Procesory Intel jsou děravé, jejich výkon se kvůli opravám snižuje a Intel nechce, abyste to věděli.
Už několikrát jsem se podivoval nad tím, jak je možné, že jsou stávající procesory Intel vůbec v prodeji. Jak je možné prodávat prokazatelně rozbitý nebezpečný produkt, když u jiných produktů jsou v případě funkční vady mající vliv na bezpečnost atd., produkty stahovány z trhu apod.
Intel proste nemůže jen tak opravit své stávající procesory. Problémem je, že ty díry vytvořil záměrně a jsou přímo součástí architektury a Intel z nich spoustu let těžil, protože prostě v některých případech pomáhají k vyššímu výkonu. Řešení MELTDOWN a SPECTRE je tedy možné jen přepracováním architektury a vyrobením úplně nových čipů. Jenže mezitím Intel stále vesele prodává své stávající procesory, u kterých je jasné, že ty chyby mají a vždy mít budou. Záplaty, které vychází, které jsou součástí mikrokódů, aktualizací BIOSů a aktualizací operačních systém, problém neřeší, snaží se jen omezit jeho dopady či omezit zneužitelnost. Jenže tyto SW záplaty mají negativní vliv na výkon i stabilitu systémů.
Intel o problémech souvisejících s MELTDOWN, SPECTRE a nejnověji FORESHADOW informuje veřejnost jen proto, že musí. Jsou na to pravidla a nařízení. Nicméně současně dělá vše proto, aby zákazníci o těchto problémech věděli, co možná nejméně. Sám Intel prakticky zákazníky podvádí, protože vyšlo najevo, že ve srovnávacích testech, které používá nadále i pro nové Core 9000 procesory, používá záměrně nezáplatované systémy. Proč? Protože kdyby je záplatoval, bude mít minimálně v průměru o několik % horší výkon.
Aktuálně také vyšlo najevo, že Intel se aktivně snažil, zabránit ukazování negativního vlivu oprav jeho děr. V licenčním ujednání k mikrokódům, které nejnovější opravy obsahují, se totiž objevila podmínka, že se nesmí zveřejňovat dopady nových úprav na výkon, a tedy ukazovat benchmarky před a po opravě.
Je asi jasné, že nejnovější vlna oprav opět přináší snížení výkonu procesorů Intel, a ten chce, aby se o tom veřejnost dověděla, co možná nejméně. Jenže nové pravidlo se samozřejmě setkalo s velkou vlnou odporu. Je problémové z mnoha důvodů, předně asi proto, že porušuje prakticky hned několik zákonů. Intel tedy po úvodní kritice rychle sám všechny informoval, že licenční ujednání upraví. Aktuálně tedy již podmínka „nezveřejňovat srovnávací testy a výkonové dopady oprav u procesorů Intel, již zmizela.
Intel tak nechtěně potvrdil, že výkonové propady, které nutně nastávají při ucpávání jeho děravých procesorů, nastávají a jsou významné. Tak významné, že Intel nechce, abyste jako uživatelé o tom věděli. Jenže mu to nevyšlo. Já v současné době už opravdu nemohu doporučit žádný stávající procesor Intel, ať už desktopový, mobilním nebo serverový ke koupi. I když budu ignorovat horší výkon, horší efektivitu, horší ceny proti konkurenci, nemohu ignorovat fakt, že Intel prodává děravé a rozbité procesory, kdy záplaty snažící se ucpat díry procesory dále zhoršují a Intel navíc dělá vše proto, abyste se o tom jako zákazníci nedozvěděli, čímž jen potvrzuje, jak velký a reálný problém jeho procesory dnes jsou.
Nekupujte procesory Intel a počítače s procesory Intel. Ne dokud Intel nevydá opravené nové procesory. Mnozí teď namítnou, že se to lehce řekne, ale hůře udělá. A bohužel musím souhlasit. Zejména v mobilním segmentu často nemáme na výběr a jsme rukojmí výrobců notebooků. Sám tak teď kupuji počítač s Intel procesorem! Proč? Protože nemám na výběr, ačkoliv AMD má srovnatelnou, či dokonce lepší platformu už pěkně dlouho k dispozici, výrobci notebooků ji nenabízejí. Takže místo toho musím sáhnou po Intel řešení, což není v pořádku. Jako zákazník bych neměl být nucen kupovat rozbitý produkt, protože výrobcům se nechce konkurenci nabízet! Takže své objektivní doporučení ještě přeformuluji: Nekupujte procesory Intel a počítače s Intel pokud máte možnost pořídit konkurenční platformu, která problémy s bezpečností a výkonem nemá. Jestli ta možnost výběru je, nelze platformu Intel objektivně doporučit. Snad jen dodám, že Intel u nových 14nm serverových procesorů, které plánuje na příští rok, ohlásil, že upravil architekturu a MELTDOWN problém se jich tak už netýká. Bohužel běžných nových Core 9000 procesorů, které Intel plánuje také brzy vydat, se podle všeho bude týkat dál.
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|