasazen, ani to se nestalo, a naopak vyšlo najevo, že problémy jsou skutečně tak velké, jak se spekulovalo (což Intel popíral) a 10nm nestihne rok 2018 a nestihne ani většinu roku 2019. A u toho zatím Intel oficiálně zůstal.
Problém je, že ze zdrojů, které jako první a evidentně pravdivě informovaly před lety o problémech 10nm výroby, aktuálně zní, že Intel už je úplně v koncích ohledně 10nm a prakticky už to vzdal a přesouvá pozornost dál. Firma to sice opět oficiálně popírá, jenže musíme připomenout, že informace pochází ze zdrojů, které se ukázaly jako velmi přesné a první o problémech Intelu informovaly, a hlavně že Intel vždycky opakovaně problémy popřel. A jak se ukázalo opakovaně lhal a zcela vědomě a záměrně, protože následně po čase musel přiznat, že problémy jsou, a to už několikrát. Proč tedy máme v tomto případě věřit tomu, že Intel nelže?
- Proč nevěřit Intelu, že jeho 10nm je na dobré cestě?
Upřímně? Sám Intel poskytl svými minulými vyjádřeními o 10nm výrobě a jejím stavu v minulosti pádné argumenty, abychom jeho nejnovější „oficiální popření ukončení vývoje 10nm výroby“ nevěřili. Má totiž zájem lhát, protože sám chce kontrolovat, co a jak sdělí, jelikož nejde o nic menšího, než o peníze, akcie atd. Jinými slovy, Intel prostě teď lže a barvu přizná až při dalším povinném vykazování hospodářských výsledků a hlavně setkání s investory.
Nicméně je tu i celá řada dalších argumentů podporující informace, že Intel 10nm výrobu prostě už vzdal (minimálně z velké části). Ten hlavní důvod je, že je na ni už pozdě a Intel navíc nedokáže udělat tuhle výrobu v té kvalitě a technologické pokročilosti, kterou plánoval. Už dříve uniklo a potvrdilo se, že původní plánovaná 10nm výroba, která měla využívat hned několik extrémně pokročilých technologií, čímž by Intel jednoznačně zůstal v pozici technologického leadera v oblasti výroby čipů, není prostě realizovatelná. Intel nedokázal vyřešit zásadní problémy, a tak zkoušel udělat méně pokročilou verzi stále ještě 10nm výroby, kdy však stále chtěl udělat zásadní pokrok v mnoha směrech. Ani to ale nedopadlo.
Poslední informace tak hovořily o tom, že Intel vzdal většinu těch zásadních inovací, výroba měla být mnohem méně pokročilá a mnohem menším skokem a to tak, že prakticky místo 10nm mělo jít ve skutečnosti o spíše 12nm, což Intel samozřejmě oficiálně nikdy nepřizná. Problém je, že vývoj tohoto procesu, nutné úpravy již připravených architektur atd. by zabral další 2-3 roky, takže prakticky nikdo nevěří, že by Intel dokázal dostat výkonné „10nm“ procesory na trh dříve, než v roce 2020. A tady přichází problém. Pokud by se Intel na tento méně pokročilý proces zaměřil a vrhl na to všechny síly a finance, nemuselo by to dobře skončit. Intel by sice v průběhu roku 2020 na trh „10nm“ procesory uvedl, jenže jeho výrobní proces by byl srovnatelný jen se současnou úrovní, tedy 12nm výrobou TSMC/GF/SAMSUNG. Jenže právě TSMC (s AMD) a SAMSUNG už letos zahájili první generaci 7nm výroby a připravují spuštění druhé generace ještě mnohem pokročilejší 7nm výroby, která dokonce využije řadu těch technologií, které Intel původně plánoval pro svůj 10nm proces. A v tuto chvíli to vypadá, že jak TSMC, tak SAMSUNG jsou na dobré cestě. SAMSUNG dokonce už mluví o 5nm.
Reálně výroba prvních 7nm produktů běží a třeba AMD už vyrábí u TSMC velký 7nm VEGA 20 grafický čip, a hlavně 7nm procesory na ZEN2 architektuře, které uvede v Q1 a Q2 2019. V roce 2019 pak dokončí a připraví k výrobě ZEN 3, který na mnohem pokročilejší druhé generace 7nm+ u TSMC začne vyrábět a na trh půjde pravděpodobně v první polovině roku 2020 (tedy v době, kdy Intel nejdříve vydá 10nm novinky). A těžko lze předpokládat, že tam se TSMC a SAMSUNG zastaví. A proti tomu má mít Intel v nejlepším případě 10nm proces, který se víceméně vyrovná a lehce překoná jen to, co nabízí 12nm výroba v tuto chvíli? U Intelu zase nejsou tak mimo, aby pochopili, že snažit se cpát ty enormní peníze, které do toho investují, a hlavně investují do továren, nedává smysl. Samozřejmě by přechod ze 14nm na „10nm“ byl znatelným zlepšením, ale jednoduše by nestačil na 7nm/7nm+ proces, který bude v té době mít konkurence. Dokonce někteří analytici předpokládají, že pokud by Intel pokračoval, tak jak pokračuje, měl by brzy téměř 5 let vývojový skluz za konkurencí, kdy ještě před pár lety měl minimálně 1-2 roky náskoku. A to by prostě pro Intel CPU i GPU znamenalo zásadní problém.
Časově a finančně prostě dává smysl zrušit „10nm“ výrobu, protože ty problémy, které měla a má, stále nejsou vyřešeny a prostě by nestačila na konkurenci. Takže než do toho cpát další miliardy dolarů a hlavně čas, Intel prostě musí jít dál. Tedy na 7nm? Intel může teď oficiálně tvrdit, že to není pravda, že 10nm je stále na cestě. Výroba totiž existuje, existuje i procesor na ní a je možné, že budou i další. Nikdy ale nedostojí plánům, a i při nejoptimističtější variantě, která je zatím oficiálně verzí Intelu, tedy že 10nm produkty začne vyrábět v druhé polovině příštího roku naplno a v závěru roku 2019 bude uvádět ICE LAKE na trh, je to prostě málo. V té době už bude AMD připravovat 7nm+ ZEN3. Jaká je šance, že tomu Intel s „10nm“ bude stačit? A především, jak dlouho mu bude trvat udělat další krok, tedy nasazení 7nm? 2023/2024?!
Každopádně brzy proběhne setkání s akcionáři a investory, u příležitosti vyhlášení Q3 2018 výsledků, takže Intel se tomuto tématu nevyhne. Uvidíme, co bude tvrdit, protože zalhat tam už bude větší problém, než co tvrdí teď po Twitteru. Osobně si myslím, že Intel 10nm sice dodělá a nějaké produkty na něm určitě ještě uvidíme, ale současně jsem toho názoru, že dává smysl přesunout hlavní pozornost i finance na 7nm výrobu, protože ta „10nm“ prostě v době, kdy reálně bude nasazena, už bude zastaralá a hlavně s mizernoou výtěžností a pokulhávat za konkurencí … a pokud Intel něco v posledních letech dokázal, tak že nemá žádný plán „B“ a záložní řešení a vůbec nepočítal s alternativou konkurence ...
GlobalFoundries mimochodem prakticky ze stejného důvodu zrušilo svůj plánovaný 7nm proces, a to také ještě chvíli před tím tvrdilo, že vše je na dobré cestě. Jako to tvrdí Intel. Prostě TSMC a SAMSUNG už 7nm vyrábí, 7nm+ bude brzy následovat a už mluví o 5nm a nezdá se, že by měly tak velké problémy jako mají jiní. Takže pro Intel snažit se za miliardy dolarů dodělat méně pokročilý 10nm s výhledem na jeho používání nejdříve od konce roku 2019 a to samé by případně platilo i pro 7nm u GF, nedává prostě smysl. Je to vyhazování peněz a náskok konkurence by ještě vzrostl.
Samozřejmě dobré zprávy to nejsou. Intel zcela jednoznačně na současné 14nm výrobě minimálně ještě 2 roky primárně zůstane, protože prostě nemá nic jiného. Co to znamená pro produktovou nabídku není žádná záhada. Core 9000 Intel právě představil a možná přichystá další 14nm REFRESH. OEM výrobci a partneři Intelu neočekávají, že problémy s dodávkami procesorů, kdy zkrátka 14nm výroba nestačí na požadavky obřích CPU, které Intel musí vyrábět, aby udržel podíl v klíčových segmentech, se vyřeší v dohledné době. Ceny a nabídka procesorů tak jak je máme v obchodech, tak budou pravděpodobně trvalý stav, a to minimálně do uvedení nástupce 14nm …. Jedinou dobrou zprávou je, že výběr procesorů pro stavbu PC tak prakticky nikdy nebyl jednodušší …
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|