Core i9-11900K, i7-11700K a i5-11600K jsou jasná věc. Vzorky už jsou finální. Výroba začne brzy.
Rok 2020 přinesl na poli PC extrémní posun v mnoha směrech a byl to jeden z nejlepších roků pro PC v historii. Zejména pro AMD, které poprvé procesorově jednoznačně překonalo Intel ve všem a všude a má nejvýkonnější a obecně nejlepší procesory, platformy atd. To je něco, o čem si nikdo ještě před 3 lety nemyslel, že je vůbec možné. Ale stalo se. Bohužel Intel na nejnovější RYZEN 5000 procesory není schopen důrazně odpovědět.
Jeho odkládané a nouzové řešení snad již poslední generace 14nm procesorů se jmenuje ROCKET LAKE. Nejzajímavější na nich je fakt, že už nejde o SKYLAKE architekturu, kterou Intel posledních několik let jen přejmenovával a oprašoval. Pro desktop jsme tak od Intelu neviděli skutečnou novinku od roku 2015. Všechny desktopové 14nm procesory doposud, jsou prostě založeny na této architektuře, s malými změnami. ROCKET LAKE už má ale tu architekturu, kterou jsme původně očekávali od 10nm ICE LAKE procesorů (SUNNY COVE). Bohužel těch jsme se nikdy v desktopu nedočkali a ani nedočkáme. Důvody jsou vám jistě známé. 10nm výroba nefunguje. A tak Intel udělal to jediné, co mu zbylo. Vzal 10nm ICE LAKE procesory a předělal je zpět na 14nm, protože na ní dosáhne vyšších taktů a lepší výtěžnosti. Výsledkem tak jsou ROCKET LAKE.
Má to samozřejmě několik vad na kráse. 14nm na novém procesoru v roce 2021? Výkon to mít sice nějaký bude, ale efektivita všeho proti 7nm konkurenci? Tady se ani nedá předstírat konkurenceschopnost. Pak je zde fakt, že Intel nedokáže nabídnout novinku s více, jak 8jádry/16vlákny, což vzhledem k tomu, že současné 14nm Core i9-10900K má 10jader/20vláken je krok zpět. A především, aktuální AMD s RYZEN 9 vybavenými 16jádry/32vlákny je úplně mimo dosah schopností a možností nových Intelů. Takže jako konkurence bude dost výkonově omezen na nižší segment.
Nicméně již finální vzorky nových Core i7-11700K a Core i9-11900K ukazují, že minimálně výkonově budou stačit konkurovat RYZEN 7 5000 s taktéž 8jádry/16vlákny. Intel se pak evidentně snaží posunout výkon na 1 jádro v boost situacích na absolutní maximum a dostat se tak před mnohem efektivnější ZEN3 procesory s vyšším IPC. Intel požene takty na maximum i přes 5GHz a to i za cenu mizerné výtěžnosti a hlavně TDP reálně až 250W v tomto stavu. Je to jediné, co mu zbývá, aby se udržel alespoň proti 8jádrovým RYZEN 7 konkurenceschopný. Nicméně nemusí to mít dlouhého trvání, protože AMD zcela viditelně nehnalo věci u RYZEN 5000 na maximum. Naopak je nechalo záměrně na stejném TDP a stejné spotřebě jako první generace 7nm procesorů RYZEN 3000. Přitom RYZEN 5000 na vylepšené a optimalizované 7nm výrobě s výrazně lepší architekturou ZEN3 dokáží mnohem více, kdyby AMD skutečně chtělo a dobrovolně se neomezovalo.
ROCKET LAKE jsou přesto vítaným zlepšením, protože konečně budou první platformou Intel s funkční PCIe 4.0 podporou. Ale budete nejspíše potřebovat novou desku ze Z590 čipsetem. Procesory samotné by ale měly být kompatibilní i se stávajícími Z490 modely apod. Ovšem ne všechny Z490 desky zvládnou PCIe 4.0. Jedinou otázkou jsou tak ceny nových CPU, kdy si ale nedělám naděje, že budou nějak výrazně atraktivní. Nebavíme se o současných procesorech, které prakticky nikdo v desktopu nechce, a tak je prodejci nabízí s velkými slevami, aby se jich a desek pro ně, alespoň zbavily.
Aktuální informace ze zákulisí pak hovoří o tom, že Intel nové ROCKET LAKE procesory ještě ve nevyrábí hromadně. Zatím běží jen testování finálních verzí vzorků jednotlivých modelů a ostrá výroba pak začne někdy v lednu s tím, že procesory by měly být dostupné až na konci Q1. Aktuální datum představení je kolem poloviny března se zahájením prodejů začátkem dubna. Jenže v té době už budou mít RYZEN 5000 za sebou prakticky půl roku na trhu, a kromě mainstreamových RYZEN 5, 7 a 9 budou na trhu také RYZEN ThreadRipper 5000, zatímco Intel v tuto chvíli žádné ROCKET LAKE-X s více než 8jádry neplánuje, a AMD nejspíše začne mluvit o vylepšeném ZEN3, o kterém se už ostatně vlastně mluví. ROCKET LAKE je tak jen nouzové řešení.
Něco, co mělo být na trhu už dávno. Ale na nějakou skutečnou konkurenci po všech stránkách, nejen ve vybraných speciálních případech se zavřenýma oběma očima nad spotřebou, si budeme muset ještě několik let počkat. Ale není to nic překvapivého. Intel už roky dával okatě najevo, že ho PC platforma vlastně nezajímá a spoléhal se na setrvačnost trhu bez konkurence. A podle toho věci vypadaly a vypadají … Intel kromě mnoha jiných věcí které neodhadl, prostě nepočítal s tím, že by něco jako RYZEN na trhu existovalo. Jak ale říkám, je dobře, že situace je jaká je a pár dalších let vydrží, protože konečně existuje alespoň šance na to, že nějaká konkurence mezi AMD a Intel skutečně bude a nebudeme se jen tvářit, že existuje, protože máme procesory dvou značek, ze kterých si někdy někde někdo mohl vybrat …
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|